Libanon: najväčší kolaps od polovice XIX. storočia

BEJRÚT – Ekonomický kolaps Libanonu sa zaradí medzi najhoršie finančné katastrofy na svete od polovice 19. storočia, uviedla Svetová banka v správe. Predpovedá, že libanonská ekonomika sa v roku 2021 poklesne takmer o 10 percent a zdôrazňuje, že „nevidieť svetlo na konci tunela“.

Libanon v minulom roku nesplnil svoj dlh, mena stratila okolo 85 percent svojej hodnoty a chudoba ničí krajinu, ktorá sa kedysi považovala za maják prosperity v tomto regióne.

„Hospodárska a finančná kríza sa pravdepodobne umiestni v top 10, možno v top 3, najťažších krízových epizódach na celom svete od polovice devätnásteho storočia,“ uvádza sa v správe.

Posledná správa Ekonomického monitora Libanonu Svetovej banky s názvom „Libanon sa potápa“ uvádza, že také brutálne ekonomické kolapsy sú zvyčajne výsledkom vojny.

Úplné zrútenie libanonskej ekonomiky za posledných osemnásť mesiacov súvisí s vysokou mierou korupcie korupcie a neefektívnym riadením štátu dedičnou politickou elitou krajiny. „Politické reakcie vedenia Libanonu na tieto výzvy sú veľmi neadekvátne,“ uvádza sa v správe.

Vládnuca trieda v Libanone nie je schopná vyviesť krajinu z najhoršej krízovej situáciu za celú generáciu, ku ktorej sa pridala pandémia koronavírusov a ničivá explózia v prístave v Bejrúte vlani v auguste.

Medzinárodný menový fond ponúkol Libanonu pomoc, ale krajine sa nepodarilo zostaviť vládu, ktorá by mohla uskutočniť reformy, ktoré sú podmienené zahraničnou pomocou.

„Reálne HDP v roku 2021 sa zníži o ďalších 9,5 percenta,“ tvrdí Svetová banka. Podľa menovej inštitúcie sa ekonomika v roku 2019 znížila o 6,7 percenta a v roku 2020 o 20,3 percenta.