Bielorusko: ekonomická závislosť na Ruskej federácii rastie

Reči o bieloruskej ekonomike uprostred protestov v roku 2020 ustúpili do úzadia. Teraz je hlavnou otázkou, či si Lukašenko udrží moc, a ak áno, čo ho bude stáť ruská podpora. Medzitým problémy rástli ako snehová guľa a americké sankcie by mohli tlačiť krajinu k nesplateniu.

Za takýchto okolností vyzeral príbeh spoločnosti Ryanair ako fatálna chyba Minsku, ktorý by ho nechal bez peňazí. Kvôli nej však teraz nesú zodpovednosť za záchranu Bieloruska ruskí daňoví poplatníci.

Nová situácia

Posledný rok Bielorusko žije v bezprecedentnej politickej a hospodárskej realite. Prezidentské voľby v auguste 2020 zmenili samotnú krajinu – post-sovietsky ostrov stability – a viedli k prehodnoteniu jej vzťahov s Ruskom a Západom. Príbeh obratu a pristátia lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku umocnil všetky stránky konfliktu. Na prvý pohľad sa zdá, že to nikto nepotreboval. Ak však vyhodnotíme podmienky, v ktorých sa bieloruská ekonomika ocitla, vznikne dojem, že bol nevyhnutný nejaký šokujúci incident.

A čo je najdôležitejšie, logika situácie dobre zapadá do udalostí spred roka a politických rozhodnutí prezidenta krajiny Alexandra Lukašenka, ktoré vážne ovplyvnili jeho obraz.

Faktom je, že skôr v krajinách SNŠ bolo zvykom vnímať „otca“ skôr mýtickým spôsobom. Pre niektorých bola stála hlava štátu posledným diktátorom v Európe, pre iných – silný obchodný riaditeľ, ktorý chránil obyčajných ľudí pred oligarchami a Bielorusko pred osudom rozbitej a vyľudňujúcej sa Ukrajiny. Tí, ale aj ostatní si uvedomili, že pokiaľ ide o schopnosť zostať pri moci bez viditeľného úsilia a konfliktov, málokto sa s ním môže porovnávať.

Rozsiahle protesty pripomenuli, že bez ohľadu na schopnosti a charizmu Lukašenka by bez podpory Moskvy ťažko prežil. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) iba v rokoch 2005 – 2015 Minsk dostal pomoc v tej či onej podobe za 106 miliárd dolárov, čo je podľa roka od 11 do 27 percent HDP krajiny. Zhoda náhod alebo nie, mýtus o prosperite Bieloruska sa začal rúcať, keď ruský tok peňazí začal vysychať.

Koniec stability

Bielorusi mohli cítiť, že stabilita sa končí 29. mája 2020. V ten deň bol Sergej Tichanovskij zadržaný pri akcii zameranej na zhromažďovanie podpisov. V tom čase už populárnemu videoblogerovi bola z formálnych dôvodov zamietnutá registrácia (chyba v dokumentoch) a urobil kampaň za svoju manželku Svetlanu. Po zatknutí bol Tichanovskij obvinený z použitia násilia proti policajtom a bolo zrejmé, že čoskoro nebude prepustený. V hre zostali ešte ďalší dvaja súperi Lukašenka.

Osud Viktora Babarika, ktorý kvôli účasti na voľbách opustil post šéfa Belgazprombanky, bol zrejmý 11. júna, keď sa v úverovej inštitúcii, ktorú riadil dvadsať rokov, hľadali daňové úniky. Samotný bankár bol zadržaný o týždeň neskôr. Už bez jej vodcu predložilo ústredie Babarikove dokumenty na jeho registráciu v Ústrednej volebnej komisii, boli však zamietnuté. Tretí Lukašenkov rival, bývalý diplomat a zakladateľ Hi-Tech Parku Valerij Cepkal tiež nebol schopný získať povolenie na kandidatúru od Ústrednej volebnej komisie. Po začatí trestného konania vedeného proti nemu bol Valerij Cepkalo nptený aj s rodinou opustiť Bielorusko. Najskôr odišiel do Ruska a potom sa presťahoval na Ukrajinu. Obaja kandidáti podporili Svetlanu Tichanovskuju, ktorej dokumenty prijala Ústredná volená komisia.

Nebývalé vyčistenie politickej sféry a vznik nebezpečných konkurentov sa časovo zhodovali s údermi po ekonomike, ktoré obvyklú stagnáciu zmenili na normálnu krízu. Podľa vedúceho medzinárodného obchodného laboratória v Gajdarskom inštitúte Alexandra Knobela v rokoch 2012 – 2017, pred zrušením výnimiek, získalo Bielorusko od Ruska pomocou ropných daňových manévrov asi 30 miliárd dolárov. Do roku 2024 sa navrhlo túto kotvu úplne odstaviť.

Čo je to daňový manéver

Cena vyvážanej ruskej ropy sa skladá z nákladov na suroviny v krajine a vývozného cla. Daňový manéver, ktorý sa začal v roku 2015, počíta s postupným vynulovaním cla do roku 2024 a súčasne so zvýšením dane z ťažby nerastov (THZ). Aby sa zabránilo rastu cien v Rusku na úroveň svetových cien, predaj ropy na domácom trhu sa čiastočne hradí z rozpočtu prostredníctvom takzvanej reverznej spotrebnej dane. Pre ruský trh vyzerá táto zmena do veľkej miery formálne, pre Bielorusko to však znamená nákup surovín za svetové ceny a nemožnosť zarobiť peniaze na lacnej rope. V rokoch 2019 – 2024 sa budúce straty v Minsku odhadovali na 8 až 12 miliárd dolárov, ale tieto čísla sa uvádzali pred ropnou krízou na jar 2020.

Na začiatku roka 2020 Lukašenko v snahe rokovať o dodávkach s Moskvou nielen hrozil, že odmietne ruskú ropu, nakúpil malé množstvá paliva v Azerbajdžane, Nórsku, Saudskej Arábii a potom dokonca aj v USA. S vtedajším spriateleným Poľskom sa rokovalo o otázke využitia ropovodu Družba na reverzné dodávky do Bieloruska.

Kolaps cien ropy na chvíľu pomohol vyhladiť hrubé hrany, ale okamžite sa objavil podobný problém s plynom.

“Ak chcete pomôcť – dajte nám svetovú cenu zemného plynu. V Európe Rusko predáva zemný plyn za 80 dolárov, čo nie je viac ako 90 dolárov za tisíc metrov kubických. A platíme 127 dolárov. Kde je dnes taká cena? Ak chcete pomôcť – pomôžte. Žiadne peniaze, nič nežiadame. Prečo nás zdierate z kože?” (Alexander Lukašenko, 13. apríla 2020)

O niečo neskôr, v máji, Lukašenko priamo požadoval od Moskvy vysvetlenie, prečo Nemecko v roku 75. výročia víťazstva nakupuje plyn dvakrát lacnejšie ako Bielorusko. Jeho ruský náprotivok Vladimír Putin však odmietol o nároku ani len diskutovať. Gazprom navyše v júni Bielorusku pripomenul dlh 165 miliónov dolárov za dodaný plyn. Minsk ho neuznal a Lukašenko poveril ministrov, aby našli príležitosť na nákup plynu v Európe, napríklad na Ukrajine.

Trenie s hlavným obchodným partnerom viedlo k tomu, že Lukašenko urobil z obrany nezávislosti kľúčovú tému predvolebnej kampane, ako vyplýva z mnohých náznakov z Ruska.

Apoteózou bolo zadržanie skupiny opozičných aktivistov 29. júla 2021 v sanatóriu bojovníkov Súkromnej vojenskej spoločnosti Wagnera. Minsk ich obvinil z prípravy nepokojov po voľbách. Zdalo sa, že len o čosi viac – a Lukašenka priamo obviní Moskvu z pokusu o štátny prevrat. V deň volieb 9. augusta ale uviedol, že od Putina dostal päťstranový vysvetľovací list. Bieloruský prezident zároveň zdôraznil, že vzťahy s Moskvou sa postupne zlepšia.

A predsa od nasledujúceho dňa boli hlavnými nepriateľmi Bieloruska krajiny na druhej strane schengenskej hranice. Počas boja proti rozsiahlym protestom bieloruské orgány obvinili Poľsko z úmyslu zmocniť sa časti územia, z organizovania a platenia za pokus o štátny prevrat. Rusko po niekoľkých týždňoch váhania opatrne podporilo túto pozíciu.

Bratské národy

Od tohto okamihu sa Moskva čoraz aktívnejšie stavala na stranu bieloruských orgánov. Zatiaľ čo kremeľské komentáre k nahrávaniu rozhovorov Nik a Mike boli zdržanlivé, podpora bola ohromná pri údajnej príprave Lukašenkovho atentátu. Projektanti boli zadržaní ruskými špeciálnymi službami a Putin tento incident dokonca uviedol vo svojej správe pre Federálne zhromaždenie ako príklad duplicity Západu.

Hlavným aspektom podpory bol však peňažný charakter. Na stretnutí v polovici septembra sa Putin a Lukašenko dohodli na pôžičke pre Bielorusko vo výške 1,5 miliardy dolárov. Republika ich mala minúť na hospodárske zotavenie z koronavírusovej krízy a podporu národnej meny. V tom čase to bolo skutočné záchranné koleso, pretože Minsku rýchlo dochádzali peniaze. Len za mesiac protestov sa zlaté a devízové ​​rezervy v krajine znížili o 15 percent na 7,46 miliárd dolárov.

Finančné prostriedky začali do republiky prúdiť o mesiac. V roku 2020 získal Minsk miliardu dolárov – polovicu v rámci medzištátnej pôžičky a druhú prostredníctvom Euroázijského fondu pre stabilizáciu a rozvoj (EFSD), v ktorom Rusko hrá kľúčovú úlohu. Zvyšných 500 miliónov dolárov musí byť prevedených do konca júna 2021. Bez ich čakania sa vláda Bieloruska rozhodla umiestniť do Ruska vládne dlhopisy v objeme 100 miliárd ruských rubľov.

Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že hlavným kupujúcim federálnych úverových dlhopisov (OFZ) v poslednej dobe nie sú zahraniční investori, ale ruské štátne banky, je ľahké predpokladať, ktoré štruktúry odkúpia bieloruskú emisiu. V skutočnosti hovoríme o ďalšej pôžičke, ale podľa iného postupu. Ako vyplýva z Lukašenkovho dekrétu, chcú ho minúť na refinancovanie predchádzajúcich úverov.

Od 6. marca 2021 dodáva Bielorusko svoje ropné produkty do ruských prístavov, a nie do pobaltských krajín. Koncom mája ruský premiér Michail Mišustin oznámil, že dodávky sú v predstihu.

Medzitým na jeseň minulého roku experti poukázali na to, že odmietnutie litovských prístavov prinesie Minsku značné straty, pokiaľ mu Moskva neposkytne výhody. Ruské prístavy sa nachádzajú ďalej ako litovské a cesta k nim si vyžaduje vážnu modernizáciu. Zrejme prebehla nevyhnutná údržba, a ak sa na ich financovaní podieľali bieloruské orgány, potom s najväčšou pravdepodobnosťou opäť vďaka ruským pôžičkám. V septembri Lukašenko navrhol guvernérovi petrohradskej oblasti Nikolajovi Drozdenkovi vybudovanie spoločného prístavu a označil ruský úver na výstavbu jadrovej elektrárne za zdroj finančných prostriedkov. Podľa jeho slov sa im pri výstavbe stanice podarilo ušetriť peniaze, čo znamená, že peniaze môžu byť použité na ďalšie projekty.

Ďalšou formou podpory, na ktorej Lukašenka trvá, je nákup ropy za ruské ruble. Moskva sa síce ešte k návrhu nevyjadrila, ale pre Minsk vystupuje problém do popredia kvôli hroziacim sankciám. Napokon, ak Európa a USA zavedú ďalšiu sériu ekonomických reštrikcií voči Bielorusku, tak štátu nezostanú skoro žiadne doláre na nákup ropy.

Škodliví susedia

Pre západné krajiny, ktoré sa od začiatku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou snažia napraviť vzťahy s Bieloruskom, sa udalosti z augusta 2020 stali ľadovou sprchou. Odmietli uznať výsledky volieb a prijali Svetlanu Tikhanovskaja za vodkyňu bieloruskej opozície. Sankcie mali napriek tomu osobný charakter a týkali sa iba prezidentovho sprievodu a príbuzných spoločností.

Jediným problémom bola zásadná pozícia pobaltských krajín ohľadom bieloruskej jadrovej elektrárne. Okamžite po jej spustení odmietli nakupovať elektrinu od Bieloruska. Minsk dúfal, že sa táto pozícia bude postupne meniť a bude možné zarobiť si peniaze z predaja energie získanej pomocou jadrových elektrární do Európy. Ale súdiac podľa zámeru republík vzdať sa zmlúv s Ruskom do roku 2025 (v súčasnosti môže teoreticky predávať bieloruskú energiu pod zámienkou svojej vlastnej ríše) a príprav na odpojenie elektrického vedenia medzi Bieloruskom a Litvou, bolo prijaté rozhodnutie bol vyrobený konečne.

Ďalším problémom je únik mozgov, konkrétne IT špecialistov. Odlákajú ich susedné krajiny pomocou privilégií a zjednodušeného vydávania víz. Podľa agentúry Bloomberg presunulo do polovice februára 2021 viac ako 40% firiem z bieloruského Hi-Tech parku do Vilniusu takmer 900 zamestnancov a ďalších 30 spoločností zvažuje túto možnosť. Koncom apríla poľské vydanie časopisu Puls Biznesu informovalo, že asi desať percent všetkých IT špecialistov z Bieloruska a niekoľko tisíc podnikateľov sa presťahovalo do republiky (bolo vydaných 8,9 tisíc víz). V článku sa píše, že dve tretiny bieloruských vývojárov sa pripravujú na odchod. Šéfka Rocketdata Daria Danilová tvrdila, že kvôli nedávnym udalostiam opustilo krajinu asi 15 percent vývojárov a vrcholoví manažéri IT spoločností „odišli pravdepodobne všetci“. Zakladateľ startupu PandaDoc Mikita Mikado v decembri odpísal, že odišli tisíce ľudí a spoločnosť hľadá nových zamestnancov mimo krajiny.

Vedenie Hi-Tech Parku uvádza úplne odlišné údaje, podľa ktorých rastie počet rezidentských spoločností aj pracujúcich zamestnancov. K 27. máju 2021 sa ich počet odhadoval na takmer 70 tisíc, ale ako sa sčítanie vedie, nie je známe. Bieloruské orgány v minulosti skutočne maskovali skutočný počet občanov cestujúcich do zahraničia za prácou pomocou byrokracie. Za pracovného migranta sa považoval iba ten, ktorý uzavrel pracovnú zmluvu so spoločnosťou akreditovanou v Bielorusku. Výsledkom bolo, že na jednej strane v krajine takmer vôbec nedochádzalo k pracovnej migrácii a na druhej strane v roku 2012 Bielorusko, čo sa týka počtu schengenských víz na obyvateľa, predbehlo celý svet, a to aj napriek nákladným vízam v porovnaní s Ukrajinou a Moldavskom. A je nepravdepodobné, že by Bielorusi hromadne chodili za tovarom a zábavou do bohatších pobaltských štátov a do Poľska.

Skromnú reakciu západných krajín možno vysvetliť ich vlastnými problémami. Boj proti koronavírusom a škandalózne voľby v USA odvádzali pozornosť, ale na jar prešla administratíva Joea Bidena do útoku.

Dňa 19. apríla 2021 americké ministerstvo financií oznámilo sankcie proti deviatim bieloruským štátnym spoločnostiam vrátane najväčšej bieloruskej ropnej rafinérie Naftan. Americkému podnikaniu bolo nariadené obmedziť všetky transakcie s podnikmi do 3. júna. V tejto súvislosti dokonca aj európske banky začali odmietať transakcie. Sankcie boli v skutočnosti zavedené ešte v roku 2011, ale odvtedy agentúra pravidelne vydáva dvojročné všeobecné licencie, ktoré umožňujú americkým spoločnostiam pokračovať v činnosti. Nová licencia poskytla iba 45 dní a ministerstvo financií potvrdilo odmietnutie ďalšieho predĺženia platnosti.

Pre Európu nastala „hodina X“ 23. mája. Zadržanie bieloruského opozičného novinára Romana Protaseviča a jeho priateľky, ruskej ženy Sofie Sapiehy, ktorí leteli európskym leteckým lietadlom z jedného mesta členského štátu EÚ do druhého, bolo vnímané ako priamy útok. Nie je vylúčené, že sa incident stal skutočne iba formálnym dôvodom, pretože predtým situácia neprekročila hranice Bieloruska, čo znamená, že nebol dostatok motívu na sprísnenie tlaku.

Lenže zaistenie linkovej linky, ako bol popísaný incident v Európe, prinieslo Bruselu všetky tromfy. EÚ za pár dní zmrazila balík investičnej a hospodárskej pomoci vo výške troch miliárd eur, pričom slovo „zmraziť“ by nemalo klamať: ako zdôraznila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, Bielorusko nebude dostávať tieto peniaze, kým sa nestanú demokratickými, takže súčasné vodcovské krajiny by nemali počítať s pomocou.

Pre národného dopravcu Belavia sa situácia stala kritickou. Krajiny EÚ a Ukrajina zakázali svojim lietadlám vstup do ich vzdušného priestoru. Z tohto dôvodu sa spoločnosť rozhodla optimalizovať personál, aj keď nie na polovicu, a odborníci predpokladajú, že jej príjem v roku 2021 sa zníži o polovicu o 100 miliónov dolárov, a to aj v porovnaní s krízou v roku 2020. Bielorusko nebude môcť dostať ďalších 50 – 70 miliónov ročne na využitie vzdušného priestoru európskymi leteckými spoločnosťami.

Švédska agentúra pre exportné úvery (EKN) stiahla návrhy na dva projekty v republike. Dohoda je uzavretá medzi spoločnosťou Siemens a štátnymi spoločnosťami Minskenergo a Brestenergo. Je dôležité, aby boli tieto záruky ponúknuté 26. augusta 2020, teda po voľbách.

Bude horšie. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci Josep Borrell uviedol, že Bielorusko zaplatí vysokú cenu, tentoraz ide o odvetvové sankcie. Medzi možné patrí zákaz tranzitu plynu a sankcie proti vývozu draslíka, ktorý v plnej miere prechádza cez pobaltské štáty. Nie sú vylúčené ani opatrenia proti finančnému sektoru, takže v každom prípade je účelom obmedzení obmedziť Minsk na maximum z akýchkoľvek devízových príjmov. Ak sa USA pripoja k sankciám a budú spravidla konať tvrdšie ako EÚ, potom celý svet môže odmietnuť kúpiť bieloruské výrobky.

Lukašenko verí, že zákaz tranzitu plynu je nemožný, pretože v takom prípade sa bude musieť Európa vysporiadať s Ruskom, ale spustenie Nord Stream 2 umožní Gazpromu tento problém ľahko obísť.

Ako upozornil vedúci Výskumného centra Mises v Minsku Jaroslav Romančuk, sankcie proti draslíku a rope s ropnými produktmi „anulujú celý exportný potenciál Bieloruska“ a znižujú HDP krajiny o 15-20 percent. Akademická riaditeľka Bieloruského ekonomického centra BEROC Kateryna Bornukova potvrdila, že správa štátneho dlhu za takýchto podmienok je prakticky nemožná.

Bielorusko sa sústreďuje

Otrasy tohto rozsahu nemohli ovplyvniť hospodársku politiku krajiny a vyžadovali si revíziu plánov. Nakoniec je nepravdepodobné, že model, v ktorom Poľsko pomôže zbaviť sa ruskej závislosti, nebude fungovať v situácii, keď je to isté Poľsko obvinené z toho, že chce zabrať kúsok územia.

Lukašenko nezliberalizoval Bielorusko, ako sľúbil pred voľbami. Stále odmieta privatizáciu kľúčových štátnych podnikov a stále sa drží rétorik&, ktorej základom je boj proti „hackerovi“ a „parazitom“.

“Prečo sa tak trasieme? Môžeme a sami seba zabezpečiť, až na niektoré maličkosti. Tieto diely teda vyrobíme v Bielorusku a Rusku do troch až piatich rokov,” povedal Alexander Lukašenko 18. februára 2021.

Prezident pripomenul, že pamätá„ doby bývalého Sovietskeho zväzu“, vie „aký je štátny plán“, a dodal, že aktívny rozvoj hospodárstva a vedy v Rusku a Bielorusku prinúti ďalšie krajiny, dokonca aj Ukrajinu, k spolupráci.  Hlavným problémom vývoja v minulých rokoch sú podľa Lukašenka „liberáli“, ktorí kedysi všetkých presvedčili, že trh bude všetko regulovať.

Na potvrdenie analógií podpísal 20. apríla 2021 dekrét o konfiškácii devízových prostriedkov podnikom. Dokument umožňuje Národnej banke v prípade potreby násilne zameniť valuty patriace právnickým osobám, najmä dolárom, za bieloruské ruble za oficiálny kurz, zakázať devízové ​​a devízové ​​transakcie, stanoviť konečné termíny pre tieto transakcie a neumožniť vedenie účtov v zahraničných banky. Stručne povedané, akékoľvek devízové ​​príjmy súkromných spoločností môžu byť skonfiškované v prospech štátu. Dôslednou implementáciou zákona sa systém bude podobať systému v ZSSR, kde všetky operácie s cudzou menou prešli cez Vneštorgbank.

Ekonomika musí byť ekonomická

Kým nezačne fungovať štátny plán, tak Lukašenko bojuje proti kríze všetkými dostupnými prostriedkami. Napríklad šetrením. Exekútori v regióne Brest dostali zákaz používať elektrické kanvice a ohrievače a tiež požiadali, aby neposielali doporučené listy. Orgány regiónu Vitebsk schválili nové pravidlá pre zásobovanie teplou vodou – teraz do roku 2025 v sezóne medzi vykurovaním je možné ich dodávať podľa plánu. Hlavnou podmienkou je, že voda musí byť horúca najmenej dvakrát týždenne. Aj keď rok predtým bolo zavedené pravidlo, že od roku 2021 môžete vodu vypnúť iba 13 dní v roku.

Ďalším klasickým spôsobom, ako doplniť rozpočet, je zvýšiť dane a zaviesť nové odvody. Od 1. januára 2021 dostali pohraničné oblasti právo zaviesť poplatky za opustenie krajiny pre vozidlá. V regiónoch Gomeľ a Grodno vstúpil zákon do platnosti 1. júna. Musíte zaplatiť až tri základné jednotky (jedna sa rovná 29 bieloruským rubľom alebo 843 ruským rubľom, čo je približne 10 eur).

Dane stúpajú

Od 1. januára takmer o tretinu – z 9 na 13 percent – zvýšila daň z príjmu pre zamestnancov spoločností – obyvateľov Parku špičkových technológií a Parku „Veľký kameň“ (čínsko-bieloruský priemyselný park). Znížená sadzba bola jednou z hlavných výhod krajiny ako miesta pre rozvoj IT spoločností. V roku 2019 bieloruské výskumné stredisko IPM poznamenalo, že osobitný daňový režim pre IT špecialistov prispel k výraznému zvýšeniu rozpočtových príjmov z priamych a nepriamych daní.

Boj proti inflácii v republike sa deje radikálnymi metódami. Ak sú v Rusku stanovené cenové stropy pre dve kategórie tovaru a dôjde k sporom o ne, potom v Bielorusku platí od februára tohto roku štátna regulácia cien pre 50 druhov drog a 62 pozícií spoločensky významného tovaru , vrátane chleba, obilnín, mäsa, klobás, mliečnych výrobkov, mydla či toaletného papiera. Je povolené zvýšiť náklady najviac o 0,2 percenta mesačne. Lukašenka viní chamtivých súkromných obchodníkov z rastu cien, ktorý si vynútil takéto opatrenia. A aby sa zabránilo deficitu, vláda po 2,5 mesiaci zaviedla zákaz vývozu pšenice, súraže (zmes pšenice a raže), jačmeňa, ovsa, raže, kukurice, prosa, pohánky, tritikale (kríženec raže) a pšenica) a iných obilnín mimo krajiny.

Dokonca sa Minsk rozhodol šetriť na diplomatoch. Začiatkom apríla dal Lukašenka pokyn na zníženie počtu zamestnancov v niektorých krajinách, pretože kvôli zhoršeniu vzťahov nemá zmysel úplná prítomnosť bieloruských zástupcov v zahraničí. Samozrejme, nemôže ísť o zníženie bezpečnostných síl vo vnútri krajiny, avšak aby sa znížili ich náklady, hlava štátu 9. marca povolila ministerstvu obrany, KGB, vyšetrovaciemu výboru a pohraničnej stráži stráže zapojiť sa do obchodných činností. Hovoríme o dodávke druhotných hmotných zdrojov a cenných kovov, o fondoch, z ktorých si môžu nechať pre seba.

Rekordné je aj pašovanie, ktorým je Bielorusko dlhé roky známe. Úradník Minsk popiera akúkoľvek súvislosť s nelegálnymi dodávkami, nevysvetľuje však, ako pokračujú v krajine úplne ovládnutej bezpečnostnými silami. 17. apríla zadržala Litva nákladné auto s nákladom cigariet v hodnote 1,73 milióna eur; 11. apríla nebola dávka cigariet v hodnote milióna eur schopná prekročiť hranice a 15. apríla – o 1,5 milióna eur. Koncom marca bola v Poľsku zachytená zásielka z Bieloruska v hodnote dvoch miliónov dolárov a 6. mája sa náklad okamžite odhadoval na 10 miliónov dolárov. Poľské pohraničné stráže nikdy predtým nezadržali také množstvo pašovaných cigariet.

Počet zamestnancov v silových zložkách  (vojenský personál, policajti, pohraničná stráž, vnútorné jednotky) na 100 000 obyvateľov je výrazne vyšší v Bielorusku v porovnaní s jeho susedmi – cca 120-tisíc ľudí. Ak vezmeme do úvahy konkrétne zamestnancov ministerstva vnútra, potom Rusko a Ukrajina zaostávajú dvakrát, Poľsko viac ako trikrát a Spojené štáty americké takmer štyrikrát. V rozpočte Bieloruska na rok 2021 je taktiež vyčlenených 1,25 miliardy bieloruských rubľov (36,3 miliárd ruských rubľov) na dôchodky pre vojenský personál, veliteľov a radových zamestnancov. Pre porovnanie, krajina vynakladá takmer rovnaké množstvo peňazí na vzdelávací systém (37,5 miliárd ruských rubľov), o niečo viac na celú zdravotnú starostlivosť (49,4 miliardy ruských rubľov) a všetok vedecký výskum stojí republiku 3,5-krát lacnejšie.

Požičaný život

Takéto hľadanie vnútorných rezerv by mohlo byť oprávnené alebo prinajmenšom pochopiteľné, ale iba vtedy, ak sa nebude venovať pozornosť skutočným problémom, ktorým čelí bieloruská ekonomika. A nejde ani o význam štrukturálnych reforiem alebo zmeny imidžu krajiny, ktorá ovplyvňuje investície.

Po prvé, situácia so štátnym dlhom v Bielorusku sa neustále zhoršuje. K 1. máju dosiahla 58,1 miliárd bieloruských rubľov (22,94 miliárd dolárov). Od začiatku roka dosiahol rast 0,5 percenta a na obyvateľa je vyšší ako na Ukrajine. Vonkajší verejný dlh predstavuje 18,1 miliárd dolárov, čo je o 0,5 miliardy menej ako na začiatku roka (na konci roka 2020 – nárast o 8,4 percenta), ale domáci dlh sa od januára zvýšil o 18,2 percenta – na 11,7 miliárd bieloruských rubľov (4,62 miliárd dolárov).

Na začiatku marca predstavovali dlhy bieloruského agropriemyselného komplexu 5,433 miliardy bieloruských rubľov (2,14 miliardy dolárov, nárast o 21,3 percenta) a 722,5 milióna dolárov. Pokiaľ ide o výrobný priemysel, tieto čísla dosiahli 6,806 miliárd bieloruských rubľov (viac ako 2,5 miliárd dolárov) a 5,961 miliárd dolárov. Spoločne vzrástli dlhy nad 11 miliárd dolárov, čo je takmer dvojnásobok množstva zlata a devízových rezerv, ktoré by podľa plánu mali zostať do konca roka.

Medzinárodné inštitúcie nevidia pre bieloruskú ekonomiku perspektívu. MMF očakáva pokles HDP republiky v roku 2021 o 0,4 percenta, zatiaľ čo Svetová banka predpokladá pokles o 2,2 percent.

A s týmito ukazovateľmi musí krajina urgentne vyriešiť sociálne problémy. Napríklad podľa ratingu finančnej spoločnosti Blacktower Group  sú bieloruskí dôchodcovia najchudobnejší v rámci celej Európy. Otázniky sa vynárajú aj ohľadom priemerného platu. Národný štatistický výbor naznačuje, že nominálna akumulovaná priemerná mzda pracovníkov v Bielorusku v apríli 2021 predstavovala 1398,2 bieloruských rubľov (asi 40 tisíc ruských rubľov), je to však pred zdanením. Podľa februárového hodnotenia Medzinárodnej organizácie práce (ILO) to vychádza v čistom zhruba na 347 dolárov (25 tisíc rubľov).

Spútaný jednou reťazou

Zdá sa, že vyššie opísané podmienky, za ktorých pôsobia bieloruské orgány, by ich mali pripraviť o manévrovací priestor. Pri takýchto ekonomických problémoch je lepšie nehádať sa aspoň s hlavnými obchodnými partnermi, ale pre Lukašenku sa už stalo zvykom zvoliť si iné metódy.

Vlani v lete zúfalo riskoval spoluprácu s Ruskom (obvinenia z vysielania militantov a začatia trestného konania sú posledné, čo by Kremeľ mohol čakať), a o mesiac neskôr sa na svoju vlastnú škodu rozhodol potrestať pobaltské krajiny za sankcie a presmerovanie ropy do ruských prístavov. Takáto taktika priniesla svoje ovocie, pretože sa zabránilo výraznej kríze.

Po Celobieloruskom ľudovom zhromaždení, ktoré sa konalo 11. – 12. februára, vyzeral stav v krajine ako nový status quo. Zlyhanie obnovenia protestov skoro na jar dojem iba umocnilo. Opozícia sa ocitla v politickej slepej uličke, pretože nemala ani vodcov v krajine, ani nedokázala protestovať.

Kvôli ekonomickým sankciám USA sa však bieloruské orgány ocitli v úplne rovnakej slepej uličke, pretože peniaze nebolo doslova kde získať. Sprísnenie tlaku sa javí ako kritický zásah.

O necelý týždeň Bielorusko zakázalo dovoz automobilov Škoda, kozmetiky Nivea a výrobkov nemeckej spoločnosti Liquid Moly, ktorá vyrába automobilové oleje, mazivá a prísady. Dôvodom bolo ich odmietnutie financovať majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v Bielorusku, ktoré sa neskôr presunuli do Lotyšska. Načasovanie zavedenia sankcií je prekvapujúce – koniec koncov spoločnosti odmietli financovanie šampionátu ešte v januári.

Ako ukázali ďalšie udalosti, zdá sa, že Minsk stratil posledné nádeje na spoluprácu so Západom a rozviazal si ruky. Svedčia o tom rubľové dlhopisy (emisia v eurách sa už neplánovala) a zničenie hlavných nezávislých médií v krajine – portálu Tut.by, ktorého sa nedotkli ani počas protestov, a ako finále ani zatknutie Protaseviča. Neskôr, v reakcii na odmietnutie Ľvova kúpiť autobusy bieloruskej výroby, šéf bieloruského ministerstva zahraničia Vladimir Makei sľúbil, že obmedzí ukrajinský dovoz na rovnaké množstvo. To znamená, že ani v najmenších detailoch neexistovala túžba vrátiť.

Ale vo vzťahoch s Ruskom ide hnutie opačným smerom. Lukašenko po stretnutí s Putinom uviedol, že Rusko prisľúbilo minimalizovať straty bieloruských rafinérií z daňového manévru od 1. januára 2022 (v Minsku sa odhadovali na konci roku 2018 za šesť rokov na 10 miliárd dolárov) a náklady na plyn v roku 2022 zostane na súčasnej úrovni, Dmitrij Birichevskij, vedúci oddelenia hospodárskej spolupráce ruského ministerstva zahraničia, sľúbil, že ak Európa a USA uvalia odvetvové sankcie proti Minsku, Moskva mu určite pomôže.

Takže v lete 2021 je ekonomická situácia Bieloruska stále rovnako beznádejná. Ekonomický model republiky nie je schopný fungovať bez finančných injekcií a akékoľvek štrukturálne zmeny vyzerajú pre súčasné vedenie príliš nebezpečne. Voľba medzi dvoma zdrojmi podpory už nestojí za to: teraz všetka zodpovednosť za pomoc Minsku spočíva na Moskve. Ale hlavnou zmenou je pozícia Západu voči Lukašenkovi. Európa trvá na rezignácii starého prezidenta, navyše je pripravená za túto rezignáciu zaplatiť a poskytnúť krajine ďalšiu pomoc.

Ukazuje sa, že odchod šéfa Bieloruska z úradu bude víťazstvom EÚ a USA, ale osud sýrskeho prezidenta Bašára Asada a venezuelského prezidenta Nicolasa Madura dokazuje, že v prípade potreby je Rusko v takýchto prípadoch pripravené konfrontovať Západ a znášať príslušné náklady. Príklad Ramzana Kadyrova jasne ukazuje, že stabilita v strategickom regióne pre Moskvu preváži všetky náklady. Čečensko je jedným z najviac dotovaných subjektov federácie, pretože proti Kadyrovovi platia západné sankcie limitujúce miestnu ekonomiku.

Zdá sa, že za zmenených podmienok bude musieť byť Lukašenka zodpovedný iba za poriadok a bezpečnosť, ale stav bieloruskej ekonomiky sa stáva výlučne obavou Moskvy. Koľko to bude stáť ruských daňových poplatníkov, je ťažké si predstaviť. Bielorusko je väčšie ako Čečensko, Donecká a Luhanská ľudová republika, Abcházsko a Južné Osetsko dohromady (tieto územia sú rôznymi spôsobmi, ale kriticky závisia od pomoci Moskvy), ale po nepriateľských akciách a budovaní riadenia od nuly ho nie je potrebné budovať. Celkové pozitívum zatieňuje iba jedna otázka. Čo urobí Bielorusko, ak sa zrazu ukáže, že Rusko už nemá viac peňazí?