Lajlo Tašpulatova: potravinová bezpečnosť v OTŠ

Spoločná práca na zaistení potravinovej bezpečnosti a rozvoj trvalo udržateľného poľnohospodárstva je jednou z prioritných oblastí aktívnej spolupráce medzi krajinami UTC, ktorá je načrtnutá v stratégii „Vízia turkického sveta – 2040“.

Zaistenie potravinovej bezpečnosti je kľúčová priorita nadchádzajúceho predsedníctva Uzbekistanu v Organizácii turkických štátov

Dňa 11. novembra 2022 s´´bolo  v Samarkande bolo dôležité medzinárodné podujatie – summit Organizácie turkických štátov (OTŠ), na ktorom Uzbekistan prevezme predsedníctvo v organizácii. V súčasnosti UTŠ zahŕňa Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan, Maďarsko a Turkménsko sa na jeho činnosti zúčastňujú ako pozorovatelia.

Najdôležitejšie perspektívne oblasti a priority spolupráce medzi krajinami OTŠ sú formulované v strategickom dokumente prijatom v roku 2021 – „Vízia turkického sveta – 2040“. Dokument je „cestovnou mapou“ na prehĺbenie spolupráce medzi turkicky hovoriacimi štátmi v takých prioritných oblastiach, akými sú bezpečnosť, doprava a clá, informačné a komunikačné technológie, energetika, cestovný ruch, zdravotníctvo, životné prostredie, poľnohospodárstvo, kultúra, vzdelávanie a veda, mládež. a šport, práca s diaspórami a iné.

Mnohí odborníci zdôrazňujú, že vďaka vybudovaným ekonomickým dialógom, dobre zabehnutému procesu interakcie, sa UTC stáva nielen platformou pre rozvoj medzištátnych vzťahov, ale má perspektívu stať sa účinným nástrojom na spoločné konfrontovanie nových globálnych výziev a vyhrážky.

Prezident Šavkat Mirziyoyev vo svojom prejave na ôsmom summite Rady pre spoluprácu turkicky hovoriacich štátov v novembri 2021 zdôraznil, že rýchle procesy prebiehajúce v dnešnom svete, rôzne výzvy a hrozby, skúšky spôsobené pandémiou, potravinová bezpečnosť, ekológia a klíma problémy so zmenami konfrontujú členské štáty organizácie so všetkými novými naliehavými úlohami.
V tejto súvislosti líder Uzbekistanu predložil niekoľko iniciatív zameraných na plné využitie obrovského potenciálu spolupráce medzi našimi krajinami a posilnenie organizácie.
Hlava nášho štátu vo svojom prejave 13. októbra 2022 na VI. zasadnutí Konferencie o opatreniach na budovanie interakcie a dôvery v Ázii navrhla nové prístupy k prekonaniu problémov v oblasti zabezpečenia potravinovej bezpečnosti. Ide o vytvorenie schém udržateľnej výroby potravín a optimálnych reťazcov dodávky potravín, harmonizáciu technických predpisov pre rast vnútroregionálneho obchodu, vytvorenie integrovaného systému monitorovania potravinovej bezpečnosti v Ázii.

V súčasnosti má problém potravinovej bezpečnosti globálny charakter: výroba, distribúcia a obchod s potravinárskymi výrobkami je najdôležitejšou úlohou pre hospodársky rozvoj každého štátu, bez ohľadu na to, do akej miery je krajina zabezpečená produkciou potravín na obyvateľa. , aký podiel obyvateľov krajiny čelí problémom s podvýživou.

Poskytovanie potravín obyvateľom je jedným z hlavných cieľov každej vlády a predpokladom národnej suverenity. Spoločná spolupráca pri úsilí o zaistenie potravinovej bezpečnosti a rozvoj trvalo udržateľného poľnohospodárstva je jednou z prioritných oblastí aktívnej a konštruktívnej spolupráce krajín UTC, ktorá je identifikovaná v stratégii „Vízia turkického sveta – 2040“.
V súčasnosti je moderný výklad pojmu „potravinová bezpečnosť“ vrátane ekonomického kontextu neoddeliteľný od princípov sociálnej spravodlivosti, vyžadujúcich prijatie opatrení hospodárskej, environmentálnej a sociálnej politiky zameraných na odstránenie chudoby, uplatňovanie všetkých ľudských práv, a zabezpečenie udržateľného fungovania potravinového systému.
Zabezpečenie potravinovej bezpečnosti a bezpečnej výživy sú najdôležitejšími strategickými rozvojovými prioritami stanovenými OSN v Agende 2030 v 17 cieľoch udržateľného rozvoja (SDGs), kde je cieľ 2 definovaný ako „Nulový hlad, zabezpečiť potravinovú bezpečnosť a zlepšiť výživu a podporovať udržateľné poľnohospodárstvo“.

 

V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že problém zabezpečenia potravinovej bezpečnosti nie je sektorovým problémom agropotravinárskeho sektora, ale makroekonomickou prioritou krajín bez ohľadu na stupeň rozvoja. Problém potravinovej bezpečnosti je potrebné riešiť komplexne: prostredníctvom agrárnej politiky, politiky príjmov obyvateľstva, rozvoja potravinovej infraštruktúry, investičných priorít a vhodných zahraničnoobchodných opatrení.

 

Ptáve z tohto pohľadu sa problémy potravinovej bezpečnosti v rámci ATC posudzovali na prvom stretnutí ministrov poľnohospodárstva členských štátov ATC a prvom Turkic Agro Forum v Taškente, ktoré sa konalo v júli 2022 za účasti viac ako 300 zástupcov relevantných ministerstiev, medzinárodných a regionálnych organizácií a podnikateľských kruhov členských krajín a pozorovateľov.

Zdôraznilo sa, že je potrebné podporovať rozširovanie potenciálu obchodnej a hospodárskej spolupráce, vrátane odstraňovania prekážok, vzájomného uznávania bezpečnostných osvedčení, vytvárania „zelených koridorov“ na propagáciu potravinárskych výrobkov.

Navyše, v lete tohto roku prebehla výmena názorov o prekonávaní moderných výziev a hrozieb v oblasti potravinovej bezpečnosti počas Prvého stretnutia tajomníkov bezpečnostných rád členských štátov UTC a pozorovateľov.

Keďže bezpečnosť je komplexná, prepojená a má cezhraničný charakter, je veľmi dôležité zabezpečiť regionálnu koordináciu, aby sa rozšíril potenciál obchodnej a hospodárskej spolupráce medzi krajinami UTC.

Lajlo Tašpulatova, Vedúci Centra pre trvalo udržateľný rozvoj inštitútu Pokročilých medzinárodných štúdií Univerzity svetovej ekonomiky a diplomacie.