Čo týždeň dal: Kolaps spoločnosti FTX prekvapil investorov na trhoch počas volebného týždňa

NEW YORK Rast akciového trhu tento týždeň poháňali zverejnené údaje o inflácií USA, pričom rizikové aktíva negatívne zasiahol kolaps kryptoburzy FTX.

Akciový trh otvoril prvý deň vo volebnom týždni v zelených číslach a rástol počas celého dňa, pričom zisky akcií v rámci indexu S&P zaznamenali takmer všetky sektory. Akcie, ktoré spadajú do indexov Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average vytlačili indexy do zelených čísel, pričom na čele rebríčka figurovali akcie z oblasti zdravotnej starostlivosti. Spoločnosť Meta platforms oznámila, že vytvorila plány na zníženie počtu pracovných miest, ku ktorému by podľa Wall Street Journal malo dôjsť ešte tento týždeň. Spoločnosť Apple uzavrela pondelok v strate už šiesty deň po sebe kvôli správe v ktorej sa uvádzalo, že tento rok vyrobí najmenej o tri milióny telefónov iPhone 14 menej, než sa pôvodne predpokladalo z dôvodu obmedzenia výroby v Číne kvôli koronavírusu. Utorkové voľby do kľúčových amerických inštitúcií z historického hľadiska predznamenávajú rast trhu a dalo sa povedať, že optimizmus počas pondelku prevažoval nad obavami z ráznych krokov Federálneho rezervného systému proti cenovým výkyvom.

V utorok americké akcie znižovali zisky, keďže kryptomeny ohrozovali sentiment a investori boli opatrný pri poklese niektorých rizikových aktív. Utorok bol tiež dňom kedy sa zahájili voľby do Kongresu v USA a indexy pri otvorení amerických trhov zahájili rastový trend ale v priebehu dňa už len znižovali svoje nadobudnuté zisky. Pokles na akciových trhoch bol spôsobený kolapsom na krypto burzách a následným ohlásením, že spoločnosť Binance Holdings prevezme spoločnosť FTX. Bitcoin sa kvôli danému kolapsu spoločnosti FTX prepadol o približne 16 % a token FTT stratil približne 87% svojej hodnoty v priebehu jedného dňa. Napriek pondelkovému rastu akcií ostával pre mnohých investorov najväčším protivetrom na trhoch sprísňovanie menovej politiky zo strany Fedu, pričom ďalším rizikovým faktorom boli štvrtkové údaje o indexe spotrebiteľských cien.

V stredu generálny riaditeľ spoločnosti Binance vyhlásil, že spoločnosť odstupuje od svojho návrhu o záchrane kryptoburzy FTX a burzu nakoniec neodkúpi, pričom kryptomeny v dôsledku tejto informácie pokračovali v poklesoch na hodnote. Prvé problémy spoločnosti FTX sa začali kopiť v utorok a kryptoburza oficiálne zastavila výber kryptomien. Problém bol práve token FTT, ktorý podľa informácií využívala burza ako kolaterál. V dôsledku toho Binance oznámil, že sa chystajú burzu FTX odkúpiť hneď po tom ako preveria v akej finančnej situácií sa burza nachádza. Následne od zmluvy odstúpili a oznámili, že v dôsledku podnikovej hĺbkovej kontroly, najnovších správ týkajúcich sa nakladania s finančnými prostriedkami zákazníkov a predpokladaným vyšetrovaním od amerických agentúr sa spoločnosť rozhodla, že v akvizícií nebude pokračovať.

Americké akcie vo štvrtok po vyhlásení dát o spomaľujúcej inflácií v Amerike smerovali k najväčšiemu dennému rastu za viac ako desaťročie. Zverejnený pomalší rast cien, než sa predpokladalo, vyvolal medzi účastníkmi trhu očakávania, že Federálny rezervný systém môže na nasledujúcich zasadnutiach zmierniť svoju agresívnu politiku zvyšovania úrokových sadzieb. Miera inflácie bola najnižšia od januára a znížila sa viac ako investori predpokladali. Pre Federálny rezervný systém bola však dôležitejšia jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa potraviny a energie a ktorá tiež spomalila viac ako sa očakávalo. Pomerne výrazným rastom reagovali na tieto údaje tiež aj spoločnosti z cyklického sektora.  V súvislosti s vyhliadkou na menej jastrabí prístup Federálneho rezervného systému výnosy štátnych dlhopisov klesli, pričom výnosy 2-ročných štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivé na politiku Fedu, klesli na dvojtýždňové minimá, čo tiež pomohlo veľkému nárastu spoločností z technologického sektora.

 

Počas piatku sa americké indexy po výraznom raste spôsobenom vyhlásením údajov o inflácií snažili nájsť smer a pohybovali sa blízko otváracích cien, pričom ku koncu dňa pokračovali v rastovom trende a najväčší rast z pomedzi indexov zaznamenal technologický index Nasdaq 100, zatiaľ čo index Dow Jones Industrial Average klesol pod vplyvom akcií v oblasti zdravotníctva. Obchodovanie s hotovostnými pokladničnými poukážkami bolo pre Deň veteránov zatvorené. Na trhoch s kryptomenami prevládala opäť negatívna atmosféra, keďže spoločnosť FTX podľa najnovších správ podala v Delaware žiadosť o vyhlásenie bankrotu podľa kapitoly 11. Bitcoin klesol až na hodnotu 16 376 USD a ethereum sa prepadlo až o 9,2 %, k čomu prispeli aj zlé správy ohľadom spoločnosti FTX. Index technologických akcií kótovaných v Hongkongu vzrástol prekvapivo až o 10 % po tom, ako Čína skrátila čas, ktorý musia cestujúci a blízke osoby stráviť v karanténe.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku priemyselná produkcia v Nemecku, ktorá vzrástla v septembri medzimesačne o 0,6 %, čím sa odrazila nahor od nadol revidovaného poklesu o 1,2 %. Maloobchodné tržby v eurozóne vzrástli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v septembri 2022 o 0,4 %, pričom hodnota ostala takmer nezmenená po troch po sebe nasledujúcich mesiacoch, keďže spotrebitelia zostali opatrní pri znepokojujúco vysokej inflácii. Ročná inflácia v Číne v októbri 2022 medziročne klesla na 2,1 % z 2,8 % v predchádzajúcom mesiaci, pričom išlo o najnižšiu hodnotu od mája tohto roka. Ročná miera inflácie v USA sa v októbri spomalila už štvrtý mesiac po sebe na 7,70 %, čo je najnižšia hodnota od januára. Jadrová inflácia v USA sa v októbri 2022 medziročne zvýšila o 6,30 %, po septembrovom náraste o 6,60 %, čo predstavovalo 40-ročné maximum.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:               5,05 %

DOW JONES:     +2,81 %

NASDAQ:             +7,65 %

DAX:                      +5,11 %

Euro Stoxx 50:    +4,31 %

NIKKEI:                 +2,67 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -16,34 %

DOW JONES:     -7,28 %

NASDAQ:            -28,07 %

DAX:                     -10,45 %

Euro Stoxx 50:  -10,16 %

NIKKEI:                -1,83 %

 

Dominik Červenka, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.