Kto je kto: Peter Forsskål nielen autor traktátu o občianskych slobodách, ale aj významný biológ
Peter Forsskål, niekedy písané Pehr Forsskål, Peter Forskaol, Petrus Forskål alebo Pehr Forsskåhl (11. januára 1732 – 11. júla 1763) bol švédsky hovoriaci fínsky bádateľ, orientalista, prírodovedec a apoštol Carla Linného. Autor prvého traktátu o slobode prejavu a občianskych slobodách.
Forsskål sa narodil v Helsinkách, teraz vo Fínsku, ale potom v časti Švédska, kde jeho otec, fínsky kňaz Johannes Forsskål, slúžil ako luteránsky duchovný, ale rodina sa v roku 1741 presťahovala do Švédska, keď bol otec vymenovaný do farnosti Tegelsmora. v Upplande a arcidiecéze Uppsala. Ako bolo v tom čase bežné, v mladom veku v roku 1742 sa zapísal na univerzitu v Uppsale, ale na nejaký čas sa vrátil domov a po štúdiách na vlastnú päsť v roku 1751 rematrikuloval v Uppsale, kde v tom istom roku ukončil teologické vzdelanie.
V Uppsale bol Forsskål jedným z Linného študentov, ale zrejme študoval aj u orientalistu Carla Aurivillia, ktorého kontakty s göttingenským orientalistom Johannom Davidom Michaelisom sú pravdepodobne dôvodom, prečo Forsskål v roku 1753 cestoval na univerzitu v Göttingene; študoval orientálne jazyky a filozofiu a doktorát tam ukončil dizertáciou Dubia de principiis philosophiae recentioris (1756). Po návrate do Uppsaly v roku 1756 chcel študovať ekonómiu.
V novembri 1759 vydal politickú brožúru nazvanú vo švédčine Tankar om borgerliga friheten (Myšlienky o občianskej slobode). Keďže obhajoval úplnú slobodu tlače, bol v tom čase kontroverzný a úrady ho následne v deň uverejnenia zakázali. Brožúra bola cenzurovaná vládnymi hlavami a spôsobila, že bol varovaný kráľovským kancelárom.
Na Michaelisovo odporúčanie a so súhlasom Linnaea bol Forsskål nasledujúci rok (1760) menovaný Frederickom V. Dánskom, aby sa pripojil okrem iného k orientalistovi a matematikovi Carstenovi Niebuhrovi na expedíciu do Arábie. Skupina najprv odišla do Egypta, kde zostala asi rok, pričom Forsskål pokračoval v štúdiu arabských dialektov a koncom decembra 1762 dorazil do Južnej Arábie (Arabia Felix, dnešný Jemen). Len 31-ročný Forsskål pracoval ťažko zbieral botanické a zoologické vzorky, ale ochorel na maláriu a zomrel v júli 1763. Pochovali ho v noci v Yarime v Jemene.
Linné smútil nad smrťou svojho mladého študenta a jednu z rastlín, ktoré Forsskål poslal domov, pomenoval Forsskaolea tenacissima, pretože rastlina bola rovnako tvrdohlavá a vytrvalá ako mladý muž. Celá cesta tejto dánskej expedície bola témou prvej knihy Thorkilda Hansena Det lykkelige Arabien (1962, do angličtiny preložená ako Arabia Felix).
Starostlivosťou o úpravu jeho rukopisov bol poverený Forsskålov spoločník Niebuhr, ktorý ako jediný z účastníkov expedície prežil, a v roku 1775 vydal Descriptiones Animalium – Avium, amphiborum, insectorum, vermium quæ in itinere orientali observavit Petrus Forskål. V tom istom roku sa objavila aj jeho správa o rastlinách Jemenu a dolného Egypta pod názvom Flora Ægyptiaco-Arabica sive descriptiones plantarum quas per Ægyptum Inferiorem et Arabiam felicem detexit, illustravit Petrus Forskål. Väčšina jeho exemplárov sa stratila pri preprave alebo sa zhoršila v dôsledku zlého skladovania v Kodani; jeho herbár zrekonštruoval asi 150 rokov po jeho smrti botanik Carl Christensen.
Vo svojej taxonómii Forsskål použil ako názov druhu miestny arabský názov rýb: tieto odrážajú názvy používané vtedy (a teraz) na pobreží Červeného mora pre mnohé druhy rýb.
Vo svojej brožúre Myšlienky o občianskej slobode (1759) Forsskål argumentuje občianskymi slobodami, ktoré ľudia v moderných demokraciách považujú za samozrejmoť. Napokon, ďalším dôležitým právom v každej slobodnej spoločnosti je sloboda prispievať k verejnému dobru. Aby sa to však stalo, musí byť možné informovať všetkých o stave v spoločnosti a každý musí mať možnosť slobodne sa o tom vyjadriť. Tam, kde toto chýba, sloboda nestojí za to.
Krátko po vydaní bol brožúry zakázaný a Forsskål bol nútený odísť do exilu. Ale len o sedem rokov neskôr, v roku 1766, bola sloboda tlače chránená švédskym ústavným zákonom – prvým takýmto zákonom vo svetovej histórii. Za vlády Gustafa III. Švédsko upadlo späť do represií. V ústave z roku 1809 bola obnovená sloboda tlače.
Tigriu rybu Hydrocynus forskahlii pomenoval na jeho počesť Georges Cuvier. Forsskål pôvodne ohlásil tento druh ako Salmo (=Alestes) dentex v roku 1775.
Na jeho počesť bol pomenovaný rastlinný rod Forsskaolea L.Jeho meno má v epitete aj mnoho rastlín, medzi ktoré patria:
Gymnosporia forsskaoliana (Sebsebe) Jordaan, Celastraceae.
Dracaena forskaliana (Schult. f.) Byng & Christenh., Asparagaceae.
Cynanchum forskaolianum (Schult.) Meve & Liede, Apocynaceae.
Viola forskaalii Greuter, Violaceae.
Centropodia forskaolii (Vahl) Cope, Poaceae.
Helichrysum forskahlii (J. F. Gmel.) Hilliard & B. L. Burtt, Asteraceae.
Aneilema forskaolii Kunth, Commelinaceae.
Ruellia forsskaolii Thulin, Acanthaceae.
(V spolupráci s Pavlom Razinom a Máriou Vladimírovou)