Švajčiarsky frank po zvýšení úroku stúpol o 2 %

BERN – Švajčiarsky frank vzrástol po tom, čo Švajčiarska národná banka nečakane zvýšila úrokové sadzby, pričom pár euro/CHF klesol najviac od hlasovania o Brexite v júni 2016. EUR/CHF klesol o 2,1 % na 1,01694, čo je najnižšia úroveň od apríla.

Švajčiarska národná banka (ŠNB) neočakávane zvýšila úrokové sadzby prvýkrát od roku 2007 v reakcii na rastúcu infláciu, ktorej sa úradníci obávajú, že by sa mohla vymknúť spod kontroly.

Politici na čele s prezidentom Thomasom Jordanom sa vo štvrtok rozhodli pripojiť ku globálnemu sprísneniu menovej politiky zvýšením kľúčovej sadzby o 50 bázických bodov na -0,25 %. Povedali tiež, že môže byť potrebné ďalšie sprísnenie.

“Nedá sa vylúčiť, že v dohľadnej dobe bude potrebné ďalšie zvýšenie diskontnej sadzby SNB na stabilizáciu inflácie,” uviedla ŠNB vo vyhlásení.

Frank po vyhlásení posilnil. ŠNB dodala, že zostane „aktívna“ na devízovom trhu. Toto rozhodnutie vopred rozdelilo investorov a ekonómov: finančné trhy ocenili zvýšenie hlavnej sadzby, no prognostici neočakávali žiadne zmeny.

Nečakané rozhodnutie prišlo súčasne so zmenou prognózy inflácie, ktorú SNB teraz vidí na úrovni 2,8 % v tomto roku, 1,9 % v roku 2023 a 1,6 % v roku 2024. To je výrazne viac ako v marci, keď predpovedajú 2,1 % v tomto roku a 0,9 % v rokoch 2023 a 2024.

Tento krok prichádza len niekoľko hodín po tom, čo americká centrálna banka zintenzívnila svoj vlastný boj proti nekontrolovanej inflácii zvýšením sadzieb o 75 bázických bodov. Očakáva sa, že Bank of England zvýši svoju základnú sadzbu neskôr vo štvrtok.

ŠNB má záľubu v prekvapeniach a takmer nikto  nepredvídal pohyb minimálne o 50 bázických bodov. Ide o ich prvé zvýšenie sadzieb od roku 2007, keď sa snažia dostať pred inflačnú krivku. USD/CHF klesol z 0,9975 na 0,9830 a to môže byť len začiatok, ak tlak na trhoch zosilnie. Nie je to najlepší pohľad na riziko, keď sa do akcie pustia aj tie najholubičie z centrálnych bánk.