Grécko sa chce stať daňovou oázou pre bohatých

ATÉNY – Grécko vstúpilo do boja o peniaze bohatých cudzincov chce konkurovať Londýnu, Monaku a Luxembursku v snahe dostať sa z dlhotrvajúcej hospodárskej krízy. Láka bohatých na teplé pobrežie s prísľubom mikroskopických daní výmenou za skromnú investíciu.

Každý, kto si chce vybrať Grécko ako miesto platby dane, je pripravený odpustiť všetky dane získané v zahraničí výmenou za jednorazovú platbu vo výške 100 tisíc EUR ročne, plus 20 tisíc za každého člena rodiny. Na to stačí v krajine stráviť 183 dní v roku a investovať pol milióna eur do nehnuteľností, gréckych dlhopisov alebo akcií.

„Daňová úľava je navrhnutá až na 15 rokov a zahŕňa zrušenie dane z dedičstva prijatej mimo Grécka,“ uviedol Reuters.

Podľa neho zákon zaručuje stabilitu daňového režimu: „Ak ste v rámci tohto programu dostali výhodu, je to vaša. Žiadna budúca vláda ju nemôže vziať.“

Grécko preto dúfa, že pritiahne bohatých ľudí a oživí hospodárstvo na úkor svojich peňazí. Očakáva, že láka veľkých podnikateľov a majiteľov solídnych statkov z malej Malty a Cypru a napadne severné kolónie ľudí bohatých na zahraničie v Londýne, Ženeve a Luxemburgu.

Grécko potrebuje peniaze viac ako kedykoľvek predtým. Len pred niekoľkými rokmi bola na okraji útesu a zachránila sa len vďaka pôžičkám EÚ a MMF za štvrť bilióna eur. Aby ich Grécko mohlo dať preč, bude musieť žiť ďalších pol storočia, aby si utiahlo opasky.

Nová vláda očakáva, že bohatí ľudia prinesú nielen rodiny, ale aj podniky, pre ktoré majú úrady aj niekoľko príjemných prekvapení. Daň z príjmu sa plánuje znížiť na 24% zo súčasných 28% a daň z dividend – na 5% z 10%.

Okrem toho sa opcie na akcie zdaňujú raz, ak sa uplatnia, so sadzbou 15% a až do tohto bodu sa nebudú považovať za príjem. To by malo osloviť spoločnosti v novej ekonomike, ktoré aktívne využívajú možnosti na povzbudenie a vyplatenie zakladateľov a zamestnancov a vrcholových manažérov spoločností v tradičných odvetviach.

Konzervatívci dúfajú, že toto všetko pomôže vrátiť Grécku mozgy a peňaženky, ktoré opustili krajinu počas dlhotrvajúcej krízy a série socialistických experimentov ľavicových vlád.

Grécko bolo v posledných desaťročiach vážne ochudobnené. Zo stredných roľníkov spomedzi 28 krajín EÚ sa plazila do troch najlepších chudobných.

Zo všetkých krajín EÚ sa pred svetovou finančnou krízou pred desiatimi rokmi ešte nezotavilo iba Grécko a Cyprus: veľkosť ich hospodárstva vyjadrená na obyvateľa je stále menšia ako v predkrízovom roku 2008. Vláda očakáva, že parlament schváli všetky daňové iniciatívy do konca novembra.