Kto je kto: novinár a vydavateľ Julian Assange
Julian Assange je novinár, whistleblower a vydavateľ, zakladateľ neziskovej organizácie WikiLeaks. Je zameraná na publikovanie utajovaných dokumentov po redakčnej úprave z prostredia diplomacie, justície a armády.
Webová stránka wikileaks.org s uvedeným obsahom, získaným z anonymných zdrojov, bola spustená v decembri 2006. V roku 2010 sprístupnila takmer 500 tisíc dokumentov o americkej invázii v Afganistane (2004-2010) a Iraku (2003-2010), odhaľujúcej napríklad svojvoľné zabíjanie irackých civilistov. O rok neskôr WikiLeaks publikovali vyše 700 tajných dokumentov popisujúcich mučenie väzňov (2002-2008) v americkom zadržiavacom tábore Guantanámo (Kuba). Utajované materiály zo Slovenska wikileaks-slovensko.org hovoria napríklad o vplyve Mariána Kočnera na slovenskú justíciu, alebo charaktere a úlohe vtedajšieho generálneho prokurátora, Dobroslava Trnku.
Priebeh obvinenia: Počas pobytu vo Švédsku (2010) je Julian Assange obvinený zo sexuálneho obťažovania, obvinenie popiera. Odchádza do Londýna, švédske kráľovstvo vydá na neho medzinárodný zatykač. Britská polícia ho zadrží, neskôr prepustí na kauciu. Britský súd rozhodne o jeho vydaní do Švédska (2012). Assange sa obáva vydania americkým úradom a nachádza azyl na veľvyslanectve Ekvádora v Londýne, kde strávi takmer 7 rokov – ako sa neskôr ukáže, bol systematicky tajne sledovaný. Americký minister zahraničných vecí a neskorší šéf CIA, Mike Pompeo, opisuje WikiLeaks ako „neštátnu nepriateľskú tajnú službu, ktorej často pomáhajú zástupcovia štátu ako Rusko“ (2017). Po konflikte s ekvádorskou vládou zadrží Assangea britská polícia (apríl 2019) a umiestni do väznice Belmarsh, kde sú umiestňovaní masoví vrahovia a teroristi. Švédska strana obnoví vyšetrovanie. USA formálne požiadajú o jeho vydanie (jún 2019) z dôvodu hacknutia americkej počítačovej siete a porušenia zákona o špionáži. Švédska justícia prerušuje svoje vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov a uplynutí lehoty (november 2019). Začínajú sa výsluchy Juliana Assangea vo veci americkej špionáže (2020) s následným možným vydaním do USA. Hrozí mu trest 175 rokov odňatia slobody.
Julian Assange je austrálskym občanom, organizácia WikiLeaks nikdy nemala sídlo v USA. Osobitný spravodajca OSN pre mučenie, Nils Melzer, hovorí v prípade Juliana Assangea o „neľudskom mučení“, pričom na jeho väzbu „neexistuje žiadny právny základ“.
„Tento prípad v základoch ohrozuje nielen ľudské práva Juliana Assangea, ale aj ľudské práva kohokoľvek… Ak budú USA pokračovať v perzekúcii tohto muža a pošlú ho na zvyšok života do najhoršieho väzenia, pre slobodu tlače to bude to mať enormne utlmujúce následky.“ (Nils Melzer)
Svoju podporu vyjadrilo a prepustenie Juliana Assangea žiada množstvo osobností po celom svete, ako aj ľudskoprávne organizácie Human Rights Watch alebo Reportéri bez hraníc.
- Takmer200 právnikov a 21 právnických združeníhttps://www.lawyersforassange.org/en/signatories-all.html podpísalo otvorený list https://www.lawyersforassange.org/en/open-letter.html, v ktorom zdôvodnili protiprávnosť vydania Juliana Assangea do USA.
- Spolu120 osobností nemeckého politického a spoločenského životapodpísalo výzvu na prepustenie Juliana Assangea a apel na slobodu tlače https://assange-helfen.de/en/
- Viac ako 40 novinárskych organizáciípodpísalo otvorený list britskej vláde za prepustenie Juliana Assangea z väzenia https://www.ecpmf.eu/open-letter-to-the-u-k-government-to-free-julian-assange/
- Spolu37 poslancov Európskeho parlamentuposlalo list podporedsedovi Európskej konisie, Frankovi Timmermansovi s požiadavkou na prepustenie Juliana Assangea a jeho ochranu ako whistleblowera https://left.eu/content/uploads/2019/06/Assange-Case-Letter-to-Timmermans-June-2019-1.pdf
- Požiadavku nevydať Juliana Assangea do USA podporil ajrenomovaný denník The Guardianhttps://www.theguardian.com/commentisfree/2020/dec/18/the-guardian-view-on-julian-assange-do-not-extradite-him, ako aj najvýznamnejšie americké periodiká New York Times, Washington Post, Wall Street Journal, USA Today https://www.thedailybeast.com/top-newspaper-editors-dean-baquet-marty-baron-matt-murray-alarmed-by-assange-indictment, ktoré poukazujú na Prvý dodatok americkej ústavy garantujúci slobodu tlače.
Medzi ďalšími osobnosťami, ktoré vyjadrili podporu práci Juliana Assangea a žiadajú o jeho prepustenie sú napríklad Roger Waters (člen kapely Pink Floyd), Jeremy Corbyn (niekdajší predseda britskej Labour Party), Noam Chomsky (spisovateľ, ľavicový intelektuál), Ai Weiwei (čínsky umelec žijúci v exile), Sarah Palin (bývalá republikánska kandidátka na viceprezidentku USA), Yanis Varoufakis (ekonóm, bývalý minister financií Grécka), Pamela Anderson (americká herečka), Edward Snowden (americký whistleblower), Slavoj Žižek (slovinský filozof), Maired Maguire (držiteľka Nobelovej ceny mieru), Chris Hedges a Alice Walker (držitelia Pulitzerovej ceny), Ken Loach (režisér), a ďalší.
Prameň: Lýdia Kokavcová Inštitút ľudských práv, Bratislava.