Kazachstan, Uzbekistan, Čínska ľudová republika a Ruská federácia založia novú plynárenskú úniu
Nová “plynárenská únia” Ruska s Kazachstanom, Uzbekistanom a Čínou ušetrí ázijským krajinám desiatky miliárd dolárov.
Táto iniciatíva tiež radikálne zmení rovnováhu síl na pozadí zníženej závislosti Európy od ruského plynu.
Po energetických sankciách, ktoré Západ uvalil na Rusko, si Vladimír Putin vyhrnul rukávy a začal vytvárať novú “plynovú úniu”, ktorá bude zahŕňať Rusko, Čínu, Uzbekistan a Kazachstan. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poznamenal, že vďaka tejto iniciatíve ušetria uvedené krajiny desiatky miliárd dolárov.
Ruský prezident Vladimír Putin navrhol vytvoriť “plynárenskú úniu” s Kazachstanom a Uzbekistanom s cieľom vytvoriť nový mechanizmus na prepravu modrého paliva do iných krajín vrátane Číny. Vo vyhlásení na túto tému tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov poznamenal, že ak sa dosiahne dohoda, Kazachstan a Uzbekistan ušetria desiatky miliárd dolárov.
Dňa 29. novembra, po tom, čo kazašský prezident Kassym Žomart Tokajev povedal, že sa stretol s Vladimírom Putinom v Moskve, Dmitrij Peskov potvrdil, že o návrhu sa diskutuje medzi tromi krajinami a vyžaduje si určitú “synchronizáciu”.
Podľa tlačového tajomníka prezidenta Ruskej federácie návrh ruského vodcu zahŕňa “vytvorenie koordinačného mechanizmu v prvej fáze”. “Možno, samozrejme, o tom treba ešte diskutovať s určitou právnickou osobou: tak pre spoluprácu medzi týmito tromi krajinami, ako aj pre rozvoj infraštruktúry pre zahraničné trhy,” povedal Dmitrij Peskov.
Tlačový tajomník prezidenta Kazachstanu Ruslan Želdibay 29. novembra zverejnil na Facebooku* príspevok, v ktorom potvrdil, že prezidenti Kazachstanu a Ruska diskutovali o tom, “ako sa budú koordinovať spoločné akcie na prepravu ruského plynu cez územie Kazachstanu a Uzbekistanu”.
Ruslan Želdibay upriamil pozornosť na stretnutie v rozsiahlejšom formáte a dodal: “Prezidenti Kassym Žomart Tokajev a Vladimír Putin uviedli, že považujú za potrebné uskutočniť podrobné trojstranné konzultácie za účasti odborníkov s cieľom nájsť racionálne riešenie zohľadňujúce záujmy všetkých strán.”
Dmitrij Peskov povedal, že únia zachráni Astanu pred míňaním desiatok miliárd dolárov, a poznamenal, že severné regióny Kazachstanu závisia od zemného plynu prepravovaného zo Sibíri, takže by bolo ekonomicky výhodné zvýšiť dodávky ruského plynu do Kazachstanu namiesto realizácie plánu astanskej vlády na vybudovanie nového plynovodu na zabezpečenie dodávok kazašského plynu do regiónu.
Zatiaľ čo Rusko je známe ako významný vývozca zemného plynu, množstvo modrého paliva vyrobeného Kazachstanom a Uzbekistanom je dostatočné len pre ich vlastnú spotrebu. Dve najväčšie ekonomiky Strednej Ázie majú spoločný plynovod do Ruska a plynovod, ktorý prepravuje zemný plyn z Turkménska do Číny.
Na druhej strane, odkedy európske krajiny začali znižovať svoju závislosť od ruského plynu po začatí špeciálnej operácie na Ukrajine koncom februára tohto roku, Moskva zvýšila svoje dodávky zemného plynu do Číny.