Kazachstan: úloha informácií v parlamentných voľbách
ASTANA – Predčasné parlamentné voľby v Kazachstane sú demokratické, priehľadné, slobodné v súlade s pravidlami právneho štátu.
Vo voľbách sa o priazeň voličov uchádza 7 politických strán. Napríklad len normy informovania verejnosti o výsledkoch výskumov verejnej mienky sú prísnejšie ako v Slovenskej republike.
Finančné noviny prinášajú “Tézy k vystúpeniu námestníka ministra pre informácie a rozvoj spoločnosti Kanata Žumbaeviča Iskakova na zasadnutí Ústrednej volebnej komisie o volebnej kampani.”
V súvislosti s blížiacimi sa predčasnými voľbami do parlamentu a maslichatov Kazašskej republiky má ministerstvo informácií a sociálneho rozvoja tieto hlavné úlohy.
Prvou je zabezpečenie rovnakých podmienok pre strany a kandidátov v jednomandátových územných volebných obvodoch na pokrytie ich aktivít počas volebnej kampane.
Druhou je vykonávať rozsiahlu informačnú činnosť zameranú na informovanie širšej verejnosti o ich volebnom práve a na povzbudenie občanov k účasti na voľbách.
A napokon treťou dôležitou úlohou počas volebného obdobia je zabezpečiť, aby médiá dodržiavali požiadavky volebnej legislatívy. Počas obdobia kampane bude ministerstvo vykonávať neustály monitoring informačnej oblasti. Monitorovanie bude zahŕňať celoštátne a regionálne tradičné masmédiá, internetové informačné zdroje a sociálne médiá.
Pre porovnanie: Monitoring sa týkal približne 340 tlačených médií, 49 televíznych kanálov a približne 130 internetových zdrojov. Preto je nevyhnutné, aby všetci účastníci volebnej kampane dodržiavali volebné právne predpisy.
V prípade zistenia akýchkoľvek porušení ich zašleme Generálnej prokuratúre a upozorníme aj ÚVK. Tá už prijme príslušné opatrenia.
Chcel by som zdôrazniť, že v prípade akýchkoľvek porušení môžu byť zodpovední redaktori a majitelia médií, ako aj osoby, ktoré ich umožnili.
Aj pre médiá je jednou z najdôležitejších úloh v období kampane zabezpečiť rovnomerné pokrytie aktivít strán a kandidátov. Na posúdenie rovnomernosti spravodajstva počas obdobia volebnej kampane budeme evidovať všetky mediálne materiály na volebné témy, spočítame objem materiálov, v ktorých sa spomínajú strany a kandidáti v kontexte jednotlivých strán, kandidátov v jednomandátových volebných obvodoch a médií.
Na základe skúseností z predchádzajúcich volebných kampaní môžem povedať, že väčšinu porušení volebnej legislatívy majú na svedomí regionálne médiá. Hovoríme o rovnakom nerovnomernom uvádzaní kandidátov. Nezriedka sa stáva, že jedna publikácia alebo televízna stanica informuje o aktivitách jednej strany alebo kandidáta – ostatní zostávajú v pozadí. Dochádza k zjavným deformáciám. Našou prvou úlohou je tomu zabrániť.
Aké ďalšie druhy nezrovnalostí sú bežné?
Jednou z najčastejších je zverejňovanie informácií v rozpore s podmienkami na vykonávanie prieskumov verejnej mienky súvisiacich s voľbami.
Existujú určité požiadavky na prieskumy verejnej mienky, ktoré môžu vykonávať len výskumné organizácie, ktoré spĺňajú požiadavky zákona “O voľbách” a riadne to oznámili ÚVK.
K dnešnému dňu existuje päť takýchto organizácií:
(1) Inštitút pre výskum verejnej mienky (“Kogamdyk pikir” zertteu institutes);
(2) Inštitút verejnej politiky strany AMANAT;
(3) Centrum pre sociálny a politický výskum “Stratégia”;
(4) Inštitút pre euroázijskú integráciu
5) Inštitút združenia pre výskum demokracie.
Informácie o prijatých oznámeniach právnických osôb budú aktualizované na webovej stránke CEC priebežne po ich prijatí, preto je potrebné túto problematiku sledovať.
Porušovanie požiadaviek na zverejňovanie volebných materiálov je bežné. Objavujú sa publikácie obsahujúce informácie znevažujúce česť a dôstojnosť a obchodné meno kandidátov. Boli zistené skutočnosti o účasti zástupcov štátnych orgánov na volebnej kampani.
Preto by som chcel upozorniť na niekoľko nasledujúcich bodov, ktoré by sa mali zohľadniť pri príprave a umiestňovaní publikácií v médiách a na internetových platformách.
Po prvé. Štátnym orgánom, orgánom územnej samosprávy, ako aj ich úradníkom je zakázané viesť predvolebnú kampaň počas výkonu ich úradných povinností. To isté platí aj pre príslušníkov ozbrojených síl a akýchkoľvek iných silových zložiek, členov volebných komisií a predstaviteľov náboženských združení. Inými slovami, ak sa v publikácii spomínajú ich výzvy, aby volili niektorého kandidáta, nesmie byť zverejnená.
Po druhé. Médiá poskytujú zaregistrovaným stranám a kandidátom vysielací čas alebo priestor v tlači na základe zmluvy. Podmienky zmluvy by však nemali vytvárať výhody pre iných kandidátov.
Poplatky a ďalšie podmienky mali byť najneskôr 13. februára zverejnené v médiách alebo na užívateľských stránkach online platforiem a oznámenie malo byť zaslané ústrednej a/alebo územným volebným komisiám. Tí, ktorí tak neurobili včas, sa už nemohli zúčastňovať na umiestňovaní platených volebných materiálov.
Po tretie. V umiestnených volebných materiáloch je povinné uviesť, že sú hradené z volebných prostriedkov. Materiály musia byť náležite označené, s informáciou o zdroji financovania, objednávateľovi, mieste výroby atď. Tomuto by sa mala venovať vážna pozornosť.
Po štvrté. Podľa zákona “O voľbách” majú právo vykonávať prieskumy verejnej mienky len organizácie, ktoré spĺňajú požiadavky a oznámili to ÚVK. Už som o nich hovoril.
Pri zverejňovaní výsledkov prieskumov sú médiá povinné uviesť organizáciu, ktorá prieskum uskutočnila, osoby, ktoré si prieskum objednali a zaplatili zaň, čas prieskumu, spôsob zberu informácií, presné znenie otázky, počet respondentov a chybovosť výsledkov prieskumu.
Chcel by som vás tiež upozorniť na skutočnosť, že nie je dovolené zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky, prognózy volebných výsledkov a iné prieskumy súvisiace s voľbami v období piatich dní pred voľbami a v deň volieb.
Po piate. V deň ticha je zakázaná akákoľvek volebná kampaň. V súlade s tým sa musí zastaviť zverejňovanie materiálov.
Ako vždy, existuje mnoho otázok týkajúcich sa kampane v sociálnych médiách.
Ako viete, 5. novembra minulého roka boli vykonané zmeny a doplnenia zákona “O voľbách” a teraz sa volebná kampaň môže vykonávať prostredníctvom online platforiem.
V tejto súvislosti by som chcel vysvetliť , čo je to online platforma. Dňa 3. mája 2022 bolo v zákone o informatizácii vykonaných niekoľko zmien týkajúcich sa fungovania online platforiem. Podľa týchto zmien považujeme sociálne siete, ako sú Facebook, Instagram, Telegram, YouTube atď. za online platformy.
Za subjekty online platforiem sa budú považovať fyzické osoby Kazašskej republiky, ktoré majú osobné stránky na online platformách. Za používateľov online platforiem možno považovať aj oficiálne mediálne účty. V tomto prípade sa od médií tiež vyžadovalo, aby na svojich účtoch zverejňovali poplatky a podmienky zverejňovania a poskytovali informácie CKV a/alebo TEC.
Je potrebné poznamenať, že používatelia online platforiem sa nezaregistrujú u oprávneného orgánu ako mediálne výstupy.
Počas monitorovania identifikujeme materiály, ktoré používateľ zverejnil na online platformách prostredníctvom ním vytvorenej osobnej stránky na príslušnej online platforme.
Tí používatelia online platforiem, ktorí zverejnili a predložili CEC/TEC informácie o podmienkach zverejňovania materiálov kampane na svojich osobných stránkach, budú monitorovaní.
Tu je však potrebné uviesť, že táto požiadavka sa nebude vzťahovať na vlastné volebné materiály vyrobené na náklady volebného fondu na oficiálnych účtoch strán, kandidátov zvolených v jednomandátových územných obvodoch a ich splnomocnencov na online platformách. Takéto materiály sa môžu zverejňovať bez toho, aby sa to oznámilo CKV/TKV.
Všetci ostatní používatelia online platforiem si zachovávajú ústavné právo viesť kampaň bez financovania.
Takéto materiály budeme považovať za vyjadrenie vlastného občianskeho postoja.
Predmetom monitorovania je aj šírenie vedome nepravdivých informácií o kandidátoch, politických stranách, obsahujúcich informácie, ktoré sa dotýkajú cti, dôstojnosti a obchodnej povesti politickej strany alebo kandidáta, akýmkoľvek používateľom online platforiem, ako aj zverejňovanie online prieskumov verejnej mienky.
Je potrebné mať na pamäti aj to, že požiadavky na jednotnosť sa nevzťahujú na materiály zverejnené používateľmi online platforiem.
Na záver vyzývam všetkých, ktorí sa podieľajú na volebnom procese, aby sa ešte raz dôkladne pozreli na volebný zákon, mediálny zákon, pravidlá vedenia kampane prostredníctvom médií, online platforiem a informačnej podpory volieb. Tieto by mali mať vždy po ruke. Pre uľahčenie ministerstvo vypracovalo a na oficiálnej webovej stránke zverejnilo Leták pre médiá, novinárov a používateľov online platforiem počas volebného obdobia – vyzývam všetkých, aby si ho prečítali a aktívne využívali.
Všetci máme záujem na dodržiavaní zásad právneho štátu počas obdobia volebnej kampane. Je to naša spoločná úloha v nadchádzajúcom období volebnej kampane.
Ilustračné fotografie: www.pexels.com