Kazachstan s nulovou daňou pre investorov

NUR SULTAN –  Kazachstan sa stane atraktívnejším pre zahraničných investorov. Senátori schválili novelu daňového zákona. Navrhli zaviesť „nulovú sadzbu“ dane pre investorov. Informujú o tom miestne médiá.

Práve senátori navrhujú vynulovanie daní pre investorov na 10 rokov. Ide o daň z príjmu, nehnuteľností a pozemkov. A ak bude spoločnosť pôsobiť v osobitných ekonomických zónach, bude oslobodená od DPH. Takéto bezprecedentné podmienky podľa senátorov umožnia spustenie novej výroby.

„Tento krok je nevyhnutný na prilákanie investorov do ekonomiky krajiny a realizáciu nových projektov v takom zložitom období. Tieto zmeny navrhli senátori podľa pokynov prezidenta krajiny, ” informoval predseda senátu parlamentu Kazašskej republiky Maulen Ašimbajev.

Sadzba nulovej dane bude fungovať v rámci strategickej investičnej dohody, ktorá sa uzavrie medzi vládou a investormi.

Strategická investičná dohoda o je novým nástrojom na prilákanie investícií, ktorého navrhol prezident Kassym-Jomart Tokajev vo svojom výročnom prejave pre obyvateľov Kazachstanu v septembri 2020. Konkrétne dal do konca roka pokyn, aby v rámci návrhu zákona o obnove ekonomického rastu zaviedol nový nástroj – strategickú investičnú dohodu. Vláda do apríla 2021 vytvorí skupinu projektov, ktoré budú súčasťou strategických dohôd.

Nový zákon poslali späť do Mažilisu (dolná komora parlamentu) na opätovné posúdenie kvôli významným zmenám a doplneniam hornej komory.

Podľa hodnotenia Svetovej banky Doing Business 2020 sa Kazachstan umiestnil na 25. mieste zo 190 krajín.