Kazašskí politici o vyjadreniach ruských “expertov”

ASTANA – Námestník ministra zahraničných vecí Roman Vasilenko ostro odsúdil vyjadrenia experta na ruskom federálnom kanáli, ktorý označil Kazachstan za „ďalší problém po Ukrajine“, uvádza Tengrinews.kz.

“Na kanáli Rusko 1 v relácii Večer s Vladimírom Solovjovom jeden z expertov označil Kazachstan za ďalší problém po Ukrajine. Hovoril o nacistických procesoch u nás. Stretli ste sa s takzvanými nacistickými procesmi?” spýtal sa novinár.

Samozrejme, nikdy som sa nestretol so žiadnymi nacistickými procesmi, pretože tie u nás jednoducho neexistujú. Čo sa týka takýchto vyjadrení, hlava štátu, vedenie ministerstva zahraničných vecí a ďalší predstavitelia nášho štátu, vrátane predsedov komôr parlamentu, sa už viackrát vyjadrovali k takýmto komentárom a vyjadreniam rôznych “ Hovoriace hlavy”.

Domnievame sa, že po prvé neodrážajú oficiálne stanovisko Ruskej federácie, po druhé poškodzujú tradične úzke vzťahy medzi Kazachstanom a Ruskom a po tretie, vyjadrenie takýchto postojov na jednom z federálnych kanálov si zaslúži primeranú reakciu. od úradov Ruskej federácie,“ povedal Vasilenko na margo Mažiliovcov.

Predseda Výboru pre zahraničné vzťahy, obranu a bezpečnosť Mukhtar Kul-Mukhammed na margo Senátu komentoval vystúpenia ruských expertov na televíznej stanici Rossija 1, ktorú moderoval Vladimir Solovjov.

„Soloviev je dlho persona non grata v mnohých krajinách sveta a teraz vedie všetky druhy sankčných čiernych zoznamov. Preto sa zatrpknutý na každého vrhá a špliecha jedovatými slinami. V minulosti na televíznom kanáli Russia 1 otvorene ponúkol „vyjebať“ Almaty bombami, z čoho bol zhrozený aj hosť jeho programu, poslanec Štátnej dumy Oniščenko.

Na pozadí všeobecného odmietania často sám hovorí a tlačí hostí svojho programu k škandalóznym, poburujúcim vyhláseniam. A to všetko sa deje naživo a v hysterickej podobe.

Vyhlásenie ruského politológa Dmitrija Drobnického, že „ďalším problémom by mohol byť Kazachstan. Pretože tie isté nacistické procesy môžu začať aj tam“ jednoznačne zaváňa priamym ohrozením našej krajiny.

Bolo by možné nevšímať si názor experta na gýčovú sci-fi Drobnitského alias Žukova, keby nebol odvysielaný v éteri štátneho kanála Ruska, ktorý je k nám priateľský, s ktorým sme členmi Eurázijskej hospodárskej únie a ODKB. Keďže takéto zvýraznené, cielené útoky ruských politikov sa v Solovjovovej šou už dávno stali systémovými, nepochybne si zaslúžia podstatnú odpoveď federálnych orgánov Ruska.

Kazachstan je nezávislým štátom už viac ako 30 rokov. A je čas, aby Solovjov a politici jemu podobní pochopili zjavnú pravdu a naučili sa počítať s novou geopolitickou realitou,“ povedal Mukhtar Kul-Mukhammed, predseda Výboru pre zahraničné vzťahy, obranu a bezpečnosť Kazachstanu.