Bank of Korea zvýšila základnú úrokovú mieru

SOUL – Bank of Korea zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 3,25 % ročne, uviedol regulátor vo vyhlásení zverejnenom po stretnutí vo štvrtok.

Centrálna banka tak v porovnaní s 50 bp spomalila tempo zvyšovania sadzieb. v októbri. Osemnásť z 20 analytikov oslovených The Wall Street Journal tiež očakávalo štvrťbodový nárast.

Predseda juhokórejskej centrálnej banky Ri Chang-yong počas prejavu po stretnutí uviedol, že posledné rozhodnutie o zvýšení sadzby bolo prijaté jednomyseľne, a upozornil na oslabenie rizík spojených s devalváciou juhokórejského wonu.

Medzitým guvernéri Bank of Korea zatiaľ neplánujú dokončiť cyklus sprísňovania menovej politiky. “Rada guvernérov je presvedčená, že politika zvyšovania cien na zabezpečenie cenovej stability by mala pokračovať, keďže inflácia zostáva na vysokej úrovni,” uvádza sa vo vyhlásení.

Ekonómovia tiež očakávajú, že Bank of Korea bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Mnohí však predpovedajú, že regulátor v roku 2023 zmení kurz a pôjde nižšie, aby podporil ekonomický rast.

Bank of Korea zároveň znížila svoju prognózu rastu HDP na rok 2023 na 1,7 % z 2,1 % očakávaných v auguste. V prípade inflácie bola prognóza upravená na 3,6 % z 3,7 %.

V roku 2022 sa stále očakáva rast juhokórejskej ekonomiky na úrovni 2,6%, inflácia – 5,1%.