Kazachstan: rezerva benzínu pre Rusko pri nedostatku

MOSKVA / ASTANA – Rusko požiadalo Kazachstan, aby bol pripravený dodať mu 100 000 ton benzínu v prípade jeho nedostatku, ktorý sa prehĺbi útokmi ukrajinských dronov a prerušením služieb, uviedli pre agentúru Reuters tri priemyselné zdroje.

Jeden zo zdrojov uviedol, že dohoda o použití rezerv pre Rusko už bola dohodnutá.

Ministerstvá energetiky Ruska a Kazachstanu okamžite nereagovali na žiadosti o komentár.

Susedné Bielorusko už súhlasilo s pomocou Rusku s dodávkami benzínu.

Ku koncu marca útoky bezpilotných lietadiel vyradili asi 14 % primárnej kapacity na spracovanie ropy v Rusku. Úrady zatiaľ tvrdia, že situácia na domácich trhoch s pohonnými hmotami je stabilná a rezervy sú pomerne veľké.

Rusko je zvyčajne čistým vývozcom palív a dodávateľom na medzinárodné trhy, ale výpadky rafinérií nútia ropné spoločnosti dovážať.

Moskva požiadala Kazachstan, aby vytvoril núdzovú rezervu 100 000 metrických ton benzínu pripraveného na dodávku do Ruska, uviedli zdroje.

Moskva uvalila zákaz vývozu benzínu na šesť mesiacov od 1. marca, aby zabránila akútnemu nedostatku pohonných hmôt, aj keď sa to nevzťahuje na Moskvou vedenú Eurázijskú hospodársku úniu vrátane Kazachstanu a niektorých krajín, napríklad Mongolska, s ktorými má medzivládne dohody. o dodávkach paliva.

Podľa obchodníkov by sa však zákaz mohol rozšíriť, ak sa situácia v Rusku zhorší.

Minulý týždeň ropná rafinéria Orsk na Urale zastavila výrobu pre rozsiahle záplavy, ktoré postihli aj Kazachstan.

Kazachstan, najväčšia vnútrozemská krajina na svete, obmedzila do konca roka aj vývoz palív, s výnimkou humanitárnych účelov.

Podľa zdrojov zásoby benzínu AI-92 v Kazachstane k 5. aprílu predstavovali 307 700 ton a benzínu AI-95 – 58 000 ton. Zásoby motorovej nafty boli 435 300 ton a rezervy leteckého paliva 101 000 ton.