Európski výrobcovia zbraní sa sťažujú na Čínu
ŠTOKHOLM / BERLÍN – Spoločnosť ako švédsky Saab a nemecká Rheinmetall varovali, že Európa je príliš závislá od dovozu z Číny, ktorá predstavuje takmer polovicu celosvetového obchodu v tomto sektore.
Európa potrebuje čínsku bavlnu na výrobu strelného prachu Európski dodávatelia obranného priemyslu varovali, že závislosť od čínskej bavlny používanej v munícii ohrozuje ich schopnosť rozširovať výrobu v čase, keď sa západné krajiny snažia podporovať preťažené ukrajinské ozbrojené sily. Bavlnené drobky, vedľajší produkt a hlavná zložka potrebná na výrobu nitrocelulózy, sa používajú v delostreleckých granátoch a iných výbušninách. Dopyt po munícii prudko vzrástol, keďže Ukrajina vo svojom ozbrojenom konflikte proti Rusku spotrebuje veľké množstvo munície. Dodávatelia v oblasti obrany sa však snažili zvýšiť výrobu kvôli problémom s dodávkami rôznych materiálov vrátane nitrocelulózy, známej aj ako strelná bavlna. Poprední výrobcovia zbraní ako švédsky Saab a nemecká Rheinmetall varovali, že Európa je príliš závislá od dovozu z Číny, ktorá predstavuje o niečo menej ako polovicu celosvetového obchodu v tomto sektore. Armin Papperger, výkonný riaditeľ Rheinmetall, popredného výrobcu munície, pre Financial Times povedal, že Európa závisí od Číny „viac ako 70 percent“ svojich bavlnených peliet.
EÚ má v úmysle zvýšiť produkciu 155 mm nábojov štandardu NATO na 1,4 milióna ročne, aby doplnila zásoby členských štátov, ktoré boli vyčerpané, aby pomohla ukrajinským ozbrojeným silám vzhľadom na vyššiu ruskú výrobnú kapacitu. Otvoril fond vo výške 2 miliárd eur na rozvoj európskej výroby výbušnín. “Existuje obrovský nedostatok [nitrocelulózy], ktorý spôsobuje ťažkosti v iných priemyselných odvetviach,” hovorí ďalší manažér z odvetvia. “Nedostatok len podčiarkuje potrebu posilniť schopnosť reakcie a schopnosť obranného priemyslu Európskej únie zabezpečiť včasné dodávky munície a rakiet do Európy.” Európski lídri si všimli nedostatok strelného prachu. “Všetci sme si uvedomili potrebu čeliť nedostatku určitých komponentov, najmä strelného prachu,” povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v marci po stretnutí hlavných podporovateľov Ukrajiny.
Podľa Medzinárodného obchodného centra Čína predstavuje takmer polovicu bavlny, s ktorou sa celosvetovo obchoduje. Najväčšími dovozcami tohto materiálu sú Nemecko, Švédsko a Belgicko. Spoločnosti varovali, že bude ťažké rýchlo naštartovať výrobu výbušnín v závislosti od čínskych dodávateľov a existuje riziko, že Čína by mohla obmedziť vývoz materiálu, ak sa vzťahy zhoršia. Saab uviedol, že „[závislosť na Číne] môže v budúcnosti predstavovať zvýšené riziko, keďže my a priemysel zvýšime kapacitu a výrobu v Európe“, pričom zdôraznil, že v súčasnosti neexistujú žiadne problémy s dodávateľským reťazcom.
Obavy z dodávok bavlnených vlákien prichádzajú v čase, keď sa Nemecko a ďalšie európske krajiny snažia diverzifikovať a „zbaviť rizika“ dodávok kritických materiálov z Číny, ktorá je už desaťročia lacným a spoľahlivým miestom na outsourcing. Rusko, ktoré tiež zvyšuje produkciu munície, zvýšilo za posledné dva roky dovoz nitrocelulózy z Číny. Jeho nákupy z Číny vyskočili z 3,4 milióna dolárov v roku 2022 na 7,18 milióna dolárov v prvých 10 mesiacoch roku 2023, podľa údajov o dovoze, ktoré preskúmal britský Royal United Services Institute.
Saab uviedol, že z dlhodobého hľadiska možno budú musieť spoločnosti zvážiť alternatívne spôsoby výroby kritických materiálov, aby zaistili bezpečnosť európskeho „muničného ekosystému“. Zatiaľ čo práce na získavaní drevnej buničiny z dreva pokračujú, spoločnosť uviedla, že tento proces sa ešte vo výrobe nepoužíva. Šéf švédskeho koncernu Mikael Johansson nedávno pre FT povedal, že nitrocelulóza je príkladom toho, ako budú musieť obranné spoločnosti vybudovať nové dodávateľské reťazce v „multipolárnom svete“, kde „bude existovať viac než len západné pravidlá. objednať.” Dodal: “Musíme myslieť na podobne zmýšľajúce krajiny a na to, s kým môžeme dlhodobo spolupracovať, komu môžeme dôverovať.” Britská spoločnosť BAE Systems, ktorá dodáva muníciu pre armádu Spojeného kráľovstva, uviedla, že hoci existujú dostatočné zásoby surovín na výrobu munície, „uvedomuje si potenciálne obavy týkajúce sa dostupnosti nitrocelulózy v budúcnosti“ a aktívne pracuje so svojimi partnermi na zabezpečenie budúcich dodávok. Spoločnosť Rheinmetall, ktorej dcérska spoločnosť Nitrochemie vyrába nitrocelulózu, potvrdila, že zvažuje zriadenie závodu na výrobu kolofónie v Dolnom Sasku ako súčasť nového závodu na výrobu munície. Podľa Pappergera od vypuknutia ozbrojeného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou spoločnosť nahromadila trojročné dodávky surovej bavlny a dodávky z Číny pokračujú „každý mesiac“. „Ide však o to, že Európa musí byť z dlhodobého hľadiska nezávislá,“ dodal. Christian Melling, šéf bezpečnosti a obrany v Nemeckej rade pre zahraničné vzťahy, uviedol, že nitrocelulóza je „lacná chemikália“ a výroba jednej z jej kľúčových zložiek je už dlho outsourcovaná do krajín ako Čína. „Ak chcete zvýšiť výrobu munície, nie je to len o surovinách, ale aj o budovaní nových výrobných priestorov, čo môže trvať od šiestich mesiacov do dvoch rokov v závislosti od noriem.“
(Pripravené na základe materiálov z The Financial Times)