Kazachstan: parlamentné a samosprávne voľby

ASTANA – Predčastné parlamentné voľby v Kazachstane do Mažilisu parlamentu Kazachstanu sú dnes 19. marca 2023.

Mažilis je dolná komora kazašského parlamentu.

V dedine Kosšy neďaleho hlavného mesta Kazachstanu k voľbám hrá reprodukovaná hudba. Voľby sú v základnej škole. Je niečo okolo nuly. Pani pred volebnou miestnosťou ponúka čaj. Dedinčania pomaly prichádzajú. Mladí, či starší…Do miestnosti prichádza aj živá hudba. Je to miesta folklórna skupina. Staršie ženy zborovo spievajú ľudové piesne. Jedna pani z volebného štábu mi dáva čokoládku.  “Budeme mať sviatok Navruz. Vezmite si na pamiatku o Kazachstane…”

Novruz je perzské slov نوروز  čo sa prekladá ako “nový deň” a Nauryz je oslava príchodu jari podľa astronomického slnečného kalendára iránskych a turkických národov. Nowruz je národná tradícia, ktorá priamo nesúvisí s islamskými zvykmi.

Ako povedal dnes pre Finančné noviny Martin Šajdík z Rakúskeho ústavu európskej politiky a bezpečnostnej politiky, “atmosféra na dvoch volebných miestach kde som bol je dobrželateľná, priaznivá.” A zároveň podčiarkol, že vo voľbách vidí krok vpred.

Medzinárodný pozorovateľ, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, Peter Kmec povedal, že voľby sú veľmi dobre pripravené z hľadiska logistiky, organizácie a technológií.

Súbežne s voľbami poslancov do Mažilisu sú voľby poslancov do mažlichátov, čo sú všetky úrovne samospráv, okresných, mestských, oblastných).

Po novelizácii Ústavy Kazachstanu referendom v roku 2022 bude 70 % poslancov Majilisu volených zo straníckych zoznamov a 30 % z jednomandátových obvodov. Ppredchádzajúce voľby sa konali výlučne zo straníckych zoznamov).

Taktiež sa zmiešaným volebným systémom, pomerom 50/50, uskutočnia voľby do maslichatov oblastí a miest republikového významu. Vo voľbách do maslichatov okresov a miest oblastného významu sa budú poslanci voliť len v jednomandátových obvodoch.

V rámci politických reforiem kazašského prezidenta Kassyma-Jomarta Tokajeva sa vo volebnom zákone znížila hranica pre vstup strán do mažiilis zo 7 % na 5 %.

Počet poslancov dolnej komory parlamentu sa znížil na 98 (v predchádzajúcom zvolení ich bolo 107) zrušením práva Zhromaždenia ľudu Kazachstanu menovať poslancov do Mažilisu. Zhromaždenie zároveň získalo právo predkladať prezidentovi na schválenie 5 osôb na vymenovanie za senátorov podľa prezidentskej kvóty.

Fotografie: www.financnenoviny.com