K mobilizácii ekonomiky na dlhotrvajúcu vojnu
MOSKVA – Ekonomická vojna medzi Ruskom a Západom o neutícha. Zákony Ruskej federácie o vojenskej podpore sprísnia kontrolu nad podnikaním, keďže Moskva sa snaží odolávať tlaku sankcií
Prvý návrh zákona, ktorý už prešiel druhým čítaním v dolnej komore parlamentu, umožní vláde zaviazať podnikateľov k plneniu obranných rozkazov štátu a ministerstvu obrany a ďalším rezortom právo meniť zmluvné podmienky. To by úradom umožnilo napríklad prinútiť továrne presmerovať výrobu na vojenské účely a kontrolovať, koľko konkrétneho produktu alebo služby podnik poskytuje.
Opatrenia sú však primárne zamerané na podniky, ktoré sú už na zozname dodávateľov obranného priemyslu, uviedol Borisov. „Návrhy nepočítajú s povinnou konverziou civilných malých a stredných podnikov pre potreby ozbrojených síl,“ povedal.
Druhým návrhom zákona by sa zmenil federálny pracovný zákon, aby vláda získala právomoc zvýšiť kontrolu nad pracovnou silou. Úrady budú môcť „ustanoviť zákonné podmienky pracovnoprávnych vzťahov v jednotlivých organizáciách“ vrátane vytvorenia „podmienok na výkon práce nad rámec ustanoveného pracovného času, v noci, cez víkendy a dni pracovného pokoja a poskytovanie ročnej odmeny. prázdniny.”
Podľa Borisova sa tak stalo s cieľom reagovať na nedostatok odborníkov v obranných podnikoch, ktoré vykonávajú štátne zákazky. Zamestnanci, ktorí sú nútení pracovať nadčas, dostanú za prácu nadčas mzdu.
Zákony musia prejsť aj hornou komorou, potom ich môže podpísať prezident Vladimir Putin. Vysvetlivka hovorí, že nové opatrenia sú „obzvlášť“ potrebné kvôli sankciám.
Doteraz vyššie ceny za export ropy a plynu znížili dopad sankcií na ruskú ekonomiku a zabezpečili krajine značné príjmy, ktoré mohla použiť na podporu ekonomiky a armády.
Očakáva sa však, že vplyv sankcií sa prehĺbi, keďže spojenci Ukrajiny čoraz viac presadzujú politiku odvykania od ruskej energie a Putin oznamuje opatrenia na poskytnutie finančnej podpory obyvateľom.