Juhoafrická republika dodáva ovocie do Ruska

MOSKVA / CAP TOWN – Chladiarenská nákladná loď s juhoafrickým ovocím, ktorá priplávala z Kapského mesta, bola vo štvrtok vyložená v prístave v Petrohrade.

Novinárom to povedal honorárny konzul Juhoafrickej republiky v Petrohrade a Leningradskej oblasti Vladimir Borisenko.

“Toto je prvá priama zimná dodávka za posledných 30 rokov,” povedal Borisenko.

Z Petrohradu bude náklad presmerovaný aj do Moskvy a ďalších regiónov. Na palube je 2 000 ton hrozna, broskýň, sliviek, avokáda a iného ovocia. Cesta z Kapského mesta trvala 22 dní.

Borisenko pre agentúru Interfax spresnil, že takéto priame dodávky by sa mali stať pravidelnými, pričom ďalšia nakládka je naplánovaná na 20. januára 2022 a náklad by mal byť v Rusku v polovici februára. “Bude to väčší objem, očakáva sa, že ďalšia dodávka bude približne 5 000 ton,” dodal Borisenko.

Predtým sa takéto ovocie dovážalo z Južnej Afriky s prekládkou v Rotterdame, dodacia lehota trvala približne mesiac alebo viac, ale teraz sa niektoré logistické reťazce rozpadli. “Naši dodávatelia v Južnej Afrike a príjemcovia v Rusku mali vážne obavy, že budeme mať s ovocím logistické problémy. Tento problém bol vyriešený,” povedal Borisenko.

Uviedol, že približne 80 % nákladného toku medzi Ruskom a Južnou Afrikou prechádza cez Petrohrad. Ovocie je hlavným vývozným artiklom z Južnej Afriky do Ruska, predstavuje približne 30 % celkového obratu a spolu s ruským dovozom obilia do Južnej Afriky tvorí 50 % obchodu medzi krajinami.

Dodávky čerstvého ovocia z Južnej Afriky do Ruska sa začali po nadviazaní diplomatických vzťahov v roku 1992. Podľa Rusko-juhoafrickej obchodnej rady sa na ruskom trhu spotrebuje 10-12 % ovocia vyprodukovaného v Južnej Afrike na vývoz. Ide najmä o citrusové plody (pomaranče, grapefruity, citróny a mandarínky), ako aj stolové hrozno, hrušky, jablká a slivky. V posledných rokoch sa dováža aj mango, avokádo a granátové jablká.