JP Morgan: tak ako stúpajú výnosy štátnych dlhopisov, tak sa schyľuje ku kríze

 NEW YORK – Nakoniec dôjde k finančnej katastrofe… niečo sa zlomí.

Rastúce výnosy dlhopisov by mohli vyvolať finančný chaos, varoval stratég JPMorgan.

David Lebowitz povedal, že pokračujúci výpredaj dlhopisov s pevným výnosom by mohol vyvolať turbulencie na trhu – a že by to chcelo nejakú „náhodu“, aby sa podarilo presvedčiť Federálny rezervný systém, aby v roku 2024 začal znižovať úrokové sadzby.

„Ak budú sadzby naďalej rásť tak, ako rástli, nakoniec dôjde k finančnej katastrofe, prípadne sa niečo zlomí a to prinúti Fed ísť iným smerom,“ povedal Lebowitz, stratég globálnych trhov v JPMorgan Asset Management, Bloomberg Surveillance.

„Zdá sa však, že na akciovom trhu stále existuje myšlienka, že Fed v roku 2024 uvoľní menové podmienky, aby uvoľnil ekonomickú situáciu, ale momentálne na to nevidím žiadne predpoklady,“ dodal.  Na očakávania obchodníkov povedal, že že náklady na pôžičky by mohli začať v budúcom roku klesať.

Lebowitzovo varovanie prichádza, keď sa Wall Street začína obávať prudkého nárastu výnosov dlhopisov, keďže trh začína naplno pociťovať silu najagresívnejšej sprísňujúcej sa kampane Fedu od 80. rokov.

10-ročný americký štátny dlhopis teraz ponúka výnos tesne pod 4,7 %, čo je 16-ročné maximum. 30-ročný výnos medzitým tento rok vzrástol o 82 bázických bodov na takmer 4,8 %.

Vyššie výnosy sú vo všeobecnosti zlou správou pre akcie, pretože znižujú porovnateľné (relatívne) výnosy, ktoré ponúka rizikovejšia trieda aktív.

Môžu poškodiť aj finančné inštitúcie. V marci kalifornská veriteľská banka Silicon Valley Bank skolabovala po tom, čo uviedla, že stratila 1,8 miliardy dolárov vo svojom dlhopisovom portfóliu, čo vyvolalo masívny exodus klientov.