EHK OSN pre mikropodniky, malé, stredné podniky

ŽENEVA – Európska hospodárska komisia Organizácie spojených národov (EHK OSN) vytvorila Najlepšie postupy pre MSME na zabezpečenie odolnosti a pokroku smerom k obehovému hospodárstvu v oblasti udržateľného riadenia. Informuje o tom na svojom portáli.  

Mikropodniky, malé a stredné podniky (MSME) sú chrbtovou kosťou hospodárstva v regióne Európskej hospodárskej komisie OSN a boli ťažko zasiahnuté hospodárskou krízou COVID-19. Tento stres zasiahol dodávateľské reťazce mnohých priemyselných odvetví, najmä tých, ktoré sa podieľajú na podpore základných služieb potrebných pre spoločnosť,
ako sú potraviny, voda, energia a zdravotná starostlivosť.

MSME podporujú dodávateľské reťazce kritických surovín potrebných pre mnoho primárnych sektorov. V následnom ekonomickom oživení môžu MSME hrať dôležitú úlohu pri budovaní odolnosti dodávateľských reťazcov surovín. Úloha malých a stredných podnikov je obzvlášť dôležitá pre región EHK OSN, ktorý je jedným z najväčších producentov
a spotrebiteľov surovín. Pokrok smerom k obehovému hospodárstvu bude jednou z kľúčových vlastností pri otváraní nových príležitostí.

EHK OSN realizuje projekt rozvojového účtu OSN „Globálna iniciatíva na obnovenie odvetvia MSME po COVID-19“ spolu
s ďalšími partnermi zo systému OSN. Celkovým cieľom projektu je posilniť kapacitu a odolnosť MSME v rozvojových krajinách a krajinách s transformujúcou sa ekonomikou s cieľom zmierniť hospodársky a sociálny dopad globálnej krízy COVID-19. V rámci svojho príspevku do projektu vyvinula EHK OSN vytvorila  Najlepšie postupy pre MSME na zabezpečenie odolnosti a pokroku smerom k obehovému hospodárstvu v oblasti udržateľného riadenia zdrojov a riešení dodávateľského reťazca kritických surovín.

Štúdia zdôrazňuje, že MSME môžu ťažiť z príležitostí, ktoré vyplývajú zo zabezpečenia dodávok kritických surovín, ktoré budú rozhodujúce pri obnove po COVID-19. Pandémia vystavila kritické dodávateľské reťazce surovín silnému tlaku. MSME môžu zasiahnuť a významne prispieť k udržateľnému riadeniu zdrojov, budovaniu odolnosti a pokroku smerom k obehovému hospodárstvu.

Hospodárske poruchy však priniesli aj nové výzvy, ktoré si budú vyžadovať inovatívne riešenia. Uplatnenie rámcovej klasifikácie OSN pre zdroje (UNFCE) pre zdroje (UNFC) a systému riadenia zdrojov OSN (UNRMS) v udržateľnom riadení zdrojov by mohlo byť užitočné pre MSME pri budovaní inovatívnych obchodných modelov a pri dosahovaní výhod z nových možností.

Štúdia naznačuje, že by to mohlo byť obzvlášť cenné, pretože cieľom regiónu je zníženie závislostí od jedného zdroja a vytvorenie flexibilných a prispôsobivých dodávateľských reťazcov. V súčasnosti výrobcovia elektronických zariadení získavajú asi 40 percent svojich súčiastok z Číny, zatiaľ čo farmaceutický priemysel v Európe dováža 80 percent aktívnych zložiek na dodávku liekov z Číny a Indie.

Štúdia ukazuje, ako môžu krajiny podporiť MSME pri vývoji alternatívnych obchodných modelov optimalizáciou politík a predpisov. Tieto zmeny by mohli umožniť MSME mať lepší prístup k údajom, informáciám a znalostiam, lepší prístup na trh, prístup k technológiám a financiám. Uľahčenie podnikateľských schopností a školenie zamestnancov sú ďalšími kľúčovými výzvami, ktoré musia spoločnosti a vlády riešiť.

Regiónu EHK OSN však stále chýba komplexná platforma na združenie MMSP, tvorcov politík a finančných inštitúcií
na podporu odolnosti dodávateľského reťazca surovín. V tejto štúdii sa preto odporúča založenie „Aliancie surovín MSME pre obehové hospodárstvo (MRM-ACE)“.