Čo týždeň dal: spoločnosť Nvidia rast 8 dní po sebe

Uplynulý týždeň obchodníci na Wall Street spracovávali štvrťročné výsledky viacerých spoločností, ktoré podľa analytikov znamenajú vstup na býčí trend. Bitcoin sa obchodoval na najvyššej hodnote za posledných 18 mesiacov.

V pondelok zvrat pohybov v dlhopisoch zaťažil sentiment, pričom 10-ročné výnosy vzrástli o osem bázických bodov na 4,65 %. Pokladničné poukážky klesali v prostredí veľkého množstva podnikových dlhov a pred sériou aukcií, ktoré sa začnú v utorok. S&P 500 sa v súčasnosti nachádza na úrovni 4365,98, pričom technický analytici sledujú úroveň 4 355, ktorá predstavuje 50 % retracement od vrcholu po pokles z júlových maxím na októbrové minimá. Spoločnosť Tesla bude vo svojej továrni neďaleko Berlína vyrábať nový model, ktorý bude stáť 25 000 eur, informovala agentúra Reuters. Spoločnosť Tyson Foods, najväčší americký výrobca mäsa, sťahuje z obehu takmer 30 000 libier (13 metrických ton) kuracích nugetiek zameraných pre deti z dôvodu možnej kontaminácie kovovými kúskami. Hromada hotovosti spoločnosti Berkshire Hathaway dosiahla nový rekord na úrovni 157,2 miliardy USD, ktorú posilnili zvýšené úrokové sadzby a nedostatok zmysluplných obchodov, pri ktorých by miliardár Warren Buffett mohol svoje peniaze využiť. Spoločnosť Ryanair vyplatí dividendu vo výške 400 miliónov EUR a plánuje odovzdať približne štvrtinu ročnej zisku akcionárom.

V utorok zachvátila Wall Street volatilita, keď investori pozorne sledovali akékoľvek známky potenciálnej eskalácie konfliktu na Blízkom východe. Po viacerých zvratoch si index S&P 500 pripísal svoju tretiu stratu v rade a spoločnosť Tesla sa prepadla o viac ako 9 % v dôsledku neuspokojivých výsledkov. USA zaznamenávajú zintenzívnenie útokov bezpilotných lietadiel v Iraku a Sýrii, zatiaľ čo americký torpédoborec v Červenom mori zachytil rakety s plochou dráhou letu a bezpilotné lietadlá, ktoré na Izrael vystrelili povstalci z hnutia Houthi v Jemene. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa priblížili k 5 %, zatiaľ čo dvojročné sadzby klesli po tom, ako Powell povedal, že FED bude pokračovať so zvyšovaním sadzieb opatrne, pričom uviedol dôkazy o tom, že politika nie je “príliš prísna”. Spoločnosť Netflix vzrástla po tom, čo zaznamenala najlepší štvrťrok nárastu počtu predplatiteľov za posledné roky. American Airlines Group prekonala očakávania zisku aj napriek tomu, že jej prognóza na zvyšok roka zaostala za očakávaniami. Spoločnosť Union Pacific vykázala zisk, ktorý prekonal očakávania analytikov.

V stredu akcie zaznamenali novembrovú rally. Štátne dlhopisy v rušnom týždni kvôli aukciám vzrástli. Na pozadí náznakov vyčerpania kupujúcich vzrástol index S&P 500 len o 0,1 %, pričom si pripísal ôsmy deň rastu za sebou. Wall Street “ukazovateľ strachu” – VIX – zaznamenal najdlhší pokles od októbra 2015. Desaťročné výnosy klesli pod 4,5 % po 40 miliardovej aukcií napriek zmiešaným ukazovateľom, ktoré zahŕňali mierne vyššiu ako očakávanú sadzbu na úrovni 4,519 %, čo je znak toho, že dopyt klesol a nedosiahol očakávania. Tridsaťročné sadzby dosiahli najnižšiu úroveň za viac ako mesiaci.

Ropa Brent sa ustálila pod hranicou 80 USD. Predaj štátnych dlhopisov má čoraz väčší vplyv na akcie. Vyplýva to z údajov spoločnosti Citigroup podľa ktorých sa index S&P 500 v dňoch aukcií pohyboval približne o 1 % v oboch smeroch od roku 2022, čím prekonal priemer za predchádzajúce desaťročie. Spoločnosť Eli Lilly & Co. získala v USA povolenie pre svoj liek na liečbu cukrovky obezity, čím sa uvoľnil predajný potenciál na trhu, ktorý by mal do roku 2030 dosiahnuť 100 miliárd USD. Spoločnosť Lyft vykázala za tretí štvrťrok tržby, ktoré prekonali očakávania analytikov.

Vo štvrtok výnosy štátnych pokladníc prudko vzrástli, zatiaľ čo akcie skončili nižšie, keďže Powell vo svojom prejave nepotešil investorov a to iba 8 dní po jeho prejave, v ktorom naznačil, že FED pravdepodobne skončil so zvyšovaním úrokových sadzieb. Powell týmto spustil rally na akciovom trhu. Index S&P 500 prudko vzrástol, pričom išlo o jeho najdlhší nárast od roku 2004, zatiaľ čo výnosy dvojročných dlhopisov prekročili 5 %. Posledný Powellov komentár zároveň spôsobil, že investori dávajú mierne vyššiu šancu, že FED zvýši ešte raz úrokové sadzby o 25 bázických bodov a zároveň dávajú nižšiu pravdepodobnosť tomu, že ich zníži ešte pred júlom. Bitcoin prekročil hranicu 36 000 USD.

Ropa WTI vzrástla a usadila sa tesne pod úrovňou 76 USD za barel po prepade o 5 USD. Spoločnosť Apple riskuje, že bude musieť zaplatiť daň vo výške 13 miliárd eur v Írsku po tom, čo poradca najvyššieho predstaviteľa Európskej únie uviedol, že víťazstvo výrobcu iPhonov v predchádzajúcej žalobe by malo byť zamietnuté. Spoločnosť Walt Disney vykázala lepšie zisky, než sa očakávalo, a sľúbila znížiť výdavky o 2 miliardy dolárov, keďže čelí tlaku zo strany investora Nelsona Peltza. Spoločnosť AMC Entertainment Holdings plánuje predať až 350 miliónov akcií.

Akcie v piatok predĺžili svoju novembrovú rally v prostredí prudkého rastu technologických gigantov. Americký akciový benchmark S&P 500 sa dostal nad kľúčovú hranicu 4 400 a približuje sa k 100-dňovému kĺzavému priemeru, čo mnohí analytici považujú za býčí vývoj. Nasdaq 100 vzrástol najviac od mája, pričom spoločnosť Microsoft dosiahla rekord a Nvidia predĺžila svoj nárast na ôsmu obchodnú seansu v rade. Wall Street naďalej sledovala najnovšie vyjadrenia amerických predstaviteľov centrálnej banky, pričom prezident FEDu v Atlante Raphael Bostic uviedol, že tvorcovia politiky môžu dostať infláciu k svojmu cieľu bez potreby ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.

Podľa analytikov, by obchodníci mali očakávať, že FED zdôrazní svoj záväzok dosiahnuť 2-percentný inflačný cieľ, ale nárast dlhodobých inflačných očakávaní naznačuje, že spotrebitelia nie sú presvedčení, že FED dokáže splniť svoj inflačný mandát. Euro vzrástlo po tom, ako prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že udržanie depozitnej sadzby na úrovni 4 % by malo stačiť na skrotenie inflácie, ale úradníci zvážia opätovné zvýšenie nákladov na pôžičky, ak to bude potrebné. Bitcoin sa pohyboval v blízkosti 37 000 USD, čo je najvyššia cena za posledných 18 mesiacov. Ropa si polepšila, ale aj tak zaznamenala tretí týždenný pokles za sebou v dôsledku rastúcich obáv o globálny dopyt.

HCOB PMI v službách eurozóny v októbri dosiahol hodnotu 47,8, čo poukazuje na tretí mesiac po sebe klesajúcej aktivity v sektore služieb a najhlbší pokles od februára 2021. HCOB kompozitný PMI eurozóny bol zase potvrdený na úrovni 46,5, čo je pokles oproti septembrovej hodnote 47,2 a najnižšia hodnota od novembra 2020. Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne v septembri medziročne klesli o 12,4 % po 11,5-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci. Ide o najstrmší pokles výrobných cien v histórii. Deficit obchodnej bilancie USA sa v septembri 2023 zvýšil na 61,5 miliardy USD.

Ide o tretí najnižší obchodný deficit od roku 2021. Nemecká miera spotrebiteľskej inflácie bola v októbri potvrdená na úrovni 3,8 % medziročne, čo predstavuje výrazné zmiernenie oproti predchádzajúcemu mesiacu, keď dosiahla 4,5 %. Najnovší údaj znamenal najnižšiu úroveň za viac ako dva roky. Maloobchodné tržby v eurozóne klesli v septembri medziročne o 2,9 %, čo predstavuje 12. mesiac poklesu za sebou. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 9. novembra znížil oproti minulému týždňu o 3 000 na 217 000, čím sa udržal relatívne blízko 7-týždňových maxím z konca októbra a v podstate v súlade s trhovými očakávaniami na úrovni 218 000. Britská ekonomika v septembri medziročne vzrástla o 1,3 %, čo predstavuje najväčší prírastok za posledné tri mesiace.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    + 1,31 %

DOW JONES:             + 0,65 %

NASDAQ:                   + 2,37 %

DAX:                           + 0,30 %

Euro Stoxx 50:          + 0,54 %

NIKKEI:                       -0,43 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                             + 15,00 %

DOW JONES:                     + 3,43 %

NASDAQ (CCMP index):              + 31,83 %

DAX:                                     + 9,41 %

Euro Stoxx 50:                  + 10,64 %

NIKKEI:                                + 24,81 %

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.