Kazachstan po nehode znárodní ArcelorMittal, 29. októbra 2023 vyhlásený deň národného smútku

KARAGANDA –  Kazachstan začal proces akvizície podniku ArcelorMittal SA po sobotňajšom požiari v bani spoločnosti, ktorý zahynuli desiatky ľudí.

Prezident Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajev nariadil vláde, aby zastavila investičnú spoluprácu s ArcelorMittal Temirtau po nehode v bani Kostenko pri meste Karaganda, uvádzajú kazašské médiá. Na nedeľu 29. októbra 2023 prezident vyhlásil deň národného smútku.

Vláda v sobotu uviedla, že dosiahla predbežnú dohodu s akcionármi ArcelorMittal Temirtau a pripravuje dohodu o prevode vlastníctva podniku na Kazašskú republiku.

Na povrch sa zatiaľ podarilo dostať 208 z 252 baníkov. V bani je stále 23 baníkov a našli sa telá 21 baníkov, informoval v sobotu 28. októbra ArcelorMittal Temirtau.

Druhý najväčší výrobca ocele na svete sa už v Kazachstane niekoľkokrát dostal pod tlak kvôli bezpečnosti svojich závodov. V auguste zahynulo pri požiari v bani päť robotníkov. V novembri 2022 zahynulo ďalších päť pracovníkov pri výbuchu plynu v jednej z baní spoločnosti.

Spoločnosť získala svoje prevádzky v Kazachstane v 90. rokoch a prisľúbila ďalšie investície do modernizácie. V súčasnosti je ArcelorMittal Temirtau JSC súčasťou medzinárodného oceliarskeho koncernu ArcelorMittal a vlastní 15 uhoľných baní a baní na železnú rudu v Kazachstane.

Vláda Kazachstanu poprela informácie šírené na sociálnych sieťach o údajnom prevode ArcelorMital Temirtau JSC (ATM) iným zahraničným investorom.

“Informujeme vás, že tieto informácie nie sú pravdivé,” uviedla vládna tlačová služba vo vyhlásení z 28. októbra 2023.