Joe Biden telefonoval s Vladimírom Putinom

MOSKVA –  Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin  podpísal zákon o ratifikácii Dohody o predĺžení Zmluvy medzi Ruskom a USA o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzovanie strategických útočných zbraní. Informuje o tom internetová stránka www.kremlin.ru.

Ide o dohodu o predĺžení platnosti Zmluvy o znižovaní strategických útočných zbraní, START, neformálne nazývaná START III, o päť rokov. Príslušný federálny zákon prijal ruský parlament Štátna duma 27. januára 2021. V ten istý deň ho schválila Rada federácie. Dokument stanovuje predĺženie platnosti zmluvy START III do 5. februára 2026.

Pred podpisom zmluvy sa udial telefonický rozhovor medzi prezidentmi Ruska a USA Vladimírom Putinom a Joeom Bidenom.  Bol na žiadosť Kremľa. Podrobnosti rozhovoru medzi lídrami oboch krajín prezradil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Jeho správu nájdete tu.
Vladimír Putin zablahoželal Josephovi Bidenovi k začiatku jeho práce ako prezidenta USA. Poznamenal, že “normalizácia vzťahov medzi Ruskom a USA bude zodpovedať záujmom oboch krajín a – s prihliadnutím na ich osobitnú zodpovednosť za udržiavanie bezpečnosti a stability vo svete – celého medzinárodného spoločenstva.”
Rozhovor trval viac ako 35 minút, bol pracovný a úprimný. „Vedúci predstavitelia zaznamenali existenciu vážnych nezhôd, ale vyjadrili sa za pokračovanie dialógu,“ uviedol. Prezidenti Ruska a USA majú vážne nezhody ohľadom Donbasu, uviedol tlačový tajomník ruského lídra.
Peskov tiež uviedol, že strany nehovorili o vyhliadkach na osobné stretnutie a návštevy. Telefonický rozhovor medzi Putinom a Bidenom sa uskutočnil 26. januára 2021.
Diskutovala sa taktiež kauza hacknutia firmy SolarWinds, z ktorej obviňujú Aneričiania Rusov. Šéfovia Ruska a Spojených štátov taktiež hovorili o incidente s Alexejom Navaľným a o nepovolených akciách, ku ktorým došlo v ruských mestách 23. januára. Po rokovaniach vyjadrili Vladimir Putin a Joseph Biden spokojnosť s výmenou nót o dosiahnutí dohody o predĺžení platnosti zmluvy START.