Rossija 1: Reportáž Alexeja Navaľného “Palác Putina” je vytvorená počítačovou grafikou

MOSKVA / GELENDŽIK – Na mieste “Paláca Putina” reportéri ruskej televízie Rossija 1 našli rozostavaný butikový hotel. Originál reportáže nájdete tu. Ďalšiu kratšiu verziu reportáže nájdete tu.  

Beneficiárom, teda osobou, ktorá má úžitok z “Paláca Putina” je podnikateľ Arkadij Rottneberg. Informuje o tom agentúra RIA Novosti.

“Odteraz to už nebudem tajiť, ja som majiteľom zmieneného hotelu. Nádherné miesto, ktoré stálo za všetky tie peniaze,” uviedol Rotenberg. Podnikateľ poznamenal, že objekt aj s pozemkom získal pred niekoľkými rokmi a rozhodol sa tam postaviť apartmánový hotel. Pripustil, že vie o škandalóznej povesti tohto objektu, ubezpečil však, že „tam nie je nič nezákonné“. Napísala agentúra RIA Novosti.

Arkadij Romanovič Rotenberg je ruský miliardár. So svojím bratom Borisom Rotenbergom vlastní skupinu Stroygazmontazh (SGM), najväčšiu stavebnú spoločnosť stavajúcu plynovody a elektrické vedenia v Rusku.

V roku 2014 ho Forbes zaradil na šesťsto dvadsiate prvé miesto medzi najbohatšími ľuďmi sveta.  V roku 2017 Forbes odhadol jeho majetok na dva a pol miliardy dolárov. Podlieha osobným sankciám vlády Spojených štátov v súvislosti s udalosťami počas ukrajinskej krízy.

Nadácia proti korupcii Alexeja Navaľného zverejnila vyše hodinový film o “Paláci Putina”. Má stáť miliardu dolárov. Originálne video je tu. V ňom sa tvrdilo, že objekt je vybavený drahým talianskym nábytkom, lustrami, je v ňom miestnosť určená pre fajčenie vodných fajok, vinotéka, tyč určená pre striptíz. “Palác Putina” má byť pri meste Gelendžik v Krasnodarskom kraji

Reportáž natočil Alexander Rogatkin. Ako tvrdí ruská televízna stanica, natáčal v regióne mysu Idokopas. V samotnej budove sú len holé betónové steny. Reportér hovorí, že v budove, “nie je ani len náznak toho, čo je vo filme” Nadácie proti korupcii Alexeja Navaľného. Steny nie sú omietnuté a nie je tam zatiaľ ani podlaha. Po ňou by mali byť plastové rúrky, ktoré namontovali nedávno. Stavia sa viac ako desať rokov. Objekt niekoľkokrát menil majiteľov.

V budúcnosti to má byť apartmánový hotel pre bohatých ľudí. Má to byť niečo podobné ako Grand hotel Rodina v meste Soči.  V hoteli, ktorý je označovaný ako “Palác Putina” má byť niekoľko zóny. Majú v ňom byť obyčajné izby, ale aj luxusné apartmány pre VIP klientelu. Na prízemí má byť 5 izieb a na prvom poschodí 11. Samostatný vchod do izieb budú mať len VIP klienti.

Reportér ukázal miestnosť kde má byť tyč pre tanečnicu striptízu. Zatiaľ sa tam vyzliekajú len robotníci. Reportér ukázal montérky a prilby robotníkov. Poznamenal, že to je “pracovný odev pre striptérky.” “Hotel majú vlastniť majitelia dopravnej firmy”, hovorí v reportáži zamestnanec súkromnej bezpečnostnej služby.

Alexej Navaľnyj tvrdí, že “Palác Putina” mu patrí preto, lebo nad ním nemôžu lietať lietadlá, pretože vedľa budovy je sídlo Pohraničných vojsk FSB.  Ide o vojenský objekt, ktorý sa nesmie filmovať a ani fotografovať. Televízny kanál Rossija 1 oslovil anonymného dôstojníka a ukázal kontúry budovy.

Poznámka pre zberateľov kuriozít. Vo filme Alexeja Navaľného je štátny znak – dvojhlavý orol. Nie je to erb Ruskej federácie, ale Čiernej hory. V záberoch Alexeja Navaľného je aj fotografia knižnice v “Paláci Putina”. Autor reportáže tvrdí, že je to fotografia Národní knihovny v Prahe

 

Nadácia proti korupcii túto reportáž nekomentovala. Alexej Navaľnyj bude podľa rozhodnutia ruského súdu vo väzení ďalších tridsať dní. Jeho manželka Marína Navaľnaja a spolupracovníci Nádácie proti korupcii sú v domácom väzení. Obviňujú ich z podnecovania nepokojov, vťahovania detí do politických protestov a porušovania hygienických pravidiel počas pandémie.

Finančné noviny nemajú možnosť overiť pravdivosť tvrdení vo filme Alexeja Navaľného, ale ani v reportáži televíznej stanice Rossija 1. Film Alexeja Navaľného vznikal v Nemecku.

Ako informuje portál www.en24news.com, film pre Alexeja Navaľného natáčala nemecká filmová spoločnosť Blackforest Studios. Produkciu sa zaoberala firma z Los Angeles.  Blackforest Studios, profesionálne filmové a televízne štúdio na čele s dvoma obyvateľmi Freiburgu, Ninou Gwynne Weiland a Sebastianom Weilandom, sa v Nemecku nachádza od novembra 2020. Obaja mnoho rokov pracovali v americkom filmovom priemysle a teraz si otvorili vlastné štúdio v regióne Schwarzwald.