Jiří Ščobák informuje o známej súťaži Zlatá minca

BRATISLAVA –  Na Facebooku vznikla 19. 6. 3020 diskusní skupina Fórum Zlatá minca (o finančných produktech). Po osmi měsících v ní probíhá živá, nekomerční diskuse.

Přibližně před rokem jsem hledal na slovenském FB aktivní skupinu, ve které by probíhala živá diskuse o produktech slovenských bank a pojišťoven a nenašel. Mnoho lidí a firem se o ni pokoušelo, nikdo však nedokázal nastartovat a udržet věcnou diskusi.

Zásadní problém byl často v tom, kdo skupinu vytvořil. Pokud se jednalo o finanční subjekt, bylo na jednu stranu výhodou, že měl vlastní odborníky, na druhou stranu se málokterý další expert byl ochoten přidat. Já organizuji soutěž finančních produktů Zlatá minca, finanční produkty neprodávám a jsem neutrální, což mi připadala být výhoda. Rozhodl jsem se skupinu udělat. Věděl jsem, že to bude násobně těžší, než vytvořit skupinu například o akvaristice, přesto jsem do toho šel.

Pokud založíte FB skupinu, řešíte členy, příspěvky těchto členů a odpovědi na příspěvky od dalších členů. Průběžně, vše najednou a dlouhodobě, což je v oblasti financí velmi těžké. Není nic, co by se dalo vyfotit a ukázat. Nejedná se o atraktivní téma. A lidé jsou vůči projektům finanční gramotnosti skeptičtí – stále čekají, kdy se objeví komerční nabídka.

Proto jsem nastavil poněkud nestandardní pravidla – reklama finančních produktů a firem je zakázaná, názvy společností a produktů se mohou uvést jen, pokud je na to konkrétní otázka, soukromou komunikaci smí iniciovat pouze ten, kdo napsal otázku, nekomerční články/videa se smí sdílet pouze z nefiremních webů (ideálně autorem), veškerá diskuse probíhá veřejně (pokud někdo napíše nepřesnou informaci, ostatní ho opraví).

Díky tomu se lidé na fóru cítí bezpečně. Nemusí se obávat, že se zeptají a bude jim něco vnucováno. Oceňují příjemné prostředí a slušnou diskusi. Oceňují webináře finanční gramotnosti ,které se ve skupině každou neděli naživo vysílají.

Proto se skupině podařilo uspět. Ale trvalo to osm měsíců. Až před Vánoci se o ní začalo v online prostoru hovořit natolik, aby rostla a prosperovala sama.

Fórum Zlatá minca doplňuje stávající projekty finanční gramotnosti, protože lidé se nepotřebují pouze učit – potřebují transparentní místo, kde se mohou poradit. S 2 159 členy (80 % z nich ji pravidelně sleduje) je největší skupinou finanční gramotnosti na slovenském FB. Pomohla už velkému množství lidí. Zaslouží si, aby se o ní hovořilo ještě víc.

Jiří Ščobák

(Organizátor soutěže finančních produktů Zlatá minca a tvůrce skupiny Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch)

FB skupina Fórum Zlatá minca: www.facebook.com/groups/zlataminca
Instagram: www.instagram.com/zlataminca_sk
YouTube: www.youtube.com/channel/UCB1TBsZMkMYLglm7hUvlq3w
Web: www.zlataminca.sk
(v blízké době bude představen nový web s výsledky za ročník 2020).