Jerlan Karin: Reformy uskutočnené v Kazachstane sú v jednotnej platforme politickej modernizácie

ASTANA – Dnes sa v Kazachstane končí predvolebná kampaň pred prezidentskými voľbami.

„Dnes je koniec obdobia predvolebnej kampane. Celkovo od vyhlásenia a vyhlásenia prezidentských volieb trvala predvolebná kampaň približne tri mesiace. Tieto voľby podnietili nové zmysluplné verejné diskusie o spôsoboch ďalšieho rozvoja krajiny, no za vzostupmi a pádmi predvolebnej kampane netreba zabúdať ani na super úlohu nadchádzajúcich volieb.

Už túto nedeľu prebehne nielen hlasovanie o tom či onom kandidátovi, ale spustí sa nový, demokratickejší model vlády, ktorého ústavné obrysy Kazachstanci schválili v júnovom referende,“ povedal štátny radca.

Vo voľbách sa o hlasy voličov uchádza niekoľko kandidátov.

Podľa neho ďalšie voľby do samospráv všetkých úrovní ďalšou fázou reštartu štátnych inštitúcií.

„Je symbolické, že práve dnes vstúpili do platnosti zákony prijaté s cieľom legislatívnej podpory ústavnej reformy. Ďalšou fázou reštartu štátnych inštitúcií budú nadchádzajúce voľby poslancov  všetkých úrovní v prvej polovici budúceho roka., ” poznamenal

V dôsledku toho sa vytvorí nový, kvalitatívne odlišný politický systém. Všetky politické reformy uskutočnené v krajine od roku 2019 do súčasnosti sú teda uzavreté do jedinej platformy politickej modernizácie,“ napísal Jerlan Karin.

V Kazachstane sa 20. novembra 2022 budú konať mimoriadne voľby prezidenta Kazašskej republiky. Voľby v Kazachstane bude sledovať viac ako 170 pozorovateľov Spoločenstva nezávislých štátov. Na voľby sa prídu pozrieť predsedovia Ústredných volebných komisií  15 krajín.