COP28: Francúzsko a Kazachstan oznamujú spustenie „summitu o jednej vode“ v roku 2024

ASTANA / PARÍŽ – Kazachstan a Francúzsko  oznámili vytvorenie medzinárodného summitu o vode, ktorý sa bude konať v septembri 2024 v New Yorku.

Francúzsko sa tiež pripojilo ku koalícii sladkej vody spustenej v marci 2023 počas Konferencie OSN o vode.

Oznámenie sa datuje dňom 1. decembra 2023, v rámci COP 28. Vtedy Emmanuel Macron a prezident Kazašskej republiky Kassym-Jomart Tokaïev oznámili začatie medzinárodného summitu o vode , „One Water Summit“ v septembri 2024. Riadiaci výbor vznikol 10. decembra 2023.

Výzvou tohto summitu je zlepšiť medzinárodnú spoluprácu pri ochrane vodných zdrojov a nájsť riešenia zabezpečiť prístup k vode. “ Voda je globálnym verejným statkom a bude predstavovať zásadný problém pri explózii konfliktov, migrácii, veľkých vplyvoch na potravinové systémy a masívnej degradácii prírodných zdrojov. ekosystémy do roku 2050 “, zdôrazňuje ministerstvo pre ekologickú transformáciu v tlačovej správe.

Francúzsko sa pripája ku koalícii sladkej vody. S blížiacou sa Konferenciou Organizácie Spojených národov o vode v roku 2026 a prípravou celosystémovej stratégie Organizácie Spojených národov o vode a sanitácii bola spustená nová globálna vodná agenda.Táto iniciatíva, ktorá bola spustená na konferencii OSN o vode v marci 2023, počas ktorej bola uznaná „globálna kríza vody“, je doteraz najväčšou iniciatívou na obnovu degradovaných riek, jazier a mokradí.

V rámci Dekády OSN o obnove ekosystémov projekt vyzýva všetky vlády, aby sa zaviazali k jasným cieľom na obnovu zdravých sladkovodných ekosystémov s cieľom obnoviť do roku 2030 300 000 kilometrov riek a 350 miliónov hektárov mokradí.podporovanej vládami Kolumbie, Konžskej demokratickej republiky, Ekvádoru, Gabonu, Mexika a Zambie, sa pripojilo aj Francúzsko.