Čo týždeň dal: Index S&P 500 ešte neprekonal psychologickú hranicu, porastú úrokové miery

NEW YORK – Najvýznamnejší svetový akciový index nenadviazal na minulo týždenné zisky a stabilne sa držal pod dôležitou psychologickou hranicou vo výške 4000 dolárov. Napriek nižšej inflácií, zverejnenej minulý týždeň, môžu podľa vyjadrení amerických centrálnych bankárov rásť úrokové sadzby aj ďalšie stretnutia FEDu.

Americké akcie skončili pondelkovú trhavú seansu nižšie po tom, čo dvaja predstavitelia Federálneho rezervného systému zdôraznili odhodlanie centrálnej banky vytrvať, kým sa infláciu zmysluplne nezníži. Index S&P 500 klesol o 0,8 %. Padol aj technicky náročný Nasdaq 100. Výnosy zo štátnych dlhopisov sa zvýšili s 10-ročnou sadzbou okolo 3,8 %. Podpredsedníčka Fedu Lael Brainardová krátko posilnila sentiment po tom, čo povedala, že by bolo vhodné, aby centrálna banka čoskoro spomalila tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Zdôraznila však aj to, že Fed má „ďalšiu prácu“, aby znížil infláciu. Brainard sa v decembri výslovne nezaviazala k zníženiu o pol bodu, ani nespresnila, čo myslela „čoskoro“. Euro potvrdilo posilňujúci trend zo záveru predchádzajúceho týždňa a držalo sa voči doláru nad paritou. Na tejto úrovni bolo naposledy začiatkom leta. Ropa otvorila nový týždeň poklesom. Cena zlata sa mierne zvýšila.

V utorok americké akcie vzrástli, pretože nové dáta naznačili, že inflácia mohla dosiahnuť svoj vrchol. To posilní argumenty pre Federálny rezervný systém, aby zmiernil tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Štátne dlhopisy tiež skončili v utorok vyššie, zatiaľ čo dolár opäť klesol. Index S&P 500 stúpol o 0,9 % a technicky náročný Nasdaq 100 uzavrel na najvyššej úrovni od 19. septembra. Akcie síce na začiatku utorkového obchodovania prudko stúpali, po správe agentúry Associated Press však klesli, keďže agentúra s odvolaním sa na neidentifikovaného predstaviteľa amerických tajných služieb oznámila, že ruské rakety dopadli na Poľsko, ktoré je členom NATO. Poľsko neskôr uviedlo, že výbuch neďaleko jeho východnej hranice s Ukrajinou zabil dvoch ľudí, správu Associated Press to nepotvrdilo. Komodity v reakcií na to, od ropy po kukuricu, vzrástli z geopolitických obáv v Európe. Index cien výrobcov v USA za október dostal medziročne na 8 %, čím podstrelil odhad 8,3 % a ďalej zmiernil obavy z inflácie. Existujú názory podľa ktorých to umožní Fedu zvýšiť sadzby v prírastkoch o pol percentuálneho  bodu

V stredu americké akcie klesli po silných údajoch o maloobchodných predajoch a komentáre dvoch rečníkov Federálneho rezervného systému preformulovali stávky, že režim sprísňovania politiky centrálnej banky sa blíži ku koncu. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 klesli po tom, čo správa ukázala, že maloobchodné tržby zaznamenali v októbri najväčší nárast za posledných osem mesiacov, čím prekonali odhady a naznačili, že ekonomika vydrží ďalšie zvýšenia Fedu. Sklamanie zárobkov spoločnosti Target tiež ovplyvnilo sentiment. Stredajší pokles trhu prišiel po výraznom oživení z posledných týždňov, ktoré podporili miernejšie než očakávané údaje o americkej inflácii, ktoré vyvolali nádeje, že Fed dokáže spomaliť tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Hoci niekoľko predstaviteľov Fedu v posledných dňoch tieto očakávania podporilo, zdôraznili tiež potrebu pokračovať v pokračovaní v budúcom roku. Ropa pokračovala v poklese, ktorý trvá od začiatku tohto týždňa. Cena zlata stagnovala.

Vo štvrtok americké akcie a štátne dlhopisy klesli, keď predstavitelia Federálneho rezervného systému potvrdili svoje odhodlanie zostať vytrvalí v boji proti inflácii a varovali pred ďalšími poklesmi, ktoré môžu prísť. S&P 500 a technologicky náročný Nasdaq 100 klesali už druhý deň po sebe. Komodity od ropy po meď klesli, zatiaľ čo dolár zaznamenal dvojdňový pokles. Výnosy amerických 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástli po tom, čo prezident Fedu St. Louis James Bullard povedal, že tvorcovia politík by mali zvýšiť úrokové sadzby aspoň na 5 % až 5,25 %, aby obmedzili infláciu. Zároveň varoval pred ďalším finančným stresom. Keďže inflácia sa len začína uvoľňovať a maloobchodné tržby v USA rastú najrýchlejším tempom za osem mesiacov, hovorcovia Fedu skloňovali ďalšie zvýšenia úrokových sadzieb. Nové údaje o týždenných žiadostiach na podporu v nezamestnanosti vo štvrtok ukázali miernejší nárast a ešte viac podčiarkli silu trhu práce. Americké hypotekárne sadzby, ktoré zaznamenali najväčší týždenný pokles od roku 1981, nakrátko zlepšili náladu na trhu. Ceny ropy sa prepadli o vyše 4 % z obavy o globálny dopyt po komodite.

V piatok americké akcie skôr stagnovali a ropné futures klesli pod 80 $ za barel denne po tom, čo politici Federálneho rezervného systému opätovne zdôraznili, že úrokové sadzby musia stále smerovať vyššie, aby bojovali proti inflácii. Index S&P 500 sa takmer nezmenil a Nasdaq 100 klesol o 0,5 %. Objemy obchodov zostali približne o 20 % pod 30-dňovým priemerom napriek piatkovej expirácii opcií čo je zvyčajne čas, kedy volatilita stúpa a obchodníci znovu vyvažujú svoje veľké expozície.

 

Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli aj deň po jastrabích komentároch prezidenta St. Louis Fedu Jamesa Bullarda, ktorý povedal, že úrokové sadzby musia stúpnuť aspoň na 5 %, aby sa obmedzila inflácia. Neúprosne rastúce úrokové sadzby už zaťažujú globálny dopyt. Ceny medi a ropy citlivé na rast boli nastavené na týždenné straty z obáv zo zhoršenia výhľadu. Americké futures na ropu prvýkrát za takmer rok signalizovali nadmernú ponuku. Vyššie úrokové sadzby hypoték spôsobili, že predaje predtým vlastnených domov v USA klesli v októbri na rekordný deviaty mesiac po sebe. Ropa Brent zatvorila týždeň poklesom o takmer 10 % na úrovni okolo 88 dolárov za barel. Cena Bitcoinu zatvorila pod hranicou 17 000 dolárov, kde sa držala počas celého týždňa. Cena zlata sa znížila o 1 %.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku index cien výrobcov v USA v októbri vzrástol o 8 %, medzimesačne o 0,2 %. Maloobchodné tržby v USA rástli najviac za posledných osem mesiacov a to o 1,3%, čím prekonali trhové prognózy vo výške 1 %. Spotrebiteľské ceny v eurozóne rástli v októbri medziročne o 10,6 %. V Spojenom kráľovstve vzrástla ročná miera inflácie v októbri 2022 na 11,1 %, pri čom v predchádzajúcom mesiaci bola na úrovni 10,1 %. Priemyselná výroba v eurozóne v septembri medzimesačne vzrástla o 0,9 %. Čína: Maloobchodné tržby v októbri medziročne -0,5 %, odhad +0,7 %. Počet novo začatých stavieb domov v USA klesol v októbri medzimesačne o 4,2 % na 1,425 milióna. Ročná miera inflácie v Taliansku je najväčšia od roku 1985, aktuálne je na úrovni 11,8%. Ročná miera inflácie v Kanade bola v októbri 2022 na úrovni 6,9 %, pričom zostala nezmenená v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a je v súlade s očakávaniami trhu. Ročná miera inflácie v Japonsku sa v októbri vyšplhala na 3,7 %, čo je najvyššia hodnota od januára 1991 a nad očakávaniami trhu. Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK v Spojenom kráľovstve v novembri nečakane mierne vzrástol na -44.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:               +0,33 %

DOW JONES:     +0,62 %

NASDAQ:             -0,20 %

DAX:                      +0,83 %

Euro Stoxx 50:    +0,96 %

NIKKEI:                 -0,23 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -17,28 %

DOW JONES:     -7,76 %

NASDAQ:            -29,24 %

DAX:                     -9,15 %

Euro Stoxx 50:  -8,85 %

NIKKEI:                -3,10 %

 

Timotej Lencz, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.