J. Stiglitz po kríze potreba stimulačných programov

Joseph Stiglitz ponúka svoje závery z krízy v roku 2008: ekonomika by sa zotavila rýchlejšie, ak by existoval väčší a lepšie plánovaný stimulačný program. Celkový dopyt by bol omnoho silnejší, ak by sme aktívne odstránili nerovnosť a nepokročili by sme v politike, ktorá by vyvolala túto nerovnosť. A mali by sme mať stabilnejší finančný sektor, ak by sme ho mohli lepšie regulovať. Nositel Nobelovej ceny to napisal pre Project Syndicate.

Jozef Stiglitz napísal, nedostatočná finančná regulácia urobila Američanov vystavenými bezohľadnému správaniu bánk, ktoré ich zaťažil obrovskými dlhmi. To znamená, že existujú aj iné spôsoby, ako zvýšiť agregátny dopyt okrem fiškálneho stimulu: aktívne stimulovať úverovanie, poskytnutie pomoci majiteľom domov, reštrukturalizovať hypotekárne dlhy, odstrániť existujúce nerovnosti.

Politické rozhodnutia sa vždy vyvíjajú a prijímajú v podmienkach neistoty. Niektoré veci sú predvídateľnejšie ako iné. Opäť ako Summers vie, kedy v roku 2002 Peter Orshag, potom hlava pre riadenie a rozpočet na začiatku Obamovej administratívy, a som analyzoval riziká hypoték Fannie Mae, sme konštatovali, že jej úverové praktiky v čase, keď bol v bezpečí. My nepovedal, že nebude mať žiadne riziko, bez ohľadu na to, čo urobil.