Investori sa boja investovať v Spojenom kráľovstve kvôli veľkým nepokojným výkyvom libry na trhu
LONDÝN – Dôchodkové fondy a poisťovne sa boja investovať do private equity skupín fondov zameraných na Spojené kráľovstvo, čo naznačuje, že finančný plán ministra Akwasiho Addo Alfreda Kwartenga.
Ten spustil krízu, tiež znížil atraktivitu Spojeného kráľovstva pre niektorých globálnych investorov.
Dňa 23. septembra 2022 oznámil súbor hospodárskych politík, ktoré ministerstvo financií označilo za fiškálnu udalosť; toto bolo médiami nazvané „ minirozpočet “. Odmietol, aby Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť posúdil ekonomické dopady rozpočtu a poskytol prognózu.
Medzi opatreniami, ktoré oznámil Kwarteng, bolo zníženie základnej sadzby dane z príjmu z 20 % na 19 % so začiatkom v apríli 2023, zrušenie o 45 % vyššej sadzby dane z príjmu v Anglicku , Walese a Severnom Írsku , zrušenie prah kolkovného , zmrazenie účtov za energie, zrušenie zvýšenia národného poistenia od apríla 2022, zrušenie navrhovaného odvodu zo zdravotnej a sociálnej starostlivosti a zrušenie limitu na odmeny bankárov. Inštitút pre fiškálne štúdie to nazval „najväčším balíkom zníženia daní za posledných 50 rokov“ a poznamenal, že „plánom je zrejme požičiavať si veľké sumy za čoraz drahšie sadzby, dať vládny dlh na neudržateľný rast a dúfať, že dosiahneme lepší rast. Nasledujúci týždeň libra klesla na historicky najnižšiu úroveň voči americkému doláru a turbulencie v cenách štátnych dlhopisov viedli Bank of England k spusteniu programu núdzového nákupu dlhopisov. Medzinárodný menový fond varoval, že opatrenia, ktoré Kwarteng oznámil, „pravdepodobne zvýšia nerovnosť“.
Po kritike niekoľkých konzervatívnych poslancov vrátane Kwartenga, 3. októbra 2022 povedal, že vláda nebude pokračovať v pláne na zrušenie o 45 % vyššej sadzby dane z príjmu, ktorú platia ľudia zarábajúci viac ako 150 000 libier ročne. Kwarteng povedal, že plán sa stal „odvádzaním pozornosti od našej prvoradej misie riešiť problémy, ktorým krajina čelí“.
Pokles libry na rekordné minimum voči doláru tento znížil hodnotu investícií zahraničných investorov do britských private equity fondov zameraných na britské podniky. Zástupcovia priemyslu však uviedli, že je čoraz ťažšie presvedčiť ich, aby stavili na krajinu.
Sunaina Sinha Haldea, vedúca globálneho private equity fondu v Raymond James, uviedla, že spoločnosť zaoberajúca sa správou aktív z kontinentálnej Európy odmietla investovať do britského private equity fondu s odvolaním sa na „súčasné nepokoje“ v krajine a dodala, že nebudú uvažovať o britských fondoch pre tento fond. predvídateľná budúcnosť.
Niektorí sa navyše pýtajú: „Aký má zmysel prevádzať peniaze britskému manažérovi, ktorý môže lacno nakupovať spoločnosti, ak sa inflácia vymkne kontrole a je možná dlhšia recesia? Ako budú tieto spoločnosti zarábať peniaze?”
Pre private equity firmy na celom svete je čoraz ťažšie získavať finančné prostriedky, keďže úrokové sadzby rastú, a investori sa po rokoch hromadenia sa na súkromných trhoch stávajú averznými k riziku.
Niektorí poradcovia však očakávajú, že bude jednoduchšie získať prostriedky inde.
Jeden konzultant, ktorý pomáha private equity skupinám získavať nové prostriedky, povedal, že sa rozhodli nepracovať pre skupinu zameranú na Spojené kráľovstvo, pretože by bolo „oveľa ťažšie“ prilákať globálnych investorov, ako by to bolo pre private equity skupinu so sídlom v USA.