ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – priame zahraničné investície

Investície z jednej krajiny do druhej , zvyčajne zo strany spoločností a nie vlád, ktoré zahŕňajú založenie prevádzky alebo nadobudnutie hmotného majetku vrátane podielov v iných podnikoch. 

Nákup alebo zriadenie aktív generujúcich príjem v cudzej krajine, ktoré zahŕňa kontrolu prevádzky alebo organizácie.

PZI sa od portfóliových zahraničných investícií (nákup cenných papierov jednej krajiny štátnymi príslušníkmi inej krajiny) odlišujú prvkom kontroly. Štandardné definície kontroly používajú medzinárodne dohodnutý 10-percentný prah akcií s hlasovacím právom, ale toto je sivá oblasť, pretože menší balík akcií často poskytne kontrolu vo veľkých spoločnostiach. Navyše, kontrola technológie, manažment, dokonca aj kľúčové vstupy môžu poskytnúť  de facto  kontrolu.

PZI nie sú len prevodom vlastníctva, pretože zvyčajne zahŕňajú prevod faktorov, ktoré dopĺňajú kapitál, vrátane manažmentu, technológie a organizačných schopností.

Príklad
Strategicky PZI prichádzajú v troch typoch:

– Horizontálne: kde spoločnosť vykonáva rovnaké činnosti v zahraničí ako doma (napríklad Toyota montuje autá v Japonsku a Spojenom kráľovstve.

– Vertikálne: keď sa v zahraničí pridávajú rôzne štádiá aktivít. Dopredné vertikálne PZI sú miesto, kde PZI posúvajú firmu bližšie k trhu (napríklad Toyota získava distribútora automobilov v Amerike) a spätné vertikálne PZI sú miestom, kde sa medzinárodná integrácia posúva späť k surovinám (napríklad Toyota získava výrobcu pneumatík alebo gumová plantáž).

– Konglomerát: ak sa v zahraničí pridáva nesúvisiaci podnik. Ide o najneobvyklejšiu formu PZI, pretože zahŕňa pokus prekonať dve bariéry súčasne – vstup do cudzej krajiny a nového odvetvia. To vedie k analytickému riešeniu, že internacionalizácia a diverzifikácia sú často alternatívnymi stratégiami, nie doplnkami.

PZI môžu mať formu vstupu alebo prevzatia na zelenej lúke.

Vstup na zelenej lúke znamená zostavenie všetkých prvkov od nuly, ako to urobila Honda v Spojenom kráľovstve, zatiaľ čo zahraničné prevzatie znamená akvizíciu existujúcej zahraničnej spoločnosti – ako ilustruje akvizícia Jaguar Land Rover spoločnosťou Tata.

Zahraničné prevzatie je často označované pojmom „fúzie a akvizície“ (M&A); ale v medzinárodnom meradle sú fúzie veľmi malé a predstavujú menej ako 1 percento všetkých zahraničných akvizícií.

Tento výber režimu vstupu je v interakcii so stratégiou vlastníctva – výber 100% dcérskych spoločností oproti spoločným podnikom s cieľom poskytnúť maticu možností 2×2 – 100% vlastnené podniky na zelenej lúke, spoločné podniky na zelenej lúke, prevzatia v úplnom vlastníctve a spoločné zahraničné akvizície – dávajúce zahraničným investorom možnosť voľby. môžu zodpovedať vlastným možnostiam a cudzím podmienkam.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.