India a Rusko o dohode o voľnom obchode

MOSKVA – Ruský minister zahraničných vecí Lavrov a indický minister zahraničných vecí Jaishankar sa stretli v Moskve

India a Rusko rokujú o dohode o voľnom obchode, uviedli ministri, čo je krok, ktorý ešte viac prehĺbi bilaterálne obchodné väzby, ktoré prekvitali od začiatku konfliktu na Ukrajine.Indický minister zahraničných vecí S. Jaishankar na podujatí v Naí Dillí uviedol, že jeho vláda dosiahla “predbežnú dohodu” o obchodnej dohode, o ktorej ruský minister obchodu a priemyslu Denis Manturov povedal, že zaručí bilaterálne investície.

India priamo nekritizovala ruskú špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine a vyzvala na mierové urovnanie konfliktu prostredníctvom dialógu.

Rusko, tradičný dodávateľ obranného vybavenia, tiež minulý mesiac vytlačilo z trhu Irak a stalo sa najväčším dodávateľom ropy pre Indiu. Celkový indický dovoz z Ruska sa za rok, ktorý sa skončil 31. marca, takmer štvornásobne zvýšil na 46,33 miliardy dolárov.

Moskva sa snaží zvýšiť dovoz zariadení z Indie, aby zlepšila svoju obchodnú bilanciu, povedal Manturov.

V novembri agentúra Reuters uviedla, že Rusko sa potenciálne snaží doviezť z Indie viac ako 500 položiek pre kľúčové sektory vrátane automobilov, lietadiel a vlakov, keďže západné sankcie podkopávajú schopnosť Moskvy udržať kľúčové priemyselné odvetvia v prevádzke.

India sa tiež snaží znížiť svoj rastúci obchodný deficit s Ruskom, ktoré je už desaťročia najväčším dodávateľom vojenského materiálu pre Indiu a štvrtým najväčším trhom pre indické liečivá.

Jaishankar povedal, že indické podniky môžu profitovať z ruskej technológie a že Naí Dillí pracuje na vyriešení platobných, certifikačných a logistických problémov.