Ceny cukru sú vo svete najvyššie od roku 2012

NEW YORK – Nárast cien by mohol viesť k zvýšeniu cien potravín a nápojov obsahujúcich cukor.

Ceny cukru vyskočili na najvyššiu úroveň za viac ako desať rokov, k čomu prispela slabá úroda v niektorých z najväčších producentských krajín a silný dopyt v Číne. Futures na surový trstinový cukor obchodované v New Yorku, celosvetový benchmark, tento rok výrazne vzrástli. V posledných obchodoch sa obchodovali nad 24 centov za libru, čím dosiahli svoje maximum od marca 2012.

Zlé počasie v Indii, Číne a Thajsku znížilo produkciu cukru vo všetkých troch krajinách, keď sa čínska ekonomika začala zotavovať po zrušení blokád.

„Veľa sa pokazilo na strane výroby,“ povedal Peter de Klerk, hlavný ekonóm Medzinárodnej organizácie pre cukor.

Zhromaždenie je v rukách brazílskych farmárov, ktorí sa pripravujú na zber dobrej úrody. V tomto prípade môžu byť porazenými tak potravinárske spoločnosti, ako aj spotrebitelia.

Výrobcovia potravín sa budú musieť rozhodnúť, či prenesú vyššie náklady na konečných spotrebiteľov, alebo akceptujú zníženie ziskových marží. Mnoho spoločností však nakupuje prísady v predstihu a cukor predstavuje len malý zlomok nákladov na konečný produkt. Niektorí výrobcovia nápojov by mohli prejsť na alternatívne prísady, ako je kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy.

Cukor zdražuje aj napriek tomu, že mnohé iné komodity tento rok vo všeobecnosti stagnovali alebo dokonca zlacneli. Ceny pšenice, kukurice, niklu a zemného plynu klesli, zatiaľ čo cena Brentu zostala v podstate nezmenená. Zdraželi aj niektoré futures na iné poľnohospodárske komodity, ako napríklad kakao a pomarančový džús.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre cukor úrodu cukru v Thajsku zasiahli silné dažde a vyššie ceny hnojív, pričom nedostatok je taký veľký, že mnohé mlyny ukončili svoju spracovateľskú sezónu pred plánovaným termínom. Rabobank odhaduje, že Thajsku bude chýbať asi 1 milión metrických ton z očakávaných 12 miliónov metrických ton.

Dažde negatívne ovplyvnili aj úrodu v Indii. Podľa Carlosa Meru, analytika Rabobank, produkcia Indie tiež zaostáva za prognózami o približne 1 milión metrických ton, keďže úroda tento rok prudko klesla. V Číne vláda tento mesiac znížila prognózu produkcie pre zlé počasie, škodcov a choroby.

Trh je na vzostupe

Brazília bola zároveň vo výhodnej pozícii. Po zlom roku sa najväčší svetový producent cukru vrátil k produkcii, ktorá by tento rok mohla dosiahnuť 36,5 až 40 miliónov ton, povedal Charles Branch, vedúci poľnohospodárstva a energetiky v Britannia Global Markets. Vysoké ceny podľa neho prinútia fabriky, aby sa sústredili na výrobu cukru, nie etanolu.

Ďalším znakom oživenia trhu je prudký nárast cien rafinovaného cukru. Od štvrtka sa futures na biely cukor zvýšili o 20 % v tomto roku na 663,80 USD za metrickú tonu a nedávno dosiahli najvyššiu úroveň od októbra 2011. Nákupy z Číny zvýšili tlak na rast svetových cien cukru. Ceny v Číne tento rok vzrástli približne o 16 %, pričom výrobcovia potravín si hromadia zásoby, uviedol Carlos Mera z Rabobank.

Tento stav môže pretrvávať aj niekoľko rokov. Robin Shaw, analytik maklérskej spoločnosti Marex Spectron, uviedol, že svetový trh s cukrom pravdepodobne zostane v deficite, pričom dopyt pravdepodobne prevýši produkciu o 6 až 7 miliónov ton v priebehu nasledujúcich troch rokov. Ešte v januári odhadoval prebytok v tomto roku na približne 4 milióny metrických ton.

Produkciu cukru môžu ďalej ovplyvniť meniace sa vzorce počasia: globálny fenomén La Niña je nahradený iným poveternostným javom nazývaným El Niño.