JP Morgan: rast ceny ropy by spomalil rast hrubého domáceho produktu

NEW YORK- Zvýšenie cien ropy na 150 dolárov za barel by mohlo spôsobiť spomalenie rastu hrubého domáceho produktu (HDP).

Hrubý domáci produkt je súčet hodnoty za rok vyrobených tovarov a poskytnutých služieb v peňažnom vyjadrení.

Analytici z JP Morgan Stanley už skôr naznačili, že cena ropy by mohla v treťom štvrťroku vzrásť na 100 dolárov v dôsledku zníženia jej rezerv a investícií v sektore. Za ďalší možný dôvod rastu označila JPMorgan situáciu okolo Ukrajiny

Ceny ropy môžu výrazne vzrásť kvôli situácii okolo Ukrajiny, hovoria analytici JPMorgan, uvádza agentúra Bloomberg. Spoločnosť simulovala situáciu, v ktorej by cena za barel ropy dosiahla 150 dolárov.

„Nedávne geopolitické napätie medzi Ruskom a Ukrajinou zvyšuje riziko výrazného rastu v tomto štvrťroku,“ uviedli analytici.

Situácia na rusko-ukrajinskej hranici sa vyhrotila koncom minulého roka, keď sa v zahraničných médiách začali objavovať materiály o chystanej ruskej invázii na Ukrajinu. Po týchto publikáciách začali o možnej ruskej agresii hovoriť aj niektorí západní politici. Moskva opakovane vyhlásila, že sa nechystá na nikoho útočiť.