I. Šimko: zločinom je útok na česť človeka

Vždy som mal súcit s tými, čo sa dostali na pranier verejnosti kvôli obvineniam, u ktorých sa spravidla nedá dokázať, že ich nespáchali. V politike sa to využíva veľmi často. Ale to isté platí aj o iných prostrediach, ktoré pracujú s verejnosťou.

V ostatnom čase sa na takýto pranier dostávajú aj muži z cirkvi. Tí, čo sú nevinní, politici, biskupi, kňazi, ale aj iné verejne činné osoby, majú len jednu šancu. Musia byť silní, a musia sa naučiť svoj kríž uniesť. Zároveň však cítim i s tými, čo sa stali obeťami zneužitia politickej, alebo i duchovnej moci, a často nemajú inú možnosť sa brániť, ako verejne páchateľov obviniť. Pretože tých, čo majú moc, spravidla orgány činné v trestnom konaní veľmi nenaháňajú.
Je veľkým zločinom zneužívať moc voči slabým. Rovnako veľkým zločinom je však i to, ak niekto z nenávisti, alebo žiarlivosti, či túžbe sa pomstiť, zaútočí na česť iného človeka. Pri verejných obvineniach niekto jeden z týchto dvoch zločinov spáchal. A to je vždy smutné.
Ale nezabudnime priatelia, nech človek spácha akýkoľvek zločin, ak si to uvedomí, a rozhodne sa, že krivdy čo popáchal napraví, alebo aspoň, že už bude žiť ako spravodlivý človek, mal by vždy dostať druhú šancu. Lebo veď koniec koncov, kto z nás neurobil nikdy nič za čo by sa mohol hanbiť?

Ivan Šimko