Harvard: sociálne siete vyvolávajú depresie

LONDÝN / BOSTON  – Početné štúdie ukázali, koľko času stráveného na sociálnych médiách je škodlivé pre mozog detí vo vývoji.

Nová štúdia však varuje, že dokonca aj dospelí v strednom veku, ktorí používajú sociálne médiá, sú výrazne “pravdepodobnejší, že budú depresívni.” Napísal denník The Daily Mail.

„Výskumníci z Harvardskej univerzity zistili, že dospelí sa cítia smutnejší, ak používajú platformy preferované mladými ľuďmi ako TikTok a Snapchat – možno preto, že sa vďaka nim cítia starí,“ píše sa v článku.

Výskumníci skúmali 5 395 dospelých Američanov s priemerným vekom 56 rokov dvakrát – v máji 2020 a potom znova o rok. Účastníci boli požiadaní, aby vyplnili 9-otázkový dotazník o duševnom zdraví a uviedli, ktoré sociálne siete používajú. Hlavný autor Profesor Roy Perlis pre NBC News v tejto štúdii povedal: „Ľudia, ktorí používali Facebook, TikTok a ľudia, ktorí používali Snapchat, nám s väčšou pravdepodobnosťou povedali druhýkrát, keď sa cítili ohromení, keď vyplnili prieskum.“

“Výskumníci však nemôžu vylúčiť skutočnosť, že ľudia s depresiou častejšie navštevujú sociálne siete – možno je to pre nich spôsob úniku. Prieskum medzi účastníkmi sa uskutočnil počas pandémie koronavírusu – keď miera depresie rástla tak či onak,“ poznamenávajú noviny.

“Snapchatu namerali vysoké riziko rozvoja depresie – používatelia 1,5-krát častejšie hlásili depresívne pocity v porovnaní s ľudmi, čo na sociálnych sieťach nie sú. Facebook a TitTok nasledovali v tesnom závese.

Kategória používateľov Snapchatu a TikToku vo veku nad 35 rokov mala ešte vyššie skóre depresie, používatelia Facebooku ho mali naopak menšie. Opak bol pravdou v kategórii do 35 rokov. Stredne starí používatelia služby Snapchat mali takmer 2-krát vyššiu pravdepodobnosť, že sa budú cítiť depresívne, než ich rovesníci, ktorí nepoužívali platformu na zdieľanie fotografií. Starší používatelia TikTok mali viac ako 1,5-krát vyššiu pravdepodobnosť, že sa budú cítiť depresívne. sami sú depresívni ako ich rovesníci. Ale opak bol pravdou pre používateľov Facebooku, kde sa v kategórii do 35 rokov namerala 2,5-krát väčšia depresívnosť v porovnaní s vrstovníkmi bez účtu na sieti,” hovoria noviny.

Presné dôvody, prečo rôzne vekové skupiny častejšie hlásia pocit depresie pri používaní sociálnych médií, nie sú známe. “Jednou teóriou je, že ľudia sa cítia viac mimo, keď používajú sociálne médiá, ktoré nie sú synchronizované s ich vekovým profilom, čo spôsobuje psychické problémy. Snapchat väčšinou používajú ľudia mladší ako 35 rokov a hlavná demografická skupina TikTok ešte mladšia, pretože väčšina používateľov má len niečo cez dvadsať. Facebook, jeden z prvých gigantov sociálnych sietí, má viac starších používateľov,“ píše sa v novinách.

“Zistenia štúdie sú však obmedzené, pretože nemerala, ako často ľudia používajú sociálne médiá alebo aký typ obsahu si prezerajú. Profesor Perlis, psychiater z Harvardu, sa domnieva, že sociálne médiá nespôsobujú depresiu s väčšou pravdepodobnosťou ako používanie sociálnych sietí. byť znakom vašej zraniteľnosti. pre depresiu. „Používanie sociálnych médií môže byť jednoducho znakom hlbokej zraniteľnosti voči depresii,“ povedal. (…)