Pred 35 rokmi vyšiel debut francúzskeho hudobníka J. M. Jarrého “Oxygéne”

PARÍŽ – Oxygène je prvý mainstreamový štúdiový album Jeana-Michela Jarreho vydaný v roku 1976. Všetky Jarreho rané albumy boli experimentálne. Oxygéne je preto považovaný za jeho debut.

 

Oxygéne 4.
Oxygène je jedným z prvých príkladov ambientnej hudby – pomalej, ľahkej a meditatívnej elektroniky. Napriek tomu, že v tlači sa zvuk disku často opisuje ako „vesmírny“, sám Jean-Michel v rozhovore povedal, že sa snažil vyjadriť hudbou pohyb atmosféry,na čo má odkazovať názov. Jean-Michel Jarre zložil a nahral Oxygène za osem mesiacov pomocou niekoľkých analógových syntetizátorov a osem-stopového magnetofónu. Miešanie prebiehalo v štúdiu Gang v Paríži od augusta do novembra 1976. Album mal veľký vplyv na elektronickú hudbu, bol nazývaný “revolučný”. Celosvetovo sa predalo viac ako 15 miliónov kópií platne.
V roku 1997 bol vydaný album Oxygène 7-13, symbolické pokračovanie Oxygène. V roku 2007 pri príležitosti 30. výročia vydania bola Oxygène znovu nahraná s miernymi zmenami vo zvuku pod názvom Oxygène: New Master Recording. Natočilo sa video „Live in your living room“, v rámci ktorého Jarré prehral celé album s kapelou. Pri príležitosti výročia Jarre uskutočnil turné po Európe. V roku 2016 vyšiel album Oxygène 3, na ktorom sú skladby v duchu tradície predchádzajúcich albumov pomenované 14 až 20. Podľa skladateľa ide o posledný album zo série a Oxygène 4 nie je v pláne.