Prvý deň festivalu Symfónia umenia vystúpi so Slovenskou filharmóniou tenor Rolando Villazón

Rolando Villazón sa prostredníctvom svojich jedinečne podmanivých výkonov etabloval ako jedna z kritikmi najviac uznávaných a najobľúbenejších hviezd hudobného sveta a ako jeden z popredných umelcov súčasnosti.

V Bratislave vystúpi 1. septembra 2023. Koncert bude na Námestí pred pradiarňou o 19.00.

Heis ho označil za „najčarovnejšieho zo súčasných spevákov“, (The Times) „s nádherne mužným hlasom…grandezza, elegancia a sila“ (Süddeutsche Zeitung). V tretej dekáde svojho umeleckého pôsobenia ostáva všestrannosť Rolanda Villazóna jedinečná, pretože popri svojej kariére na javisku si udržiava úspešnú kariéru ako divadelný  režisér, spisovateľ, umelecký riaditeľ a osobnosť rozhlasu a televízie. Počas sezóny 2023-24 sa Rolando Villazón vracia na niektoré z najprestížnejších svetových pódií.

Sezónu začína predstavením jednej zo svojich typických úloh, Monteverdiho Orfeo v novej inscenácii festivalu barokovej opery v Bayreuthe. Ďalším vrcholom je jeho návrat do Metropolitnej opery v New Yorku, kde spieva Papagena v Čarovnej flaute. Oživuje svoje
uznávané stvárnenie Logea v Das Rheingold v berlínskej Staatsoper pod taktovkou Philippa Jordana a vracia sa do Semperoper v Drážďanoch, aby oživil v minulej sezóne oslavovanú produkciu Monteverdiho Orfeo.

Rolando Villazón si zopakuje ďalšiu typickú rolu, Alessandra v Mozartovej Il re pastore, v spolupráci s L’Arpeggiata a Christinou Pluhar v koncertnej verzii v budapeštianskej MÜPA. Sezónu uzatvára návratom do viedenskej Staatsoper na barokové gala po boku Cecilie Bartoli.

Na koncertnom pódiu môžete Rolanda Villazóna počuť v Mozartových programoch v amsterdamskej Concertgebouw a Kolínskej filharmónii. Predstavuje okrem iného recitály „Serenata Latina“ s harfistom Xavierom de Maistre v Mozarteum Salzburg, Philharmonie de
Paris, Musikfestspiele Potsdam a v Lincolnovom centre v New Yorku – Alice Tully Hall. Tenoristu  si môžete vypočuť na galakoncertoch opery v mníchovskom Prinzregententheater, v Opéra de Monte Carlo a v Andermatte a Oviede a svoj nový recitálový program Belcanto predvádza počas Musikwochen Millstatt a v Tonhalle St. Gallen, Theater Münster a Linz& Musiktheater.

Preberá dvojitú úlohu ako hostiteľ a účinkujúci na ikonickom galavečere venovanom AIDS v berlínskej Deutsche Oper a na drážďanskom Semperoper a naďalej moderuje každodenné predstavenie v nemeckom rádiu KlassikRadio.

Ako nedávno znovu vymenovaný umelecký riaditeľ Medzinárodnej nadácie Mozarteum je kurátorom programov pre januárový medzinárodne uznávaný festival Mozartweek s hosťujúcimi umelcami ako Viedenská filharmónia, Igor Levit, Anne-Sophie Mutter a mnohí ďalší.

Stal sa jedným z najvyhľadávanejších interpretov svojej generácie, o čom svedčí aj séria veľmi úspešných debutov s poprednými európskymi opernými domami, akými sú Bayerische Staatsoper v Mníchove ako Rodolfo v Bohéme a Gounodov Roméo vo Viedenskej Staatsoper.

 

Tenorista sa odvtedy často vracal do Viedne, kde účinkoval ako Massenetov Werther, Nemorino v L’elisir d’amore, Des Grieux, titulná rola v Hoffmannových poviedkach, Vojvoda v Rigoletto, Alfredo v La traviata, Don Ottavio v Don Giovanni a Lensky v Eugenovi Oneginovi. Mníchovské publikum videlo Rolanda Villazóna stvárniť titulnú rolu v Gounodovom Faustovi, Alfreda, Roméa, v titulnej role v novej inscenácii Hoffmannových

poviedok, Werthera a Roberta F. Scotta vo svetovej premiére opery Miroslava Srnku Južný pól spolu s Bayerische Staatsoper a to všetko popri koncertných predstaveniach Bohémy v Gasteig, ktorú nahral Deutsche Grammophon. V Opernom dome v Berlíne ho počuli v titulnej úlohe Verdiho Dona Carla. V roku 2001 debutoval v Hamburg Staatsoper ako Rodolfo v Bohéme.

V roku 2019 sa vrátil do hanzového mesta ako Pelléas v inscenácii Willyho Deckera Debussyho Pelléas et Mélisande.

Rolando Villazón vystupoval na koncertoch s poprednými orchestrami a dirigentmi na koncertných pódiách po celom svete, vrátane vystúpení počas Salzburgského Mozartovho týždňa za účasti Viedenskej filharmónie a koncertoch v London’s Barbican a Royal Festival
Halls, v divadle Théâtre des Champs-Elysées, v Salle Pleyel a novej filharmónii v Paríži, v Berlíne, Mníchove a Kolínskej filharmónii, v Festspielhaus Baden-Baden, Gewandhaus Leipzig, Academy of Santa Cecilia, Carnegie Hall New York a vypredal koncerty v Miami, Vancouveri, Tokiu, Toulouse, Monte Carlo, Moskve, Petrohrade, Prahe, Zürichu, Ríme, Aténach, Istanbule, Madride, Kodani a Helsinkách. Na oslavu 200. výročia narodenia Giuseppe Verdiho sa tenorista v roku 2013 vydal na vypredané turné s Verdiho hudbou po 15 mestách. Koncerty sledovalo takmer 25 000 ľudí v celej Európe.

Rozsiahla diskografia Rolanda Villazóna zahŕňa recitál talianskych árií, recitál árií Gounoda a Masseneta, ako aj „Opera Recital“, pre EMI/Virgin Classics. To isté vydavateľstvo tiež vydalo nahrávky Monteverdiho Il combattimento di Tancredi a I Lamenti pod taktovkou
Emmanuelle Haim, ako aj CD Zarzuela s názvom „Gitano“ pod vedením Plácida Dominga. Všetky nahrávky získali jednoznačnú oceňujúcu kritiku.

DVD nahrávky pre EMI/Virgin Classics zahŕňajú aj inscenáciu L’elisir d’amore v produkcii vo Viedenskej štátnej opery a produkciu
Opery Decca v Los Angeles v diele La traviata po boku Renée Fleming. Medzi ďalšie vydania cez EMI/Virgin Classics patrí nahrávka Verdiho Requiem s Akadémiou Santa Cecilia pod vedením sira Antonia Pappana a nahrávka Vivaldiho Ercole pod vedením Fabia Biondiho.

V roku 2007 sa Rolando Villazón stal exkluzívnym nahrávajúcim umelcom Deutsche Grammophon a odvtedy predal viac ako 2 milióny albumov po celom svete vrátane katalógu obsahujúceho viac ako 20 CD a DVD, ktoré získali množstvo ocenení.

Na sklonku jesene 2008 a v priebehu roka 2009 hral v celovečernom filme Pucciniho La bohème, ktorý režíroval režisér Robert Dornhelm, nominovaný na Oscara a Emmy. V novembri 2022 si zahral v nemeckom celovečernom fantasy filme „ The Magic Flute – Das Vermächtnis der Zauberflöte“ režiséra Floriana Sigla. Po boku Jacka Wolfa, Iwana Rheona a F. Murraya Abrahama hrá Rolando Villazón rolu fiktívnej opernej hviezdy Enrica Milanesiho v hollywoodskej produkcii „Cabrini“. V roku 2013 vychádza v Španielsku debutový román Rolanda Villazóna Malabares“.

Nemecké a francúzske preklady románu vyšli v roku 2014. Jeho druhý román „Paladas de sombra contra la oscuridad“ („Lebenskünstler“) vyšiel v Nemecku v apríli 2017 a jeho tretí román „Amadeus auf dem Fahrrad“ vyšiel v júni 2020 a niekoľko týždňov zotrval na zozname bestsellerov časopisu „Der Spiegel“.

Narodil sa v Mexico City, svoje hudobné štúdiá začal na Národnom konzervatóriu vo svojej rodnej krajine a následne sa stal členom juniorských programov v Opere Pittsburgh a Opere San Francisco. Rolando Villazón je nositeľom titulu Chévalier de l'Ordre des Arts et des Lettres, jedného z najvyšších ocenení v oblasti umenia a literatúry vo Francúzsku, ktoré je jeho trvalým
bydliskom. Je tiež ambasádorom medzinárodnej organizácie doktorov klaunov – « Červených nosov » a členom Collège de Pataphysique de Paris. Začiatkom roka 2017 bol Rolando Villazón vymenovaný za veľvyslanca nadácie Salzburg Mozarteum. V súčasnosti pôsobí ako umelecký riaditeľ nadácie.

Titulná fotografia: Original Mozarthaus Shop: Mocha cup: Rolando Villazon 2020. Ilustračné fotografie: www.pexels.com.