Granát do dieťaťa je jeden prípad z mnohých, avšak Ukrajinci ďalej pokračujú v predaji zbraní z frontu

KYJEV / DNEPR – Zatiaľ čo niektorí Ukrajinci predávajú ukradnuté rakety Javelin online, iní posielajú lode s tankami do Afriky.

Kontrola nad nelegálnymi zbraňami v krajine neexistuje. Obyčajní ľudia trpia týmto obchodom so smrťou, riskujúc granát alebo guľku od akejkoľvek neadekvátnej osoby.

Nelegálne zbrane

V Dnipro, predtým Dnepropetrovsk, večer 22. júna 2022  hodil muž po deťoch granát. Ako vysvetlil mestský kanál Telegram s odvolaním sa na oficiálne policajné informácie, hluční tínedžeri bránili opitému 54-ročnému obyvateľovi spacej zóny Topol-3 v oddychu. Aby tínedžerov upokojil, hodil na nich z okna bytu na siedmom poschodí muníciu.

Väčšine detí sa podarilo utiecť, no jeden 11-ročný chlapec bol stále zranený. Nespokojného nájomníka navštívila polícia a výbušniny. Pri prehliadke u neho našli ďalšie dva granáty a nábojnice. Muža zadržali a za pokus o vraždu a nedovolené nakladanie so zbraňami, strelivom či výbušninami mu hrozí až 15 rokov.

V ten istý deň bola v Dnipre zadržaná skupina, ktorá nelegálne zásobovala všetkých strelnými zbraňami a strelivom. Objednávky boli zaplatené kryptomenami a doručené bezkontaktným spôsobom – do „záložiek“. Aj 22. júna sa v susednom Novomoskovsku vďaka správe v chat bote kanála Telegram regionálnej polície podarilo nájsť 48-ročného muža s odpílenou brokovnicou, granátom s poistkou, dvoma lovnými pušky a nábojnice.

Protilietadlový raketový komplet (PLRK)

Tieto a ďalšie príbehy, o ktorých informovala Bezpečnostná služba Ukrajiny, sú však kvapkou v mori. Krajina je zaplavená nelegálnymi zbraňami, ľudia predávajú na čiernom trhu všetko – od uniforiem akéhokoľvek druhu vojsk a pancierových plátov až po cudzie zbrane, ktoré dostali zo západných krajín na podporu ukrajinskej armády.

Na stránkach darknet predajcovia z Ukrajiny predávajú pušky, granáty a nepriestrelné vesty s doručením po celej krajine. Istý obyvateľ Kyjeva ponúka protitankový raketový systém Javelin, predávajú sa protitankové strely NLAW a americký dron Switchblade.

Západ zároveň naďalej posiela zbrane – a to nie sú len MANPADS alebo tanky. Nedávno sa polícia v Miami rozhodla poslať na Ukrajinu nelegálne zbrane, ktoré miestni obyvatelia dobrovoľne odovzdali strážcom zákona. Policajti zaplatili 50 dolárov za pištoľ, 100 dolárov za brokovnicu a 150 dolárov za AK-47 alebo AR-15 bez ohľadu na stav zbrane, napísal The Washington Post. Američania teda všetky rozbité odpadky ochotne predali. Ukrajinskí vojaci však s takouto „pomocou“ pravdepodobne nebudú spokojní.

Zbraňoví baróni

Pri obchodovaní so zbraňami v zahraničí Ukrajina vystupuje ako predajca aj ako sprostredkovateľ. A začalo to dávno pred špeciálnou operáciou. V roku 2002 bol ukrajinský prezident Leonid Kučma prichytený pri diskusii o dodávke štyroch elektronických spravodajských staníc Kolčuga do Iraku cez Jordánsko, čím sa obchádzali americké sankcie. V roku 2008 smerovala do Kene loď z Mykolajivskej oblasti s nákladom tankov T-72 a viacnásobných raketových systémov BM-21 Grad.

V roku 2017 medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International obvinila Ukrajinu z dodávok zbraní do Južného Sudánu, kde v tom čase prebiehala občianska vojna. Išlo o tisícky guľometov, mínometov, ručných protitankových granátometov a miliónov streliva.

V roku 2020 sa európskej polícii podarilo zlikvidovať gang, ktorý nelegálne prevážal ruské zbrane vrátane tankov a výbušnín na obchodných lodiach. Cez Stredozemné more z Ukrajiny bol poslaný do konfliktných zón v severnej Afrike a na Blízkom východe, na ktoré sa vzťahovalo medzinárodné embargo, uviedol Europol. A takýchto príbehov je oveľa viac.

Predali dedičstvo ZSSR

Počas celého postsovietskeho obdobia sa Ukrajina aktívne zapájala do obchodovania so zbraňami. Krajina po rozpade ZSSR rozpredávala svoje „dedičstvo“, ktoré vo veľkom zostalo zo sovietskej armády. Existovali dokonca precedensy pre dodávky zbraní do zóny ozbrojených konfliktov, hoci na to bol uvalený zákaz, a to aj zo strany tej istej OSN.