Google pozastavil spoluprácu s firmou Huawei

Vzhľadom na obchodnú vojnu medzi USA a Čínou spoločnosť Google pozastavila spoluprácu s Huawei, jedným z najväčších výrobcov smartfónov na svete. Toto rozhodnutie bude mať nielen užívatelia, ale aj samotné spoločnosti.
Vlastnená firmou Alphabet Inc. spoločnosť Google pozastavila spoluprácu s Huawei Technologies v oblastiach, ktoré si vyžadujú prenos zariadení, softvéru a technických služieb, s výnimkou tých, ktoré sú verejne dostupné na základe otvorenej licencie, uviedla agentúra Reuters, pričom uviedla zdroj oboznámený so situáciou. Dôvodom je zaradenie čínskeho výrobcu do takzvaného Zoznamu subjektov – zoznam podnikov, ktoré budú mať obmedzený prístup k americkým produktom a technológiám.

Neskôr zástupcovia spoločnosti Google a Huawei čiastočne potvrdili informácie agentúre Reuters, ale zatiaľ neposkytli podrobné pripomienky. Tlačová služba spoločnosti Google len povedala, že spoločnosť “dodržiava zákon a analyzuje dôsledky.” “Google Play a ochrana Google Play Protect budú naďalej fungovať na existujúcich zariadeniach Huawei,” uviedol hovorca spoločnosti.

Hovorca spoločnosti Huawei pripomenul, že výrobca je jedným z kľúčových partnerov operačného systému Android, ktorý spoločnosť Google vyvíja, a sľúbil, že „bude aj naďalej poskytovať aktualizácie bezpečnostných systémov a popredajného servisu všetkých existujúcich smartfónov a tabletov Huawei a Honor, ktoré sa už používajú alebo sú na sklade obchodov na svetovom trhu.

Americké ministerstvo obchodu oznámilo zaradenie na čiernu listinu spoločnosti Huawei a vysvetlilo svoje rozhodnutie nasledovne: „Toto rozhodnutie bolo urobené na základe informácií získaných oddelením, ktoré dáva dôvod na záver, že spoločnosť Huawei bola zapojená do činností, ktoré sú v rozpore so záujmami národnej bezpečnosti USA.“ Ministerstvo spravodlivosti USA má k dispozícii údaje o poskytovaní finančných služieb Iránu pri obchádzaní práva USA, ktoré boli objasnené v obchodnom oddelení.

Vstup spoločnosti Huawei do zoznamu subjektov znamená, že americké spoločnosti nebudú môcť predávať technológie bez toho, aby získali špeciálnu licenciu od úradu pre priemysel a bezpečnosť (súčasť ministerstva obchodu). V praxi je väčšina žiadostí o vydanie takýchto licencií zamietnutá podľa The Financial Times, citujúc nemenovaných úradníkov zodpovedných za kontrolu vývozu zo Spojených štátov.
Podľa IDC, v prvom štvrťroku tohto roka, výrobcovia na celom svete dodali do predajných kanálov 310,8 miliónov. Juhokórejský Samsung bol lídrom na trhu s 23,1% podielom. Nasledovali Huawei (19%), americké Apple (11,7%) a čínske Xiaomi (8%), Vivo (7,5%) a OPPO (7,4%). Medzi kótovanými spoločnosťami vzrástli len zásielky Huawei a Vivo v porovnaní s prvým štvrťrokom 2018.