Globálny dlh dosiahol nový rekord 315,1 bil. USD

BRATISLAVA – Od začiatku pandémie Covid-19 vzrástla veľkosť globálneho dlhu o 21 %

Zvýšil sa o 54,1 bilióna dolárov, a pomer globálneho dlhu k globálnemu HDP je teraz na úrovni 333 %.

V prvom štvrťroku 2024 dosiahol celosvetový dlh nový rekord, keď len za tri mesiace vzrástol o 1,3 bilióna dolárov na 315,1 bilióna dolárov.

V krajinách s rozvinutou ekonomikou sa na zvýšení tohto ukazovateľa najviac podieľali Spojené štáty a Japonsko a v rozvojovom svete Čína, India a Mexiko. Celkovo je pomer globálneho dlhu k globálnemu HDP 333 %.

d začiatku pandémie Covid-19 vzrástol globálny dlh o 21 % a pridal sa k nemu 54,1 bilióna dolárov.

Dnes majú najväčší podiel na globálnom dlhu nefinančné korporácie (94,1 bilióna USD), kým vládne pôžičky sú na druhom mieste, tesne za lídrom (91,4 bilióna USD). Dlh finančného sektora je 70,4 bilióna dolárov a dlh domácností je 59,1 bilióna dolárov.

V USA už náklady na obsluhu štátneho dlhu prevyšujú výdavky na obranu a úrokové platby sa budú naďalej zvyšovať. V dôsledku toho bude možno musieť Biely dom zvýšiť dane alebo znížiť výdavky. Žiadna z amerických politických strán zatiaľ nemá jasnú stratégiu riešenia problému fiškálnej nestability krajiny.

Pre rozvíjajúce sa trhy predstavuje rastúce dlhové zaťaženie vážnejšie riziká. Tieto riziká sú obzvlášť vysoké, ak krajina zažíva pomalý hospodársky rast v prostredí vysokých úrokových sadzieb. V takomto scenári môže byť potrebné, aby mnohé rozvojové krajiny museli reštrukturalizovať svoj dlh, pretože nové pôžičky sa stanú nedostupnými.

Ešte alarmujúcejšia je skutočnosť, že približne tretina rozvojových krajín sa ešte nezotavila z pandémie a ich príjem na obyvateľa je pod úrovňou zaznamenanou v roku 2019. V prvom štvrťroku 2024 dosiahol dlh rozvíjajúcich sa trhov rekordných 105 biliónov dolárov, čo predstavuje nárast o 55 biliónov dolárov za posledných 10 rokov.

(S použitím materiálov Visualcapitalist)

 

Projekcia globálneho dlhu pre roky 2024 – 2029.