BBC: dekódovali informácie o 38 druhoch rakoviny

LONÝN – Medzinárodný tím vedcov prvýkrát dešifroval genetickú informáciu 38 typov rakovinových buniek a zostavil vyčerpávajúci katalóg mutácií DNA, ktoré vedú k rozvoju rakoviny. Informuje o tom dnes 7. februára 2020 sever BBC.

Analýza bezprecedentného rozsahu analýzy PCAWG kompletného genómu všetkých typov rakoviny trvala viac ako 10 rokov. Na práci sa zúčastnilo okolo 1300 genetikov z 37 krajín a jej výsledky boli uverejnené vo štvrtok v dvoch desiatkach vedeckých časopisov. BBC vychádza napríklad z  publikácieScience Alert.

Podľa samotných vedcov je možné príčiny rakoviny porovnávať s hádankou pozostávajúcou zo 100 000 kusov. Až do dnešného dňa sme sa snažili zhromaždiť veľký obraz, ktorý mal po ruke iba stotinu fragmentu, a až teraz sa naň môžeme pozrieť v jeho celistvosti.

„Pomocou získaných informácií o pôvode a vývoji nádorov môžeme vyvinúť nové metódy včasnej diagnostiky rakoviny, cielenejšej liečby – a liečiť pacientov s veľkým úspechom,“ povedal Lincoln Stein, člen riadiaceho výboru PCAWG.

Ruská BBC služba stručne (100 slovami) a trochu viac (500 slovami) vysvetľuje podstatu tejto bezprecedentnej práce a to, ako môže prevrátiť onkológiu.

Príčinou akejkoľvek rakoviny je mutácia v DNA. Vedci však vedia len veľmi presne o tom, kde a prečo dochádza k rozpadu genetického kódu, čo vedie k výskytu rakovinového nádoru.

Účastníci projektu PCAWG úplne dešifrovali genetické informácie o rakovinových bunkách u takmer 2 800 pacientov trpiacich 38 rôznymi druhmi rakoviny.

.