Uzbekistan: zimou, letom, turistickým svetom (6)

SAMARKAND – Pamiatka, ktorú v meste Samarkad navštevujú turisti z celého sveta, je hrobka panovníka Timura, alebo Tamerálna Gūr -i Amīr.

Gūr -i Amīr alebo Guri Amir, uzbecky Amir Temur maqbarasi , Go’ri Amir , perzsky : گورِ امیر ) je mauzóleum turko -mongolského  dobyvateľa Timura) v Samarkande. Zaberá dôležité miesto v dejinách stredoázijskej architektúry  ako predchodca a mal vplyv na neskoršie hrobky architektúry veľkých Mughalov , vrátane záhrad Babur v Kábule, Humayunovej hrobky v Dillí aTádž Mahal v Agre , postavený Timurovými indickými potomkami , ktorí nasledovali indickú kultúru so stredoázijskými vplyvmi,  Mughali založili vládnucu dynastiu Mughalov na indickom subkontinente. Hrobka bola dôkladne zrekonštruované.

Vstupný portál do súboru Muhammad Sultan je bohato zdobený vyrezávanými tehlami a rôznymi mozaikami. Všetky predĺženia doby Ulugha Bega sa pripisujú architektovi Muhammadovi ibn Mahmudovi z Isfahánu.

Navonok je mauzóleum Gur-e Amir budova s ​​jednou kupolou. Je známy svojou jednoduchosťou konštrukcie a slávnostnou monumentálnosťou vzhľadu. Ide o oktaedrickú stavbu korunovanú azúrovou kanelovanou kupolou. Vonkajšiu výzdobu stien tvoria modré, svetlomodré a biele dlaždice usporiadané do geometrických a epigrafických ornamentov na pozadí terakotových tehál. Kupola (priemer – 15 m (49,21 ft), výška – 12,5 m (41,01 ft)) má jasne modrú farbu s hlbokými rozetami a bielymi škvrnami. Silné rebrované drážkovanie dodáva kupole úžasnú výraznosť.

Počas vlády Ulugha Bega boli vytvorené dvere, ktoré umožňovali vstup do mauzólea.

Vnútri mauzólea pôsobí ako veľká, vysoká komora s hlbokými výklenkami po stranách a rôznorodou výzdobou. Spodná časť stien je pokrytá ónyxovými doskami zloženými ako jeden panel. Každá z týchto dosiek je zdobená rafinovanými maľbami. Nad panelom je mramorová stalaktitová rímsa. Veľké plochy stien sú zdobené maľovanou omietkou; oblúky a vnútorná kupola sú zdobené papierovými kartušami s vysokým reliéfom, pozlátené a maľované.

Zdobené vyrezávané náhrobné kamene vo vnútornej miestnosti mauzólea iba naznačujú umiestnenie skutočných hrobiek v krypte priamo pod hlavnou komorou. Za vlády Ulugha Bega bol nad hrob Tamerlána umiestnený pevný blok tmavozeleného nefritu . Predtým sa tento kameň používal na uctievanie v paláci čínskeho cisára, potom ako trón Duwa (potomok Džingischána) v Chagatay Khanate . Vedľa Tamerlánovho hrobu ležia mramorové náhrobky jeho synov Mirana Shaha a Shah Rukha a tiež vnukov – Muhammada Sultana a Ulugha Bega. Odpočíva tu aj Tamerlánov duchovný učiteľ Mir Said Baraka.

Keď chceli sovietski vedci otvoriť Tamerlánovu hrobku, po Samarkande sa šírili fámy, že otvorenie hrobky by preklialo tých, ktorí ju otvorili. Miestni lídri sa pokúsili varovať vykopávky pred „rizikmi“. 

Na hrobke sú napísané dve varovania, ktoré znejú „Keď vstanem z mŕtvych, svet sa bude triasť“. Po otvorení bol údajne objavený ďalší nápis: „Ktokoľvek naruší moju hrobku, vypustí votrelca hroznejšieho ako ja.“ Aj keď ľudia blízki Gerasimovovi tvrdia, že tento príbeh je výmysel, legenda pretrváva. 

Hrobku otvoril Michail Michajlovič Gerasimov , sovietsky archeológ 20. júna 1941, dva dni pred začiatkom operácie Barbarossa . 

Stalin očividne veril v kliatbu  a nariadil Timura znovu pochovať. Podľa legendy boli pozostatky Timura odvezené na frontovú líniu Stalingradu , aby inšpirovali moslimské jednotky v Červenej armáde . Tamerlán bol znovu pochovaný s úplnými islamskými pohrebnými obradmi 20. decembra 1942, asi mesiac pred sovietskym víťazstvom pri Stalingrade (hoci v tom čase už bola nemecká armáda pri Stalingrade obkľúčená. 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.