Gazprom nenašiel odpoveď na otázku obnovenia prevádzky pylnovodov Nord Streamu bez turbín

MOSKVA Gazprom nevie nájsť odpoveď na otázku, ako obnoviť plynovod Nord Stream a aký to má zmysel, ak nefungujú turbíny Siemens. Uviedol to šéf spoločnosti Alexej Miller, jeho slová cituje agentúra TASS.

Zároveň sú podľa neho možné dodávky cez Nord Stream 2 – po certifikácii, ktorú však nemecká strana odmietla. V druhej vetve, ako uviedol Miller, nie je žiadny únik.

Podobnú tézu o možnosti dodávok pozdĺž pozostalej línie vyslovil ruský prezident Vladimir Putin.

Incident na plynovodoch označil za akt medzinárodného terorizmu a dodal, že zlyhanie ruských plynovodov prinúti Európanov nakupovať energetické zdroje “za oveľa vyššie ceny”. Ruský prezident predtým zvalil zodpovednosť za incident na “Anglosasov”.

Zničenie ropovodu sa stalo známym koncom septembra. Potom švédske seizmologické centrum hovorilo o silných podzemných výbuchoch zaregistrovaných v oblasti únikov. Zároveň Nord Stream 2 nebol v čase incidentu spustený a čerpanie cez Nord Stream neprebiehalo od konca leta.

Od júna Gazprom znížil a potom úplne zastavil dodávky cez tento plynovod s odvolaním sa na problémy so zariadeniami od Siemensu, ktoré nezačal vyraďovať z opravy. Rozhodnutie o turbínach vysvetlili rizikami sankcií.