Gazprom: aj dnes tŕnistá cesta kamenistá

MOSKVA – Ceny plynu lámu rekordy, no nie každému táto situácia vyhovuje. Zatiaľ čo Gazprom má svoje výhody, Európa plánuje zmeniť pravidlá hry na trhu.

Európska únia má v úmysle opustiť dlhodobé dohody o plyne s Ruskom do roku 2049 v rámci „zeleného prechodu“. O pláne sa bude diskutovať 16. decembra na summite EÚ v Bruseli, informuje agentúra Bloomberg. Nový prístup by mohol v budúcnosti zasiahnuť Gazprom.

Námestník ministra energetiky Ruskej federácie Pavel Sorokin v komentári k stratégii prerokovanej v EÚ vyzval, aby sme počkali do konca diskusie a uvidíme, ako budú vyzerať finálne návrhy Európskej komisie. “Musíme ísť smerom ku klimatickej neutralite, ale musíme to urobiť bez sloganov, so skutočnými výpočtami a porozumením. Prečo si strieľať do nohy na ceste k jasne zelenej budúcnosti?”

Odmietnutie dlhodobých kontraktov pripravuje pôdu pre energetickú transformáciu a postupné odstúpenie Európy od zemného plynu, povedal Dmitrij Marinčenko, riaditeľ skupiny pre prírodné zdroje a komodity v Fitch. “To vytvára určité riziká (napríklad riziko poklesu investícií v tomto odvetví) a môže viesť k vyšším cenám. Akceptované, môže sa to v súčasnosti zdať bolestivé, ale ak ignorujete klimatickú agendu, problémy môžu byť oveľa globálnejšie.” “ komentuje odborník.

Európa je jedným z najväčších exportérov ruského plynu, jeho podiel na celkovom objeme je 33 %. Výhradné právo na vývoz cez plynovody má Gazprom. Spoločnosť vyváža plyn do krajín strednej, západnej a juhovýchodnej Európy najmä na základe dlhodobých kontraktov viazaných na ceny ropy. V roku 2020 predala skupina Gazprom 219 miliárd kubických metrov do krajín mimo SNŠ. m plynu. Vývoz plynu z Ruska do Európy v roku 2020 predstavoval 174,9 miliardy metrov kubických. m. Dodávky v roku 2021 sľubujú byť ešte vyššie: podľa Gazpromu sa už v januári až novembri dodalo viac plynu do 11 európskych krajín ako za celý rok 2020.

:
Podľa analytikov PSB nie je hlavným cieľom obmedzenia dlhodobých kontraktov na plyn do roku 2049 ani tak „zelený prechod“, ako skôr túžba znížiť podiel Ruska na európskom energetickom trhu a znížiť závislosť od ruského plynu. „Táto zima sa stala v skutočnosti precedensom: Európa vstupuje do sezóny nielen s abnormálne nízkymi objemami v skladoch, ale aj s neschopnosťou momentálne zvýšiť zásoby,“ poznamenávajú analytici PSB.

Ceny plynu tento rok vyleteli z 260 dolárov v januári 2021 na 1 400 dolárov za tisíc kubických metrov v decembri. Historické maximum cien na termínovom trhu dosiahli 6. októbra, kedy cena plynu dosiahla 1 937 dolárov za tisíc metrov kubických. Prudký nárast kotácií je spôsobený jednak fundamentálnymi, odvetvovými faktormi – nedostatok elektriny a v dôsledku toho aj nárastom dopytu po energetických nosičoch, jednak dočasným – geopolitickým.

Zložitú situáciu na európskom trhu s plynom podrobne komentoval ruský prezident Vladimir Putin počas svojho prejavu na Energy Week. Dôvod “vesmírnych” cien je podľa prezidenta v burzovom oceňovaní: “… na európskom trhu je nedostatok elektriny. Ceny za ňu vyskočili, čo sa stalo spúšťačom, spúšťačom tzv. rast cien plynu na spotovom trhu.Čo je dôležité: spotreba plynu závisí od ročného obdobia.V lete sa jeho zásoby tradične dopĺňajú pred zimou.Tento rok sa však ani po studenej zime v Európe mnohým krajinám nedarilo to, spoliehajúc sa na okamžité dodávky plynu, na takzvanú „neviditeľnú ruku“ trhu, čím podmienky vysokého dopytu tlačili ceny ešte viac nahor.“

Sú dlhodobé zmluvy skutočne výhodnejšie? „Samotná skutočnosť, že dlhodobé kontrakty ich nerobia ziskovejšími ako spotové nákupy na spotovom trhu,“ vysvetľuje Dmitrij Marinchenko z Fitch pre Finam.Ru. „Ceny v dlhodobých kontraktoch môžu byť tiež viazané na spotové alebo forwardové ceny. .”

Expert sa domnieva, že je príliš skoro zhrnúť výsledky sporu, ktorý je výnosnejší: „Minulý rok boli spotové ceny plynu rekordne nízke, teraz sú rekordne vysoké. uzly “.

Odborníci z priemyslu upozorňujú aj na nízku naplnenosť podzemných zásobníkov plynu (PZP) v tejto sezóne. Podľa Gas Infrastructure Europe (GIE) boli k 11. decembru zásoby naplnené na 63 % (68 miliárd kubických metrov), pričom k rovnakému dátumu v roku 2020 boli zásobníky naplnené na viac ako 95 %.

V podmienkach nedostatku plynu a nízkej skladovacej kapacity sa rétorika uskutočňuje s cieľom zabrániť vstupu Nord Streamu 2 na európsky trh. Kritici projektu sú presvedčení, že Rusko využíva plynové potrubie na politickú manipuláciu a cenový tlak na trhu s plynom na urýchlenie certifikačného procesu pre Nord Stream 2.

Európania sa dlhodobo – a zatiaľ neúspešne – snažia od Ruska zachovať tranzit plynu cez Ukrajinu po roku 2024 a spustenie Nord Streamu 2 túto trasu ohrozuje. Prezident Putin pravidelne popiera obvinenia z politickej motivácie a trvá na komerčnom charaktere projektu. Na ruskom energetickom týždni nazval takéto podozrenia „kecy, čižmy namäkko“. „Nakoniec ma pozorne počúvajte, táto trasa je pre našich hlavných spotrebiteľov v Európe o dvetisíc kilometrov kratšia ako trasa cez Ukrajinu, o dvetisíc kratšia, čiže lacnejšia,“ vysvetlil Putin.

Ukrajina podľa Európanov nie je jediným „cieľom“ Kremľa. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dnes uviedla, že EÚ vidí “nehanebný pokus” Ruska zastrašiť Moldavsko dodávkami plynu. „Musíme chrániť naše spoločnosti a demokracie pred týmto druhom cynickej geopolitickej hry,“ povedala von der Leyenová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Na plyn tlačí aj bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Minulý štvrtok, 9. decembra, poskytol rozhovor tureckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti TRT, v ktorom povedal, v akom prípade by Bielorusko mohlo zastaviť tranzit plynu do Európy.

„Ak nás sankcie, ktoré zavedú alebo zavedú v budúcnosti, dostanú do stavu núdze a nebudeme mať východisko reagovať na ich sankcie inými opatreniami, použijeme toto tvrdé opatrenie,“ povedal Alexander Lukašenko.

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentári k ďalšiemu vyjadreniu prezidenta Bieloruska vyjadril nádej, že Rusku nebude brániť v plnení záväzkov plynúcich zo zmlúv o plyne: „Stále chceme dúfať, že nič nebude brániť ruskému Federácia nebude pokračovať v bezchybnom plnení záväzkov vyplývajúcich z existujúcich zmlúv.” …

Všetky tieto rozhovory vedú k jedinému výsledku – ceny plynu sa plazivo zvyšujú.

Gazprom vidí vývoznú cenu plynu do krajín mimo SNŠ v 4. štvrťroku na úrovni 550 USD za tisíc metrov kubických. Spoločnosť tiež očakáva, že vysoké exportné ceny plynu budú pokračovať aj v roku 2022. Vedenie očakáva, že cena v Európe nebude budúci rok nižšia ako tento rok.

Podľa analytikov PSB zostanú ceny plynu v Európe v dôsledku fundamentálnych faktorov vysoké minimálne do jari 2022 (cieľ – 1000-1200 USD). „Nevylučujeme krátkodobé výbuchy podobné tým súčasným a októbrovým, na pozadí tvrdej rétoriky okolo Nord Stream 2,“ komentujú analytici.

Vysoké ceny plynu budú hrať plus pre finančné výsledky Gazpromu, aj keď s oneskorením, hovorí analytička PSB Jekaterina Krylova a odporúča akcie na nákup s cieľom 415 rubľov.

Ceny môžu pokračovať v raste, pripúšťa Dmitrij Donetsky, hlavný analytik IFC Solid. “Manažéri Gazpromu a NOVATEK očakávajú, že ceny budú vysoké až do jari. Preto očakávame rekordné zisky od Gazpromu a NOVATEK v tomto a budúcom roku,” komentoval analytik.

Analytici sa tiež naďalej pozerajú na akcie Gazpromu pozitívne kvôli pretrvávaniu abnormálne vysokých cien plynu v Európe:  Kúpiť ich s treba s cieľovou cenou 394,4 rubľov. Dnes stoja 327 rubľov. Jedno euro sa vymieňa za 83,36 rubľov.

Pokles dopytu po plyne v Európe je zároveň veľmi reálny scenár, takže diverzifikácia dodávok cez Čínu a LNG sa zdá byť pre Gazprom správnou stratégiou, hovorí Dmitrij Marinčenko, riaditeľ skupiny pre prírodné zdroje a komodity v Fitch. Odborník však dodáva, že pokles dopytu v Európe nie je otázkou 5-10, ale skôr 20-30 rokov.