Kazachstan: tridsať rokov nezávislosti

NUR SULTAN – Kazašská republika si v tieto dni pripomína 30. výročie nezávislosti.

“Pre mňa zosobnenie nezávislosti. Naše deti vztyčujú vlajku Kazachstanu na novom veľvyslanectve našej krajiny v Bratislave, napísal v osobnom účte v sociálnej sieti Roman Vasilenko, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Kazachstanu v Slovenskej republike.

“Vyjadrujem úprimnú vďaku našim zahraničným priateľom za spoluprácu, priateľstvo a podporu počas všetkých 30 rokov nezávislosti!.” povedal pán veľvyslanec.

Poslanec slovenského parlamentu Marián Kéry v súvislsti s výročím napísal: “Chcem sa vrátiť k nedávnej zahraničnej ceste do hlavného mesta Nur-Sultanu. Podarilo sa mi navštíviť aj viacero veľmi zaujímavých miest – Bajterek, Palác mieru a harmónie či Národné múzeum Kazachstanu. Bajterek je dominantou mesta a pre Kazachov je zároveň magickým “stromom života”. Podľa legendy čarovný vták Samruk každý deň kladie do konárov stromu zlaté vajce so všetkými snami a túžbami ľudí, ktoré sú v ňom ukryté a ktoré následne ukradne zlý drak. Na druhý deň však Samruk opäť kladie nové vajce a to predstavuje znovuzrodenie. Táto veža je vysoká 105 metrov a ponúka nádherný panoramatický výhľad na mesto.
Palác mieru a harmónie v tvare pyramídy je vysoký 62 metrov a navrhol ho známy britský architekt Norman Foster. Štyri strany pyramídy sú orientované na štyri svetové strany. To slúži ako symbol priateľstva, jednoty, mieru a tolerancie. Tento palác bol postavený na usporiadanie kongresov lídrov svetových náboženstiev, ktoré sa konajú každé tri roky od roku 2003.
Národné múzeum Kazachstanu s celkovou plochou 74 tisíc metrov štvorcových je najväčším múzeom v Strednej Ázii. Výstavná plocha má viac ako 14 tisíc metrov štvorcových. Najzaujímavejšia časť je tzv. Zlatá sieň, v ktorej sa nachádza svetoznámy “Zlatý muž”. Odev z čistého zlata bol nájdený v roku 1970 neďaleko Alma-Aty.”

Kazachstan, dlhý tvar Kazašská republika, je štát v strednej Ázii. Bývalá republika ZSSR, teraz člen SNŠ. Hraničí s Uzbekistanom, Kirgizskom, Turkménskom,  Ruskom a Čínou. V Kazachstane sa nachádza kozmodróm Bajkonur.

Patrí k najrozsiahlejším štátom na svete a je územne najväčším vnútrozemským štátom, ale väčšina územia je veľmi riedko osídlená. Hlavným mestom je od roku 1997 Nur-Sultan, do roku 2019 pod názvom Astana.

Kazachstan má najväčšiu ekonomiku v strednej Ázii a vytvára 60% HDP regiónu. Podľa Svetovej banky na rok 2019 je krajina na 42. mieste v poradí krajín, pokiaľ ide o HDP, na 72. mieste z hľadiska HDP na obyvateľa.

Kazachstan bol prvou bývalou sovietskou republikou, ktorá splatila dlh voči Medzinárodnému menovému fondu o 7 rokov skôr, ako bolo potrebné. Krajina sa umiestnila na treťom mieste za Čínou a Katarom medzi 25 najdynamickejšími ekonomikami v prvom desaťročí 21. storočia.  Štát vstúpil do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2015.

Miera rastu HDP, podporovaná vysokými svetovými cenami ropy, sa pohybovala od 8,9% do 13,5% medzi rokmi 2000 a 2007, poklesla na 1-3% v rokoch 2008 a 2009, potom sa od roku 2010 zvýšila. Medzi ďalšie hlavné vývozné tovary Kazachstanu patrí pšenica, textil. Kazachstan je popredným vývozcom uránu.

Krajina vo februári 2014 znehodnotila svoju menu o 19%. V auguste 2015 došlo k ďalšej 26% devalvácii.

V roku 2009 vláda zaviedla rozsiahle podporné opatrenia, ako je rekapitalizácia bánk a podpora pre sektor nehnuteľností a poľnohospodárstva, ako aj pre malé a stredné podniky. Celkové náklady na stimulačné programy dosiahli 21 miliárd dolárov alebo 20% HDP krajiny a 4 miliardy dolárov boli určené na stabilizáciu finančného sektora. Počas svetovej hospodárskej krízy sa hospodárstvo Kazachstanu v roku 2009 znížilo o 1,2%, zatiaľ čo ročná miera rastu sa následne zvýšila na 7,5% v roku 2011 a 5% v roku 2012.

Kazachstan sa v roku 1998 pustil do ambiciózneho programu dôchodkovej reformy. K 1. aprílu 2020 predstavoval dôchodkový majetok 11,7 bilióna tenge. V krajine je 11 akumulačných dôchodkových fondov. Štátny akumulačný dôchodkový fond, jediný štátny fond, bol v roku 2006 privatizovaný. Niekoľko veľkých zahraničných bánk má pobočky v Kazachstane. V roku 2019 získal Kazachstan priame zahraničné investície v hodnote 25 miliárd dolárov.

Krajina je na 39. mieste v indexe hospodárskej slobody 2020, ktorý zverejnili Wall Street Journal a Heritage Foundation.