Fortescue Metals chce zelenú vodíkovú rudu

SYDNEY – Austrálsky priemyselný gigant Fortescue Metals oznámil, že bude rozvíjať obnoviteľné zdroje energie a plánuje do roku 2030 vyrábať 15 miliónov ton zeleného vodíka ročne.

Spoločnosť okrem toho oznámila, že sa stane prvým hlavným svetovým dodávateľom „zelenej“ železnej rudy.

Fortescue Future Industries (FFI), jedna z divízií spoločnosti, vyvíja vlaky, nákladné autá a lode „šetrné k životnému prostrediu“, ako aj technológie na dekarbonizáciu výroby. V roku 2020 spoločnosť na tieto projekty vyčlenila 122 miliónov dolárov a plánuje do júna 2022 vynaložiť 400 až 600 miliónov dolárov. Medzi už uvedené ciele FFI patrí dosiahnutie nulových emisií vo svojich závodoch a produkcia 15 miliónov ton zeleného vodíka ročne do roku 2030. Na splnenie tejto úlohy bude spoločnosť potrebovať asi 2 gigawatty elektrolytickej kapacity. Na porovnanie, priemerná kapacita každého z najväčších austrálskych projektov sa odhaduje na iba 0,01 gigawattu.

Spoločnosť Fortescue Metals je na štvrtom mieste na svete aj v produkcii železnej rudy. Spoločnosť teraz realizuje jeden z najambicióznejších plánov na záchranu planéty vo svojom odvetví. Zakladateľ spoločnosti Fortescue Metals Andrew Forrest uviedol, že spoločnosť čoskoro urobí „veľký krok“ k diverzifikácii obnoviteľnej energie a čistého vodíka. Týmto krokom bude vytvorenie rozsiahlej výroby novej „zelenej“ železnej rudy na výrobu „dekarbonizovanej“ ocele. Forrest uviedol, že konkrétne plány na implementáciu environmentálnych projektov budú oznámené budúci mesiac. Spoločnosť sa podľa neho musí najskôr presvedčiť, či dokáže úspešne plniť svoje ciele.

V júni Austrálske centrum pre zodpovednosť spoločností obvinilo úrady krajiny z toho, že nechce pomôcť zachrániť planétu po tom, čo vláda odmietla návrh veľkého projektu obnoviteľnej energie. Úradníci uviedli, že to bude mať negatívny vplyv na životné prostredie, ale Austrálske centrum pre zodpovednosť spoločností tvrdí, že úrady jednoducho nechcú zbaviť fosílnych palív. Krajina je jednou z piatich najväčších krajín ťažby uhlia. Očakáva sa, že príjmy z exportu a ťažby energie v tomto roku dosiahnu 249 miliárd dolárov.