Globálne ceny diamantov na trojročnom minime

AMSTERDAM – Rapaport: Globálne ceny 1 karátových diamantov klesli na najnižšiu úroveň od novembra 2020.

Globálne ceny 1 karátových diamantov klesli na najnižšiu úroveň od novembra 2020. Informuje  o tom cenová agentúra Rapaport.

Drahé kamene s hmotnosťou 1 karát zlacneli za pol roka o 8,4 percenta a v porovnaní s júlom 2022 o 23,9 percenta. Cena 3-karátových diamantov klesla od začiatku roka 2023 o 4,9 percenta a od minulého leta o 15,8 percenta. Najmenšie kamene s hmotnosťou 0,5 karátu od januára 2023 zlacneli o 10,2 percenta a od júla 2022 o 23 percent.

Hodnota drahých kameňov na svetovom trhu od jari 2022 klesá kvôli slabému dopytu po šperkoch na svetových trhoch. Zároveň je ich cena stále o 60 percent vyššia ako v roku 2018, takže zníženie ceny nie je pre ťažobné spoločnosti rozhodujúce. Dva roky predtým trh vzrástol na rekordných 84-85 miliárd dolárov ročne a ceny sa teraz normalizujú.

Pokles vyhladených cien sa pripisuje pragmatickému spotrebiteľskému prístupu uprostred obáv z recesie a zamerania sa na úspory. Vplýva na to aj rast ziskovosti likvidnejších investičných nástrojov, lacnejšia produkcia, nárast ponuky syntetických kameňov a slabý rast dopytu po leštených diamantoch v Číne.

Na jar 2023 sa krajiny G7 rozhodli zaviazať klenotníkov, aby hlásili pôvod diamantov. Spoločnosti musia preukázať neruský pôvod drahých kameňov. Podľa Jamesa O’Briena, šéfa americkej koordinácie sankcií a člena JVC, sú tieto opatrenia zamerané na obmedzenie príjmov najväčšieho svetového ťažiara diamantov, ruskej spoločnosti Alrosa. Spoločnosť je od apríla 2022 pod sankciami USA a Spojeného kráľovstva, no väčšina kameňov, ktoré vyrába, vstupuje na americký trh vo forme leštených diamantov prostredníctvom sprostredkovateľov z Indie a Belgicka.