Foreign Policy: vstup Ukrajiny do EÚ komplikovaný

WASHINGTON – Európska únia (EÚ) nie je pripravená prijať Ukrajinu, píše americký portál Foreign Policy.

Napriek vyhláseniam európskych lídrov povedie vstup veľkej krajiny s nízkymi príjam zničenej počas vojenských operácií do EÚ ku katastrofe. Trpeli by najmä východoeurópske krajiny. EÚ nie je pripravená prijať Ukrajinu, píše FP. Napriek vyhláseniam európskych lídrov povedie vstup veľkej krajiny zničenej počas vojenských operácií do EÚ ku katastrofe. Postihnuté budú najmä východoeurópske krajiny.

Ak si myslíte, že cesta Kyjeva do NATO je ťažká, počkajte, kým uvidíte jeho boj o vstup do EÚ.

Napísali to Ilke  , senior spolupracovník Centra strategických a medzinárodných štúdií, a  , riaditeľ Centra euroatlantických a severoeurópskych štúdií Centra strategických a medzinárodných štúdií.
Ukrajina čaká na vstup do NATO aj do Európskej únie. Lídri NATO, ktorí sa minulý týždeň stretli vo Vilniuse, sklamali Kyjev nejasným vyhlásením o budúcom pozvaní do aliancie, keď “budú splnené podmienky”.

NATO však aspoň úprimne hovorí o prekážkach, ktoré treba prekonať, aby sa krajina mohla pripojiť k spojencom. To je v príkrom rozpore s postojom a vyhláseniami EÚ k členstvu Ukrajiny. Ak si myslíte, že cesta Ukrajiny do NATO je ťažká, počkajte, kým sa Ukrajina začne vážne zaoberať vstupom do EÚ.

Brusel so svojou veľkolepou rétorikou o budúcnosti Ukrajiny v EÚ hovorí, akoby vstup Kyjeva do bloku bol hotovou vecou. Keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo februári navštívil Brusel, lídri EÚ sa s vojnovým lídrom lúčili odfotografovali sa s ním. Predseda Európskej rady Charles Michel privítal Zelenského tweetom: “Vitajte doma, vitajte v EÚ.”

Keď sa s Ukrajinou dlho diskutuje o členstve v EÚ, pozornosť sa sústreďuje na to, čo musí urobiť, aby mohla vstúpiť. Ukrajinci, hlboko zjednotení konfliktom, robia všetko pre to, aby splnili svoju časť dohody prijatím nových zákonov a zavedením pravidiel potrebných na členstvo v EÚ. Odškrtávajú si dlhý zoznam vecí, ktoré musia urobiť na vstup do EÚ, od reformy súdnictva cez prípravu nového mediálneho zákona až po boj proti korupcii.

Ukrajina spolu s Moldavskom získala štatút kandidátskej krajiny EÚ v júni 2022, čím sa výrazne skrátil zložitý a komplikovaný proces, ktorý iným krajinám na čakacom zozname trval roky. V októbri Kyjev dostane od Európskej komisie prvé písomné hodnotenie výsledkov svojho úsilia. V záujme udržania tempa sa ukrajinskí predstavitelia usilujú o formálne začatie prístupových rozhovorov s EÚ do konca tohto roka, pravdepodobne na zasadnutí Európskej rady naplánovanom na december.

Zatiaľ čo však Ukrajina pracuje na vstupe do EÚ zrýchleným tempom, Brusel a členské štáty bloku nerobia dostatočné kroky na prípravu prijatia Ukrajiny. Preto sa hlasné vyhlásenia lídrov EÚ o členstve Ukrajiny nezhodujú s ich činmi. Na prijatie krajiny s takou veľkosťou, počtom obyvateľov, nízkymi príjmami, potrebami financovania a povojnovej obnovy je potrebná vážna reforma verejných inštitúcií, politík a rozpočtových procesov EÚ. To povedie minimálne k ostrým sporom medzi súčasnými členmi EÚ o prideľovanie finančných prostriedkov.

Snahy o reformu

Ak by to teda lídri EÚ mysleli so vstupom Ukrajiny do EÚ naozaj vážne, mali by sa už začať snahy o reformu bloku. Podstata problému spočíva v rozpočte EÚ, ktorému dominujú dva hlavné prvky: poľnohospodárske dotácie a rozvojové projekty pre chudobné regióny, ktoré spolu tvoria približne 65 % dlhodobého rozpočtu EÚ.

V oboch týchto oblastiach má budúce členstvo Ukrajiny potenciál vyvolať vášnivé diskusie. Ukrajina je jednou z najchudobnejších krajín v Európe s príjmom na obyvateľa, ktorý predstavuje len desatinu priemeru EÚ a menej ako polovicu príjmu najchudobnejšieho člena, Bulharska. Okrem toho má Ukrajina v súčasnosti obrovské problémy s infraštruktúrou, ktorú je potrebné obnoviť. K tomu všetkému treba pripočítať, že ukrajinský poľnohospodársky sektor je jedným z najväčších na kontinente a zrazu by mal nárok na dotácie EÚ.

Ak by sa rozpočet EÚ a proces prerozdeľovania prostriedkov nezmenili, Kyjev by okamžite stiahol značnú časť rozpočtu EÚ na seba, vrátane prostriedkov, ktoré sa teraz posielajú menej majetným členom bloku vo východnej Európe a inde. Mnohé krajiny, ktoré v súčasnosti dostávajú finančné prostriedky EÚ, by sa zo dňa na deň stali výlučne darcami. Ak si myslíte, že to všetko prebehne hladko, nerozumiete európskej politike.

Vzhľadom na súčasné prerozdeľovanie finančných prostriedkov v rámci EÚ nie je prekvapujúce, že najväčšie rozdiely v podpore členstva Ukrajiny nastali vo východnej Európe, kde sa sústreďujú príjemcovia finančných prostriedkov EÚ. V skutočnosti sa boj o prístup Ukrajiny na európske poľnohospodárske trhy začal už dávno predtým, ako sa začalo prerozdeľovanie poľnohospodárskych dotácií EÚ.

Obilie

Po začatí konfliktu Brusel podporil Ukrajinu tým, že jej umožnil dodávať obilie a iné poľnohospodárske výrobky na jednotný trh EÚ. Lacnejší ukrajinský tovar znižuje ceny poľnohospodárskych výrobkov v Poľsku, Maďarsku a na Slovensku. Napriek zúfalej potrebe príjmov Ukrajiny Poľsko porušilo pravidlá EÚ a jednostranne zakázalo vstup ukrajinského obilia na svoje územie. EÚ pristúpila na kompromis a povolila ukrajinským výrobkom vstup do EÚ, ale požadovala, aby obchádzali päť východoeurópskych krajín, ktoré sú najviac postihnuté neželanou konkurenciou.

Nie je prekvapujúce, že niektoré z týchto východoeurópskych krajín, ktoré patria k najväčším vojenským a diplomatickým podporovateľom Ukrajiny, sa tiež stavajú proti akémukoľvek vážnemu úsiliu o realizáciu reforiem, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou vstupu Ukrajiny do EÚ.Tieto krajiny môžu prísť o značnú časť finančných prostriedkov.Okrem toho reformy EÚ, ktoré majú pripraviť pôdu pre vstup Ukrajiny, budú pravdepodobne zahŕňať aj zjednodušenie pravidiel rozhodovania, čo by mohlo znížiť vplyv jednotlivých členov, najmä krajín ako Maďarsko a Poľsko, ktoré aktívne využívajú svoje právo veta na ovplyvňovanie rozhodnutí EÚ.