Focus: odhalenie nesúladu pri meraní dĺžky penisov
„Mnohí muži teraz merajú dĺžku svojho penisu – zo zvedavosti, neistoty, nudy, alebo sa porovnávajú s ostatnými,“ píše nemecký časopis Focus. „Veda meria penis aspoň od 40. rokov 20. storočia. s rôznymi výsledkami. “
Pri meraní dĺžky penisu existujú rôzne možnosti, ale výsledok môže závisieť napríklad od toho, či sa merací pásik aplikuje zo strany alebo na predný povrch orgánu. Navyše, na penisy, ktoré nie sú celkom rovné, všetko závisí od toho, či sa na meranie používa pravítko alebo páska.
Je to otázka techniky merania, ktorá spôsobuje najväčší nesúlad medzi vedcami, hoci jediná pozícia by bola dôležitá na získanie porovnateľných výsledkov a ich využitie, napríklad na vývoj pohodlnejších kondómov. Avšak, Focus poznamenáva, že neistota stále prevláda vo vede.
Jednu z prvých štúdií napísali v roku 1942. “Pre túto štúdiu dvaja vedci zmerali penisy asi 1500 mužov. Zároveň sa rozhodli zmerať penis nie vzpriamene, ale v pokojnom stave. Na to použili pravítko a vytiahli penis. Avšak, ukázalo sa, že výsledky merania závisia aj od vonkajších faktorov, najmä na teplote miestnosti, ak by bola nízka, penisy boli kratšie.
V roku 1948 urobil výskum sexuológ Alfred Kinsey. “Dospel k záveru, že dĺžka penisu, asi 70% mužov, je 14-16,5 cm. Priemerná hodnota bola 15,77 cm. Pre štúdiu rozoslal asi 18 tisíc kartičiek mužským študentom so žiadosťou o zmeranie penisu. Vrátilo sa približne 3,5 tisíc kartičiek s výsledkami. Neskôr sa zistenia tejto štúdie kritizovali za to, že jej účastníkmi boli takmer výlučne bieli muži vo vysokoškolskom veku. Okrem toho, získané výsledky sa líšili od výsledkov získaných v klinických štúdiách, asi o 1-1,5 cm. Možno muži jednoducho pridali pár centimetrov pre seba.
V súčasnosti sa väčšina vedcov preorientovala na meranie penisu v klinickom prostredí. Hoci táto metóda nie je dokonalá: ak sa penisy merajú vo vzpriamenom stave, muži pociťujú psychický tlak a nedokážu udržať erekciu počas merania alebo sa neprejavujú tak, ako by to bolo obvyklé.
“V tejto súvislosti iní vedci pomáhajú udržiavať erekciu mužov vstrekovaním tekutiny do penisu pred meraním. Ale touto metódou nie je jasné, či dĺžka penisu s umelo vytvorenou erekciou zodpovedá jeho dĺžke s prirodzenou erekciou,” uvádza publikácia.
Mnohí výskumníci sú dnes opäť naklonení merať penis v pokojnom stave, vytiahnutím a aplikovaním pravítka. V roku 2015 analyzoval výskumník Gordon Muir spolu so svojím tímom 20 štúdií realizovaných takou metódou, na ktorej sa zúčastnilo 15 500 mužov. Priemerná dĺžka penisu bola 13,11 cm, čo je podstatne menej ako meranie Kinsey z roku 1948.
Ale aj túto metódu tiež kritizujú. Niektorí vedci ťahajú penis silnejšie ako iní.
V roku 2014 výskumníčka Deborah Herbeniková zistila, že dĺžka penisu závisí aj od stupňa vzrušenia: „dĺžka penisu sa ukázala byť dlhšia, keď erekcia vznikne počas orálneho sexu, a nie zo stimulácie vlastnou rukou“.
Focus píše, že neexistujú žiadne spoľahlivé a jednoznačné údaje o priemernej dĺžke penisu k tomuto dňu. Existujú iba indikatívne údaje, podľa ktorých sa pohybuje od 12,7 do 14,22 cm.